آثار تاریخی «ری» در حال نابودی است

عضو شورای اسلامی تهران، ری و تجریش گفت: آثار تاریخی ری بدلیل توسعه شهری، نبود امکانات و بی توجهی مسئولان در معرض تخریب قرار دارند و این موضوع واکنش شدید افکار عمومی را بر انگیخته است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ؛ حسن خلیل‌آبادی در بیست و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهرستان ری با بیان این‌که در نگهداری مراکز گردشگری جنوب پایتخت ضعیف عمل کرده‌ایم، اظهار داشت: مسئولان و افکار عمومی باید نسبت به آثار فرهنگی و تاریخی حساس باشند. وی گفت: حفر تونل مترو موجب خشکی چشمه علی شده و از طرف دیگر کارخانه سیمان تهران در حال بلعیدن میراث تاریخی بی‌بی شهربانو است، ضمن این‌که فاضلاب تهران نیز مانع ورود گردشگران به منطقه شده است. عضو شورای اسلامی تهران، ری و تجریش عنوان کرد: طرح توسعه حرم عبدالعظیم علیه‌السلام موجب تخریب ده‌ها مرکز تاریخی، خانه‌های قدیمی و سازه‌های ارزش تاریخی شده است.

بیشتر ببینید:

عدم توجه به طبیعت گردی، بوم گردی و گردشگری روستاهای ری

وی بیان داشت: در تصویب طرح هادی در روستاها به طبیعت گردی، بوم گردی و گردشگری روستاهای ری نیز توجهی نمی‌شود و لازم است برای تمامی این مشکلات چاره اندیشی شود. رئیس کمیته میراث فرهنگی و گردشگری شورای اسلامی تهران با بیان اینکه بخش خصوصی در توسعه گردشگری نقش مهم و موثری دارد، تصریح کرد: باید سرمایه گذاران را به سمت پتانسیل و ظرفیت‌های گردشگری ری سوق دهیم و در این زمینه کوتاهی نکنیم.

بیشتر ببینید:

وی گفت: باید در حوزه گردشگری، صنایع دستی و تولید محصولات روستایی مانند لبنیات و گوشت، محصولات کشاورزی و داروهای گیاهی برنامه مدونی تدوین کنیم. خلیل آبادی به بازدید خود از روستای علی آباد قیصریه ری اشاره کرد و گفت: حمام، برج و قلعه این روستا دچار آسیب جدی شده که با استفاده از بودجه روستاهای فاقد دهیاری باید به این امر توجه شود. شهرستان ری به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ناحیه دشت قرار گرفته و کوه بی‌بی شهربانو و آراد به‌عنوان مظهر استواری و تپه چشمه علی یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی شهرری به عنوان شاخص در علم باستان شناسی در زمینه گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است. از دیگر آثار تاریخی می توان به بقعه ابن بابویه، مدفن بزرگان و مشاهیر، برج نقاره خانه، برج اینانج (گورستان سلطنتی)، کاروانسرای شاه عباسی، کاروانسرای کنارگرد، مسجد افضلیه، قلعه قاچاقاچ؛ متعلق به دوران صفوی، دژ رشکان، برج طغرل؛ برج پادشاه اول سلجوقیان، بقعه جوانمرد قصاب، «استودان گبرها» متعلق به سه هزار سال پیش، امامزاده بی‌بی زبیده سلام‌الله علیها، زندان هارون و … اشاره کرد. انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =