منابع رسانه‌ای از انفجار بمبی در شهر شمالی طرابلس لبنان و کشته و زخمی شدن چند نفر بر اثر آن خبر دادند.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از شبکه خبری المیادین، انفجاری مهیب  منطقه "التل" مرکز طرابلس را در شمال لبنان لرزاند.

یکی از این انفجارها مقابل یک مسجد و دیگری در مرکز طرابلس رخ داد.
صدای وقوع دو انفجار با فاصله پنج دقیقه شهر طرابلس را لرزاند. اولین انفجار پس از پایان نماز جمعه در برابر مسجد «التقوی» روی داد که بر اثر آن ده ها نفر زخمی شدند. حالشان بسیاری از مجروحان وخیم است و امکان شمارش مجروحان ممکن نیست.
خبرنگار این شبکه افزود: اجساد سوخته هفت نفر در داخل خودروهای منفجر شده در منطقه بود. خودروهای زیادی در برابر مسجد مزبور پارک شده بود. پنج دقیقه پس از انفجار اول، صدای وقوع دومین انفجار در یکی از خیابان های اطراف شنیده شدکه در نتیجه آن نیز شماری کشته یا زخمی شدند.
وی افزود: مکان انفجار دوم با انفجار اول اندکی بیش از چهار کیلومتر است. مسجد التقوی در نزدیکی منطقه باب التبانه قرار دارد، اما انفجار دوم در مرکز شهر طرابلس روی داد. خودروهای امداد برای امداد رسانی به محل اعزام شدند. حالت رعب و وحشت اکنون بر شهر طرابلس حاکم است. بر اثر انفجار اول خسارت های زیادی بر منطقه وارد شد.
خبرنگار این شبکه افزود: انفجار زمانی روی داد که شمار زیادی خودرو متعلق به نمازگزاران در اطراف مسجد پارک شده بود. در این مسجد شیخ سالم الرافعی و حامیان او نماز می خوانند. انفجار اندکی پس از پایان نماز و خروج نمازگزاران از مسجد روی داد. مشخص نیست که شیخ سالم الرافعی در مسجد بوده است یا خیر.
بنابر گزارشها، شمار اولیه قربانیان ۲۷ کشته و ۳۵۸ زخمی اعلام شده است.
گزارش رسانه های خارجی درباره این انفجارها به شرح زیر است:
شبکه الجدید: اطلاعات به دست آمده نشان می‌دهد که این انفجارها قربانیان زیادی به همراه داشته است و خودروهای امدادرسانی بلافاصله خود را به محل‌های انفجار رسانده‌اند.
خبرگزاری ملی لبنان: انفجار دوم در نزدیکی مسجد السلام در بندر طرابلس روی داده است و این مسجد نیز در نزدیکی منزل «نجیب میقاتی» قرار دارد و هنوز خبری از وضعیت سلامتی میقاتی در دست نیست.
اسکای نیوز: شیخ «سالم الرافعی» امام جمعه مسجد التقوی در منطقه «الزاهریه» طرابلس بوده است و هنوز خبری درباره سلامت وی به دست نرسیده و سرنوشت او نامعلوم است.
المیادین: هنوز مشخص نیست که آیا شیخ سالم الرافعی در هنگام انفجار در مسجد السلام حضور داشته است یا خیر!
العربیة: بر اساس آمار اولیه انفجارهای طرابلس تاکنون 4 کشته و 40 زخمی برجای گذاشته است.
رویترز: در انفجار طرابلس دست‌کم 7 نفر کشته و ده‌ها تن زخمی شده‌اند.
منابع رسانه ای در گفتگو با العالم: در انفجار جلوی منزل سرتیپ «اشرف ریفی» مدیرکل سابق دستگاه امنیت داخلی لبنان در شهر طرابلس در شمال این کشور 10 نفر کشته و شماری زخمی شدند.
المنار: خبرنگار این شبکه خبری اعلام کرد که امامان جماعت هر دو مسجد در سلامت کامل به سر می‌برند و تعداد قربانیان این انفجارها به 10 کشته و بیش از 50 زخمی می‌رسد. صلیب سرخ لبنان نیز از انتقال بیش از 20 کشته و زخمی به بیمارستان‌های طرابلس خبر می‌دهند.
النشرة: در برخی از مناطق طرابلس، پس از وقوع دو انفجار، صدای تیراندازی به گوش می‌رسد.
خبرگزاری ملی لبنان: شمار قربانیان انفجار نخست در مسجد التقوی به 12 کشته و 25 زخمی رسید.
المنار: «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور در لبنان در واکنش به حمله تروریستی امروز در طرابلس اعلام کرد که دست جنایتکاران بار دیگر شهر طرابلس را نشانه گرفت و پیام آشکار این اقدام، کاشتن تخم فتنه در لبنان بود.
خبرگزاری فرانسه: شمار قربانیان انفجارهای طرابلس به 19 کشته و بیش از 35 زخمی رسید.
المیادین: شمار کشته‌های انفجارهای طرابلس به بیش از 20 نفر رسید.
المیادین: حسن خلیل وزیر بهداشت لبنان شمار قربانیان انفجارهای تروریستی امروز طرابلس را 27 کشته و 358 زخمی اعلام کرد.
خبرنگار المیادین: شمار قربانیان انفجارهای طرابلس از 30 نفر عبور  کرد.
وزارت اطلاع رسانی سوریه: عواملی که انفجارهای امروز طرابلس را انجام دادند در واقع همان‌هایی هستند که انفجار ضاحیه در جنوب بیروت را مرتکب شدند.
حزب الله لبنان: انفجارهای طرابلس با هدف کاشتن بذر فتنه در میان لبنانی‌ها انجام شد.
انتهای پیام -ش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =