• جنبش مبنا

  جنبش مبنا

  فروردین 1340 آیت‌الله بروجردی از دنیا رفت. مراسم تشییع و خاک‌سپاری و نیز مراسمی که به مناسبت بزرگداشت این مرجع عالیقدر در سراسر کشور برگزار شد، حکایت از پایگاه نیرومند مرجعیت و روحانیت در جامعه آن روز ایران داشت.

 • مردگان متحرک علیه قهرمان

  مردگان متحرک علیه قهرمان

  کسب مدال طلای المپیک توسط جواد فروغی در این روزهای سخت، موجی از شادی را در میان ملت ایران به وجود آورد. با این حال اما همزمان با خوشحالی مردم ایران، عده‌ای نیز در خارج از مرزها بشدت ناراحت شدند.

 • هزاران خبرنگار در ۵۰ کشور جهان قربانی نرم‌افزار جاسوسی اسرائیل

  هزاران خبرنگار در ۵۰ کشور جهان قربانی نرم‌افزار جاسوسی اسرائیل

  رژیم صهیونیستی به طور مخفیانه به گروهی از شرکت‌های جاسوسی- سایبری اجازه داده بود با وجود تمام نگرانی‌های بین‌المللی و حقوق بشری درباره ریاض، با عربستان سعودی همکاری کنند.

 • خطر تیترهای نان و آب دار!

  خطر تیترهای نان و آب دار!

  وقتی لب آب باشی و لب‌تشنه بمانی؛ روی گنج باشی و رنجور از کارگری ولی نان نداشته باشی و درعوض قدری آن‌طرف‌تر کسی در استخر خانه‌اش غوطه‌ور در آب زلال و نابرده رنج به نان و گنج رسیده، کارگزارش باید از خجالت آب شود. بی‌تاب شدیم از بی‌آبی خوزستان و سیستان؛ بی‌جان شدیم از گرانی نان؛ بیزار شدیم از تقصیرهای بی‌صاحب ولی امیدواریم به شروع میدان‌داری افرادی که مدال جهادی و مردمی بر سینه دارند.

 • این مقدمه و آن نتیجه!

  این مقدمه و آن نتیجه!

  در حالی که ملت ایران پس از این خطای راهبردی هولناک، شاهد 10 برابر شدن قیمت دلار و طلا بوده‌اند، آقای رئیس‌جمهور کماکان مشغول ترسیم و تبلیغ همان منظومه انتزاعی و ایده‌آل‌گرایانه خود است!

 • در طالع لبنان و افغانستان

  در طالع لبنان و افغانستان

  لبنان و افغانستان در این روزها شاهد تحولات سیاسی مهمی هستند. استعفا یا به تعبیر دقیق‌تر انصراف سعدالدین حریری از تشکیل کابینه در لبنان و تلاش گروه طالبان برای احیاء امارت اسلامی و درگیری‌هایی که در این دو کشور متعاقب این تحولات پدید آمده، سبب بروز گمانه‌زنی‌هایی شده است. ما در این یادداشت در صدد ارزیابی تحولات اخیر این دو کشور هستیم.

 • چرا بایدن و مرکل پریشان‌اند؟!

  چرا بایدن و مرکل پریشان‌اند؟!

  اخیرا آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در سفر به واشنگتن و دیدار با بایدن در کاخ سفید، مدعی شد بازیگران غربی خواستار توافق با ایران هستند اما اکنون توپ در زمین تهران است! این ادعا، بارها از سوی مقامات آمریکایی و اروپایی مطرح‌شده و ازاین‌رو، طرح مجدد آن از سوی صدراعظم سرزمین ژرمن‌ها تازگی ندارد.

 • رئیسی چگونه حکومت خواهد کرد؟

  رئیسی چگونه حکومت خواهد کرد؟

  تا چند روز آینده، نظام جمهوری اسلامی شاهد یکی از بزرگترین «چرخشهای حکمرانی» و «پیچهای حاکمیتی» در تاریخ 42 ساله خود خواهد بود.

 • اشتباه استراتژیک دولت بایدن در حمایت از اعتراضات کوبا

  اشتباه استراتژیک دولت بایدن در حمایت از اعتراضات کوبا

  با روی کار آمدن دموکرات‌ها در آمریکا، دوباره نقشه‌ها و برنامه‌ریزی‌های آمریکایی برای شکل دادن به اعتراضات خیابانی در کشورهایی که ایالات‌متحده به دنبال سرنگونی نظام‌های‌شان است، آغاز شده است. این راه‌حل دیرینه لیبرال‌ها در واشنگتن این بار از خیابان‌های هاوانا آغاز شده و قرار است به کشورهای دیگر حوزه آمریکای لاتین مانند ونزوئلا نیز برسد.

 • جنگ کثیف با بسته‌بندی زیبا

  جنگ کثیف با بسته‌بندی زیبا

  خبرهای غیررسمی ‌و مواضع رسمی ‌آقای رئیسی حاکی است اصلی‌ترین و مهم‌ترین هدف دولت سیزدهم، حل مسائل اقتصادی است. این هدف‌گذاری کاملاًً بجاست و اگر غیر از این بود جای تعجب و تأمل داشت.

 • دولتی که خلع سلاح نمی‌شود!

  دولتی که خلع سلاح نمی‌شود!

  «ما از شر رضاخان و محمدرضا خلاص شدیم؛ لیکن از شر تربیت‌یافتگان غرب و شرق به این زودی‌ها نجات نخواهیم یافت. اینان برپادارندگان سلطه ابرقدرت‌ها هستند و سرسپردگانی هستند که با هیچ منطقی خلع سلاح نمی‌شوند» این سخن گران‌سنگ امام خمینی(ره) پاسخ به آن دسته افرادی است که می‌گویند دولت روحانی تمام شد، چرا درباره‌اش می‌گویید و می‌نویسید؟

 • کمتر از یک دسته علف هرز !

  کمتر از یک دسته علف هرز !

  دقیقاً شش سال پیش در چنین روزی بود که حسن روحانی در قاب دوربین‌های تلویزیونی ظاهر شد و سخنرانی‌اش را اینگونه آغاز کرد: «عیدانه فراوان شد تا باد چنین بادا!» اعلام جشن و شادباش آقای روحانی به مناسبت توافق ایران با کشورهای موسوم به 1+5 بر سر برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) بود.

 • ضرورت نبرد بی‌امان با قاسطین زمان

  ضرورت نبرد بی‌امان با قاسطین زمان

  فسادزدایی و عدالت‌گستری بزرگ‌ترین انتظار و مهم‌ترین توقعی است که امروز بیش از هر زمان دیگری مردم از مسئولان و خاصه دولت جدید دارند.

 • خانه‌ای که از پای‌بست ویران است

  خانه‌ای که از پای‌بست ویران است

  منازعه «بازیگر –ساختار» در آمریکا همواره مثال‌زدنی بوده است! حدود هفت ماه قبل، پس از مشخص شدن نتایج انتخابات ریاست جمهوری نوامبر 2020، شاهد تقابل تمام‌عیاری میان رئیس‌جمهور شکست‌خورده در انتخابات و ساختار قدرت در آمریکا بودیم. حتی ترامپ قصد داشت قبل از خروج از کاخ سفید، از«ساختار قدرت در آمریکا»، که وی را در سال 2016 بر مسند قدرت نشانده بود، انتقام بگیرد!

 • رقابت پهپادی ترکیه و رژیم صهیونیستی؛ تلاشی برای کسب برتری در منازعات جدید منطقه‌ای

  رقابت پهپادی ترکیه و رژیم صهیونیستی؛ تلاشی برای کسب برتری در منازعات جدید منطقه‌ای

  تعاملات تسلیحاتی رژیم صهیونیستی در حیات خلوت ترکیه، باعث خشم آنکارا شده و هدف اصلی این کشور، پرکردن جای رژیم صهیونیستی در تجارت تسلیحات باکو و سایر دولت‎‌های منطقه است.

 • راه‌حل سوم برای بحران افغانستان

  راه‌حل سوم برای بحران افغانستان

  همسایگان به گردن هم حق دارند. اما افغانستان و ایران، فقط همسایه نیستند. افغانستان، قرن‌ها پاره تن ایران بوده، و فرهنگ و مردمش، با ما عجین بوده است.

 • برنامه ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید

  برنامه ترامپ برای بازگشت به کاخ سفید

  دموکرات‌ها در آمریکا بر این عقیده بودند بعد از پیروزی‌شان در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020، دیگر کار سختی برای بیرون کردن ترامپ از صحنه و فضای سیاسی آمریکا ندارند. با این حال شواهد و خبرهای جدید از فعالیت‌های انتخاباتی ترامپ و فعالیت‌های سیاسی طرفدارانش نشان می‌دهد این کار به آسانی نیز میسر نخواهد شد.

 • عصر جدید روی دور تند

  عصر جدید روی دور تند

  روز 28 خرداد 1400 در تاریخ ایران اسلامی ماندگار شد. این روز، حماسه است و پیروزی عظیم؛ ولو کره الکافرون؛ ولو کره المشرکون. اما چرا؟ قریب به 3 هزار روز، مردم به اسم تدبیر، بی‌تدبیری دیدند و به اسم امید، ناامید شدند اما باز هم میدان‌داری کردند و صحنه را خالی نگذاشتند. انواع و اقسام فشارها و سختی‌ها روی دوش آنان بود ولی امیدوارانه برای تغییر آمدند.

 • تحویل ویرانه به دولت سیزدهم

  تحویل ویرانه به دولت سیزدهم

  حسن روحانی در حالی دولت را تحویل می‌دهد که بدهی 10 میلیارد دلاری خارجی روی دست کشور گذاشته و بدهی دولت به صندوق توسعه ملی هم بیش از 23 میلیارد دلار است و دولت فعلی، عملا این صندوق را خالی کرده‌ است.

 • کارهایی که دولت 7 سال انجام نداد !

  کارهایی که دولت 7 سال انجام نداد !

  برای ساخت یک نیروگاه در کشور ما عرف بر این است که 7 سال زمان لازم است. از روزی که تصمیم به ساخت گرفته می‌شود تا روزی که یک نیروگاه به بهره‌برداری برسد، حدود 7 سال زمان می‌برد.

 • جریان‌شناسی دولت‌ها در تحقق آرمان عدالت اجتماعی

  جریان‌شناسی دولت‌ها در تحقق آرمان عدالت اجتماعی

  اکنون که در آستانه تشکیل دولت جدید قرار داریم و یکی از شعارهای محوری آیت‌الله رئیسی به عنوان رئیس‌جمهور جدید ایجاد تحول به نفع مردم و تحقق عدالت اجتماعی بوده، لازم و ضروری است نگاهی نقادانه به رویکرد دولت‌های گذشته در تحقق عدالت اجتماعی بیندازیم.

 • بزرگ‌ترین ضعف دولت یازدهم و دوازدهم چه بود؟

  بزرگ‌ترین ضعف دولت یازدهم و دوازدهم چه بود؟

  چرا قطعی برق داریم؟ چرا وضعیت مرغ، تخم‌مرغ و گوشت به اینجا رسید؟ چرا خرید مسکن تبدیل شده به یک «رؤیا». چرا تورم به این نقطه رسید؟ و از همه اینها مهم‌تر، چرا سطح چالش در این کشور بزرگ، از ادعای «ایران به فکر احیای امپراطوری است» در دولت‌های قبل، رسیده به «حل مشکل مرغ و تخم‌مرغ» در این دولت؟

 • شبکه الجزیره به‌مثابه یک ایدئولوژی

  شبکه الجزیره به‌مثابه یک ایدئولوژی

  الجزیره شبکه‌ای نام‌آشنا برای بینندگان بویژه مخاطبان رسانه‌ای است؛ شبکه‌ای که با پخش فیلم سخنرانی اسامه بن‌لادن، رهبر گروه تروریستی القاعده، شهره بین‌المللی برای خود کسب کرد و اکنون بیش از 50 میلیون مخاطب در سراسر دنیا دارد.

 • چشم‌انداز هماهنگی‌۳ قوه

  چشم‌انداز هماهنگی‌۳ قوه

  با انتخابات اخیر، فرصت کم‌نظیری برای هماهنگی دولت، مجلس و دستگاه قضایی پدید آمده است. باید این فرصت ذی‌قیمت را مغتنم شمرد. نعمت‌ها در معرض فساد و زوال هستند، مگر اینکه حق آنها به جا آورده شود.

 • حکم رهبر انقلاب، نقشه راه دستگاه قضا

  حکم رهبر انقلاب، نقشه راه دستگاه قضا

  متن حکم رهبر معظم انقلاب در انتصاب حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای به ریاست قوه‌ قضائیه را می‌توان نقشه راه این قوه در سال‌های آینده به حساب آورد.

 • شورای نگهبان؛ فرصتی برای ارتقای حکمرانی

  شورای نگهبان؛ فرصتی برای ارتقای حکمرانی

  با پایان یافتن انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ که موجب خشنودی و تقویت امید دلسوزان انقلاب و کشور و یأس و دلسردی مخالفین و افراد و جریان های زاویه دار با انقلاب شد، جا دارد از فرصت ذی‌قیمت بدست آمده برای ارتقای حکمرانی بهره ببریم.

 • کابینه جدید رژیم صهیونیستی و چالش‌های پیش رو

  کابینه جدید رژیم صهیونیستی و چالش‌های پیش رو

  بـعـد از کش‌وقوس‌های فراوان و برگزاری 4 انتخابات ناموفق، سرانجام 23 خرداد سال جاری کابینه جدید اسرائیل توانست از کنست رأی اعتماد بگیرد تا پایان 12 سال نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو اعلام شود.

 • سرانجام برجام

  سرانجام برجام

  روز یکشنبه 6 تیر 1400 آقای عراقچی مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در وین درباره چشم‌انداز این مذاکرات برای احیای برجام گفت: «به اندازه کافی مذاکره انجام شده است، زمان تصمیم‌گیری است.» این جمله معاون وزیر خارجه را شاید بتوان نوعی اعلام «کفایت مذاکرات» دانست

 • چگونه «دولت اعتدال» جامعه را از انتخابات گریزان کرد؟!

  چگونه «دولت اعتدال» جامعه را از انتخابات گریزان کرد؟!

  دولتِ بی‌عمل و بدعمل، در درون خویش، محبوس شده بود و ارتباطی با توده‌های مردم نداشت و جز «مذاکره» و «برجام»، طرحی در نیفکنده بود. «مردم» به «دولت»، مشروط شده بودند و «دولت» به «آمریکا» و «اروپا».

 • اشک قلم را درآوردید

  اشک قلم را درآوردید

  هفته‌ای که گذشت، خبر فوت دو خبرنگار خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا در پی حادثه رانندگی، دل همه مردم ایران و به‌ویژه خانواده پویا و پرتلاش رسانه را به درد آورد. به‌عنوان عضوی از خانواده رسانه، این ضایعه دردناک را به خانواده‌های یاسینی و کریمی و به اهالی رسانه و خبر تسلیت می‌گویم و بر این باورم که از این ماجرا به‌راحتی نمی‌توان گذشت.