#آجیل_برجامی مطالبه برقراری عدالت اقتصادی در جامعه

در موشک باران شهرهای مختلف، در اوج جنگ تحمیلی نیز هیچگاه مردم ایران در تهیه مایحتاج سفره عید خود این حال و و روز را نداشته اند و حالا باید کسانی پاسخگو باشند که با وعده کدخدا! حتی شیرینی شب عید را هم از مردم گرفته اند.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز ؛ در شرایطی که مشکلات معیشتی اقتصادی مردم به اوج خود رسیده است و این معضلات تبدیل به یک نگرانی اجتماعی شده، شبکه خبری تهران نیوز به‌عنوان «پایتخت خبری ایران» بر اساس رسالت اجتماعی و ذاتی خود در مدت اخیر بارها با طرح مطالبی به بیان دغدغه‌های مردم پرداخته است و طی اخبار، گفت‌وگو و گزارش‌های متنوع به ارائه راهکار برای حل مشکلات پرداخته است. بعد از ایجاد صف‌های طویل گوشت و مرغ در بسیاری از نقاط کشور این پرسش مطرح شد که چگونه دولتی‌ها وعده داده بودند با برجام همه مشکلات مردم حل می‌شود و حتی مسئله آب خوردن نیز به برجام گره زده شد؛ با این همه نه تنها صف‌های گوشت و مرغ برچیده نشد که حتی در آستانه نوروز باستانی و در شرایطی که همه مردم باید با شادی به تعطیلات بروند پدیده گرانی بی‌سابفه آجیل و پسته تبدیل به یکی از نقاط تاریک سفره خانواده‌های ایرانی شد. طبیعتاً بسیاری از خانواده‌ها در این ایام به عیددیدنی اقوام خود می‌روند و وقتی یک خانواده بر اساس اهمال دولت مستقر توانایی تهیه پذیرایی ندارد و حتی آجیلی هم در کار نیست این شرمندگی بار مضاعف روانی برای سرپرست خانواده ایجاد می‌کند. ناگفته پیداست که حتی در موشک باران شهرهای مختلف، در اوج جنگ تحمیلی نیز هیچ‌گاه مردم ایران در تهیه مایحتاج سفره عید خود این حال و و روز را نداشته‌اند و حالا باید کسانی پاسخگو باشند که با وعده کدخدا! حتی شیرینی شب عید را هم از مردم گرفته‌اند.  

*دغدغه‌ای که ایجاد شد

بر همین اساس و با شدت گرفتن بحران سفره‌های خانواده ایرانی، مدیرمسئول شبکه خبری تهران نیوز در ابتدا و در واکنش به نابسامانی‌های شدید اقتصادی طی یادداشتی با عنوان «دولت کارآمد نیاز ضروری کشور» نوشت: «دیگر روزی نیست که اخبار نگران کننده درباره اوضاع دردناک اقتصادی مردم در رسانه‌ها و فضای مجازی مخابره نشود؛ آمارهای رسمی نشان می‌دهد خرید شب عید مردم نسبت به سال گذشته افت بسیار محسوسی داشته و بسیاری از اصناف از این بابت در آستانه ورشکستگی کامل قرار دارند. از طرف دیگر صنعت ایران نیز حال و روز خوشی ندارد و بازهم آمارهای رسمی از این موضوع خبر می‌دهند که بسیاری از کارگران ایرانی در حال از دست دادن مشاغل خود هستند. سال ۹۷ یکی از سخت‌ترین سال‌ها در حوزه اقتصادی و معیشتی برای مردم ایران بود که نباید تاثیر سیاست‌های خصمانه آمریکا و اروپا را در این وضعیت نادیده گرفت. با همه این موارد اما کارشناسان بارها و به صراحت اعلام کرده‌اند مشکلات مدیریتی علت اصلی حال و روز اورژانسی اقتصاد ایران است و بهانه‌گیری برخی از مدیران برای ناکارآمدی‌ها جای هیچ توجیهی ندارد.» یادداشت مصطفی هدایی ، دولت کارآمد نیاز ضروری کشور در واقع با این مطلب این نگرانی مطرح شد که با ادامه وضعیت کنونی، قطعاً مشکلات اقتصادی برای مردم کمرشکن خواهد بود و در آستانه سال نو، مردم نخواهند توانست شادی خاصی از بابت آغاز سال جدید داشته باشند. تنها دو روز بعد نیز مجدداً «تهران نیوز»، وارد میدان شد و دوباره به بیان دیدگاه و نگرانی مردم پرداخت. در یادداشت بعدی مدیرمسئول «تهران نیوز» با عنوان شرمندگی پدران جامعه ایرانی و سوء مدیریت «دولت شعار» آمده بود: «گذشته از گرانی سرسام آوری که کالاهای اساسی مانند گوشت و مرغ تجربه کردند حالا در آستانه سال جدید، گرانی بی‌سابقه آجیل تبدیل به یکی از سوژه‌های داغ رسانه‌ها شده است. در روزهای گذشته نرخ هر کیلو پسته به بالای ۲۰۰ هزار تومان رسیده که در نوع خود تاسف بار است. تصاویر بسیاری منتشر شده است که برخی از مغازه‌داران حاضرند آجیل را اجاره بدهند تا مردم از آن سر سفره به‌عنوان تزئین استفاده کنند و سپس آنرا بدون خوردن پس بدهند! ، از طرف دیگر رئیس اتحادیه صنف خشکبار در خبری رسمی اعلام کرد فروش قنادی‌ها و آجیل فروشان نسبت به سال گذشته ۸۰ درصد کاهش پیدا کرده است! ، مردم نیز بیکار ننشسته و در بسیاری از شهرها حتی با امضای تفاهم نامه خواستار این شده‌اند که هیچ‌کدام از خانواده‌های شهر، آجیل برای پذیرایی از مهمانان خریداری نکنند و به میوه و شیرینی اکتفا کنند. بدون هیچ‌گونه شک و تردیدی ملت نجیب و وفادار به انقلاب اسلامی عید امسال را نیز با دست خالی سپری خواهند کرد اما دولتی که با وعده و شعار، رای مردم را کسب کرد باید در یک نقطه مشترک به دردهای مردم جواب بدهد.بسیاری از خانواده‌های ایرانی و بسیاری از پدران جامعه با شرمندگی به چشمان همسر و فرزندان خود نگاه می‌کنند و این شرمندگی حاصل سوءمدیریت دولتی‌هاست. سال ۹۸ می‌تواند سالی برای حل مشکلات و شرمندگی خانواده‌های ایرانی باشد؛ اگر دولت خالصانه بخواهد و همه چیز را به تحریم و آمریکا ربط ندهد!» یادداشت مصطفی هدایی، شرمندگی پدران جامعه ایرانی و سوء مدیریت «دولت شعار»

*قرار «تهران نیوز» با مردم

بعد از بازخوردهای گسترده‌ای که در قبال موج خبری تهران نیوز ایجاد شد، توئیتر و اینستاگرام شبکه خبری تهران نیوز اعلام کرد که ساعت ۱۰ صبح ۲۸ اسفند دوربین این شبکه در یکی از خیابان‌های شهر تهران حاضر خواهد شد و مردم می‌توانند نظرات و دردهای خود را نسبت به آشفته بازار کنونی، در قاب دوربین بیان کرده تا مسئولان احتمالاً! حرف‌های صریح مردم جامعه اعم از پیر و جوان را بشنوند. هشتک #آجیل_برجامی ، تهران نیوز با حضور دوربین شبکه خبری تهران نیوز بر اساس وعده داده شده بین مردم، مشخص شد که جمعیت زیادی آماده حضور خبرنگاران این رسانه بوده و با شور و حرارت خاصی سخنان خود را با حالتی بغض آلود مطرح کردند. بسیاری از افراد حاضر در این فراخوان عمیقاً نسبت به بی‌تدبیری مسئولان اجرایی کشور گلایه کرده و به این نکته اشاره کردند که تحریم‌ها درصد اندکی مقصر این وضعیت بوده و عافیت طلبی مدیران و سو استفاده مفسدان اقتصادی این وضعیت نابه‌هنجار را رقم زده است که پخش آنلاین این گپ‌وگفت مردم را می‌توانید در توئیتر با لینک twitter.com/tehrannews_ir و اینستاگرام با لینک Instagram.com/tehrannews_ir پیگیری کنید. اما این همه ماجرا نبود و در حالی که در توئیتر نیز فراخوان با هشتگ #آجیل_برجامی مطرح شده بود، طوفان توئیتری در قبال ناکارآمدی دولت و معضل شب عید مردم ایران و سفره‌های خالی از آجیل آن‌ها که محصول وعده‌های نافرجام برجامی بود دوباره شکل پررنگ‌تری به خود گرفت و در مدت زمان کوتاهی تبدیل به ترند اول شد. گزارش عملکرد #آجیل_برجامی+تهران نیوز گزارش عملکرد #آجیل_برجامی+تهران نیوز   در زیر برخی از توئیت‌های کاربران از نظرتان می‌گذرد: برخی از فعالان فضای مجازی نیز در این ارتباط واکنش نشان داده در توئیتر با این هشتک توئیت زده و آن را در فضای مجازی داغ کردند که در ادامه بخشی از آن‌ها را با هم می‌بینیم:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* گوش شنوا وجود دارد؟

در حالی که تنها ساعاتی اندک تا تحویل سال جدید باقی مانده و ملت نجیب ایران یکسال بسیار سخت و طاقت فرسا را با صبر و نجابت خود تحمل کرده و از سر گذرانده اند اکنون این پرسش مبنایی ایجاد می شود که بالاخره چه زمانی قرار است عقلانیت جایگزین سیاست زدگی و وعده در سیاست دولت مستقر شود؟ بدون هیچگونه شک و تردیدی فرمایشات مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی می تواند آرامش و قوت قلب جامعه ایرانی را بیشتر از گذشته کند اما دولتی ها باید بدانند برخی معاندین نظام با فرصت طلبی تلاش می کنند ناکارآمدی های اجرایی را به حاکمیت مربوط کنند و آنها در این بزنگاه تاریخی وظیفه دارند با عمل به وظایف خود مسیر اقتصاد را به ریل اصلی بازگرداند. در همین رابطه البته باید یادآوری که همچنان شبکه های اجتماعی مملوء از نظرات انتقاد آمیز نسبت به وضعیت معیشتی و سفره های خالی شب عید است و این انتقادات تا زمان اصلاح امور هم فروکش نخواهد کرد. انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =