آخرین شانس استقلال برای حل مشکل نقل و انتقالات

با حکم انضباطی فیفا باشگاه استقلال از هرگونه فعالیت نقل و انتقالاتی محروم شده است و به همین خاطر نگرانی های زیادی برای هواداران و مسئولان این تیم به وجود آمده است.

به گزارش تهران نیوز ، سرور جپاروف، روزبه چشمی، آندارنیک تیموریان و سجاد شهباززاده؛ این ۴ نفر مردانی بودند که امیدواری های منصوریان را برای رسیدن به لیگ قهرمانان و ادامه فصل و گرفتن سهمیه آسیا برای فصل بعد به بالاترین حد ممکن رساندند. اما ناگهان کاخ آمال و آرزوهای استقلال و سرمربی جوانش فرو ریخت. فیفا، استقلال را به دلیل دیر پرداخت شدن مطالبات عادل شیحی از نقل و انتقالات محروم کرد و حالا منصوریان مانده و استقلال خیلی جوانش و ادامه فصل.
مشکل ویژه
اتفاقی که برای استقلال رقم خورده است، اولین رای اینچنینی است. درحقیقت برای اولین بار است که تیمی ایرانی از نقل و انتقالات محروم شده است. پیش از این آرای صادره یا کسر امتیاز بود یا افزایش جریمه. حامد مومنی، یکی از اصلی ترین کارمندان امور بین الملل فدراسیون فوتبال می گوید:«رای صادر شده درباره استقلال را باید تفسیر کرد. این اولین اتفاقی است که اینگونه درباره فوتبال ایران می افتد لذا هیچ تجربه قبلی درباره اش نداریم که بخواهیم با توجه به آرای صادره قبلی و درخواست های تجدیدنظرمان، بگوییم رای پابرجا می ماند یا شکسته می شود».
امیدواری و نگرانی
مومنی با توجه به بندهای قوانین بین المللی از یک امیدواری ویژه درباره شکسته شدن رای استقلال می گوید:«رای صادر شده درباره استقلال یک موضوع انضباطی است که اگر شکسته شود، کسی در این ماجرا ضرر نمی کند و ضربه نمی خورد. در این مورد خاص شاکی و متشاکی وجود ندارد تا در صورت برگشتن رای، طرف دیگر ماجرا متضرر شود و دوباره به فیفا مراجعه کند و پرونده مجددا باز شود. عادل شیحی به عنوان شاکی ماجرا، پولی که بایستی دریافت می کرد را دریافت و رضایتش را هم اعلام کرده است. از طرف دیگر هم استقلال قرار دارد که اگر با شکسته شدن رای، بازیکن جذب کند، ضرری به کسی و تیمی وارد نمی کند تا نیاز به اعاده حق باشد. این موضوع باعث می شود تا امیدواری ها برای پذیرفتن درخواست استقلال و شکسته شدن رای وجود دارد». اما این همه ماجرا نیست. مومنی از طرف دیگر این موضوع یعنی فیفا حرف می زند:«فیفا درخصوص استقلال رای خودش را صادر کرده است و احتمال برگشتن رایی که صادر می شود خیلی کم است».
چه می شود؟
کسی نمی داند انتهای این ماجرا چه می شود چون همانطور که مومنی گفته، قضیه را می توان با دو نگاه مختلف تفسیر کرد:«موضوع استقلال با توجه به مواردی که گفتم کاملا دوپهلوست و واقعا نمی توان هیچ پیش بینی در این خصوص کرد. فعلا باید فقط صبر کنیم تا جواب فیفا به درخواست استقلال و فدراسیون فوتبال بیاید و اعلام شود. در حال حاضر نامه تجدیدنظر استقلال با قید فوریت به فیفا ارسال شده ولی جوابی اعلام نشده است».
زمان کم است
مهمترین مشکل استقلال در حال حاضر، زمان است. رای فیفا در هفته پایانی موعد نقل و انتقالات ابلاغ شده و اگر درخواست تجدیدنظر و شکسته شدن رای تا پنجشنبه رقم نخورد، آبی ها دیگر شانسی ندارند. مومنی می گوید:«اگر این اتفاق و رای زودتر اعلام می شد، قطعا امیدواری بیشتری نسبت به حل مشکل وجود داشت. آخرین روز نقل و انتقالات زمستانی، پنجشنبه بعد است و این یعنی دقیقا یک هفته زمان داریم. استقلال درخواستش را برای تجدیدنظر در رای صادره اعلام کرده و فرستاده است. چون این درخواست با قید التزام فرستاده شده و درباره نقل و انتقالات زمستانی است، با قید فوریت به آن رسیدگی می شود».
رای ۳۰ به ۷۰ می شکند
مومنی با توجه به سابقه کاری اش شانس استقلال را برای برنده شدن در دادگاه تجدیدنظر زیاد نمی داند:«احتمال قبول نکردن درخواست استقلال توسط فیفا از نظر من بیشتر از احتمال قبول شدنش است. در خوشبینانه ترین حالت می توانم بگویم ۷۰ درصد احتمال باقی ماندن این رای هست و ۳۰ درصد هم شانس برای استقلال داریم تا درخواستش پذیرفته شده و بتواند وارد فصل نقل و انتقالات شود. البته به عنوان یک ایرانی همه کار می کنم و امیدوارم چنین اتفاقی نیفتد و درخواست استقلال پذیرفته شود ولی از شواهد چنین برنمی آید».
یک مشکل دیگر
استقلالی ها حتی با رد شدن درخواست شان هم امیدوارند بتوانند بازیکن جذب کنند. امروز از طریق مسئولان سازمان لیگ اعلام شد آبی ها می توانند بازیکن آزاد بگیرند آنهم بعد از اتمام زمان نقل و انتقالات اما مومنی با نگاهی دقیق با قانون می گوید:«این حرف درست است که هر تیم می تواند به شرط پر نبودن سهمیه بازیکنان آزادش بعد از موعد نقل و انتقالات بازیکن بگیرد ولی درباره استقلال باید ببینیم رای صادر شده درباره محرومیت، صرفا فصل نقل و انتقالات زمستانی را دربرمی گیرد یا تا پایان این فصل می باشد. اگر این محرومیت تا پایان فصل باشد، استقلال از گرفتن بازیکن آزاد هم محروم است و تا تابستان، هیچ بازیکنی را نمی تواند جذب کند».
منبع: جام نیوز
  انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =