کارشناس ارشد مسائل جهان اسلام تاکید کرد: اگر عربستان با همین وضع موجود پیش برود و به این ماجرا جویی‌ها خود در منطقه ادامه بدهد و به مردم آسیب برساند؛ آتش خشم مردم کشورهای منطقه دامن آنها را خواهد گرفت و تاج و تخت آل سعود را خواهد سوزاند و در نهایت به فروپاشی آن منجر خواهد شد.

 دکتر سید هادی سید افقهی کارشناس ارشد مسائل جهان اسلام در گفت وگو با سرویس سیاسی آفتاب ری؛ به اظهارات مداخله جویانه وزیر امور خارجه عربستان اشاره کرد و گفت: عربستان سعودی که در نقطه ضعف شدید به خاطر تحولات منطقه و از دست دادن حوزه نفوذ خود قرار گرفته است، علیرغم تلاش دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران برای بهبود روابط دو کشور، همچنان علیه ایران اقدام می‌کند و در تازه‌ترین موضع گیری، سعودالفیصل وزیر خارجه عربستان، ایران را متهم به نقش داشتن در بسیاری از درگیری‌های منطقه کرده است.

وی در ادامه عنوان کرد: از آنجایی‌که عربستان سعودی خودش صاحب اختیار خودش نیست و متناسب با تحولات منطقه و متغیرات سیاسی، نظامی و امنیتی؛ آمریکا کشورهای هم‌پیمان خودش را چه ترکیه، رژیم صهیونیستی و چه مجموعه کشورهای حوزه جنوب خلیج فارس، عربستان و خواهران، اردن، یمن و سایر کشورها را مانند مهره شطرنج جابه‌جا می کند و نقش این ها را مرتبا باز تعریف می‌کند و متناسب با هر مرحله بازتعریف از نقش سیاسی و امنیتی، و نقش سوق الجیشی این کشورها، اینها مجبورند ادبیات سیاسی و موضع گیری‌های سیاسی خودشان را عوض کنند. این یک فرمول کلی است که در ارتباط با نوع تعامل آمریکا با مزدوران خودش در منطقه بیان شد.

کارشناس ارشد مسائل جهان اسلام افزود: علت موضع‌گیری اخیر عربستان با وجود اینکه سعودالفیصل در دیداری که با آقای ظریف وزیر امور خارجه کشورمان درحاشیه اجلاس سالیانه سازمان ملل در نیویورک داشت، برخورد منطقی و آرامی نسبت به دیدارهای پر تنشی که با مقامات ایرانی در گذشته داشت بود را شاهد بودیم. اما چه اتفاقی افتاد و واقعا چه چیزی تغییر کرد که بصورت ناگهانی عربستان یک چنین موضعی می گیرد.

سیدافقهی گفت: این ناشی از مقاومت ایران در مقابل آمریکا است که آمریکایی‌ها بشدت نیازمند ورود ایران به این ائتلاف به اصطلاح بین‌المللی هستند. و این ائتلاف از درون درحال پوسیدن است و به شدت شکننده شده است، اظهارات آقای جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا و خشم کشورهای هم‌پیمان آمریکا  از اقدامات عربستان و ترکیه درحمایت بیش از حد از گروه‌های تروریستی انتقاد کرد و گفت که عربستان حامی داعش است و او این گروه‌ها را بوجود آورده است و در نهایت یک عذرخواهی تشریفاتی و پروتکلی هم کرد.

وی همچنین ادامه داد: بنابراین مقاومت، ایستادگی و حمایت ایران و تقویت ارتش و نیروهای مسلح و مردمی عراق در سوریه و لبنان مرتب طرح‌های آمریکا را با شکست روبرو کرده است. و کاری از پیش نمی برد. لذا اجازه نمی‌دهد که رابطه عربستان و ایران تا زمانیکه ایران گوشه چشمی به آمریکا نشان نداده است به ثمر برسد.

کارشناس ارشد مسائل جهان اسلام تصریح کرد: تحولات اخیر منطقه هم در این راستا موثر بوده است؛ از جمله شکست داعش در منطقه قلمون و هم شکست جبهه النصره و دیگر مزدوران و تروریست‌های آمریکایی در سوریه و هم‌چنین مقاومت مردم مظلوم عراق و پیشروی در برخی از جبهه ها در مقابله با  تروریسم -‌‌ بجز برخی از مناطق سنی‌نشین طرفدار صدام- موجب شده است که طرح آمریکا و هزینه‌ای که برای داعش شده است را به هم بریزد. این علت اصلی تغییر مواضع عربستان است.

سیدافقهی با بیان اینکه اظهارات سعودالفیصل کذب محض و افترا به جمهوری اسلامی است، تاکید کرد: عربستان در روز روشن لشکرکشی کرد وارد و بحرین شد، درحال حاضر نیروهای عربستان در بحرین مردم را سرکوب می کنند. خود رژیم بحرین نیروی مسلح و منضبط آنچنانی ندارد که توان مقابله با مردم خود را داشته باشد، نیروهای مسلح عربستانی بودند که به بحرین لشکرکشی کردند و در حال حاضر مشغول سرکوب مردم مظلوم بحرین هستند.

وی افزود: مردم بحرین که مدنی‌ترین، آرام‌ترین و مسالمت‌آمیزترین تظاهرات را فقط برای احقاق حقوق خود برگزار می‌کنند، با همان مکانیزم ها و روش‌های دمکراتیکی که غرب با آن گوش فلک را کَر کرده است و مدعی است که ما طرفدار دموکراسی هستیم، مردم بحرین می گویند هر بحرینی یک رای داشته باشد، این اشکالی دارد؟ در مقابل عربستان بدون دریافت هیچ‌گونه مجوزی از سوی سازمان ملل، شورای امنیت، اتحادیه عرب و سازمان همکاری‌های اسلامی وارد بحرین می شود.

کارشناس ارشد مسائل جهان اسلام با اشاره به اینکه عربستان به چه حقی وارد بحرین شده است، خاطرنشان کرد: درحال حاضر بحرین در اشغال عربستان است، بعد آنها ما را متهم می کند. که جنایت‌ها و فجایعی را که خودشان مرتکب شده اند را بپوشانند و می‌خواهند فرافکنی کنند، و ما را منفعل کنند و مدعی هستند که ما در سوریه، لبنان و یمن نیرو دارید. این نیروها کجاست؟ عربستان زمانیکه وارد بحرین شد همه مردم دیدند، وقتی مردم را قتل‌عام می کند همه دارند می‌بینند، ولی کسی دیده است که ایران به کشوری لشکرکشی کند و مردم آن کشور را قتل‌عام کند، عربستان دائما تروریست به کشورهای منطقه صادر می کند.

سید افقهی همچنین یادآور شد: سعودالفیصل در اولین نشست کنفرانس به اصلاح دوستان سوریه درپایتخت تونس با صدای بلند فریاد زد که ما باید مردم سوریه را مسلح کنیم، اینکه عربستان فتنه‌گر و اشغالگر است بر کسی پوشیده نیست و به شهادت آقای جو بایدن عربستان دوست گرمابه و گلستان تروریست‌هاست و در منطقه آشوب به پا می کند. تا بتواند از تاج و تخت خود حفاظت کند.

وی با بیان اینکه عربستان در شش کشور با خط مقاومت که ایران آن را رهبری می‌کند درحال مبارزه است، تاکید کرد: عربستان  در هر راند و هر نوبتی شکست می‌خورد، اینها خواستند حزب الله لبنان را حذف کنند، با دو رویکرد وارد این جبهه شدند، ابتدا حذف فیزیکی مَد نظر بود که از اسرائیل حمایت کردند و به او پول دادند، پس از شکست در این جبهه برای حذف سیاسی حزب الله اقدام کردند و به سراغ جریان 14 مارس در لبنان رفتند که رهبری آن با سعدالدین حریری بود و یار عربستان و دوست آمریکا و اسرائیل است، از این طریق هم موفق نبودند. در سوریه خواستند حلقه طلایی مقاومت را به زمین بزنند و حکومت بشاراسد را سرنگون بکنند، حکومتی که مشروع و منتخب مردم است، سعودی‌هایی که معنی حکومت مشروع و منتخب مردم را نمی‌فهمند؛ عربستان تنها کشوری است که قانون اساسی ندارد و در جهان تنها کشوری است که به عنوان یک خاندان ثبت شده است، آن هم به نام آل سعود، این‌ها می‌خواهند به ما درس دموکراسی بدهند.(!) در سوریه نیز مفتضحانه شکست خوردند.

کارشناس ارشد مسائل جهان اسلام ادامه داد: سعودی ها به یمن رفتند در آنجا نیز با مشت آهنین حوثی‌های یمن مواجه شدند، و در حال حاضر یمنی‌ها در حال تشکیل یک حکومت مرمی به اتفاق اکثر جریان‌های سیاسی حاکم در یمن هستند. درحالیکه  این کشور در گِرو عربستان بود و اکنون در آستانه آزاد شدن است. و این طبیعی است که سعودالفیصل عصبانی می شود، شکست عربستان در این محورها جای عصبانی شدن هم دارد.

سید افقهی افزود: در عراق هرچه توانستند تلاش کردند تا عراق را تابع سیاست‌ها خودشان کنند و در باشگاه خودشان قرار دهند و مانند عربستان یک کشور ذلیل، تابع آمریکا و دوست صهیونیست‌ها بشود، نتوانستند، نوری‌المالکی مقاومت کرد و اکنون نیز حیدالعبادی نخست وزیر جدید هم بشدت مقاومت می کند، در حالیکه با حفظ استقلال و تمامیت ارضی عراق با انعطاف سیاسی عمل می‌کند. در بحرین هم وقتی 70 درصد از مردم شیعه و سنی قیام کردند و خواستار حقوق خود شدند. و در اینجا هم تودهنی خوردند، خشمگین بودنِ آنها کاملا طبیعی است. در مقابل ایران که همواره سعی بر ایجاد آرامش و خاموش کردن فتنه‌هایی که عربستان به پا کرده، داشته است.

وی در ادامه به برخی از اقداماتی که عربستان در حمایت از  تکفیری ها داشته اشاره کرد و گفت: این اقدامات عبارت است از: آموزش نظامی، تامین تسلیحات نظامی، تامین منابع مالی مورد نیاز، نیروی انسانی، در اختیار گذاشتن 57 شبکه ماهواره‌ای و رسانه‌ها و ترویج مفاهیم خشونت، ایجاد تکفیر و نفاق بین امت اسلامی تنها بخشی از خدماتی است که سعودی‌ها به گروه‌های تروریستی می دهند. با انجام این اقدامات که از چشم کسی پوشیده نیست در ادعایی مضحکانه مدعی دخالت ایران در امور کشورها شده و ایران را اشغالگر معرفی نموده و خواستار خروج نیروهای ایرانی از کشورهای منطقه شده اند.

کارشناس ارشد مسائل جهان اسلام تاکید کرد: هرگونه اقدام ایران طبق معاهدات بین‌المللی و توافقات نظامی که فیمابین دوکشور منعقد شده است و در تمام دنیا نیز این گونه قراردها مرسوم است صورت پذیرفته است، ایران با سوریه، عراق و لبنان توافقنامه‌های امنیتی، نظامی، مستشاری نظامی و توافقنامه‌های خرید و فروش سلاح را دارد. در مقابل عربستان طبق کدام معاهده بین‌المللی از تروریست ها حمایت می‌کند، و آنها را وارد کشور سوریه، عراق، بحرین، یمن می‌کند و مردم را به کشتن می‌دهد.

سیدافقهی افزود: این اوج وقاحت و پرروگری است که سعودالفیصل به خود اجازه می‌دهد چنین حرفی را بزند، که علت اصلی آن هم همانطور که در ابتدا مطرح شد، دراختیار بودن افسار عربستان در دست آمریکایی‌هاست و آنها صاحب اختیارِ خودشان نیستند، اما ایران اختیارش دست خودش است و وقتی حرفی می‌زند پای حرفش میایستد. و عربستان نیز مانند ارباب خودش روی حرفش نمی‌ماند، همانطور که آمریکا تعهد کرد که بعد از امضای قرارداد مقدماتی 5+1 با ایران دیگر تحریمی علیه ایران وضع نکند، که تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کرد. چرا تحریم کرد؟ عربستان هم شاگرد آمریکا است و این کاملا طبیعی است که اینها هم همان حرکات زشت و غیر دیپلماتیک و غیر متعارفی را انجام بدهد و اینچنین حرف‌های سخیفی را بیان کنند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر عربستان با همین وضع موجود پیش برود و به این ماجرا جویی‌ها خود در منطقه ادامه بدهد و به مردم آسیب برساند؛ آتش خشم مردم کشورهای منطقه دامن آنها را خواهد گرفت و تاج و تخت آل سعود را خواهد سوزاند و در نهایت به فروپاشی آن منجر خواهد شد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =