آقای روحانی خانه کردستان حیاط ندارد / لزوم تحقق انسداد کامل مرزهای استان

فرمانده سپاه کردستان خطاب به رئیس جمهور گفت: کردستان ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد که به دلیل عدم انسداد آنها، مانند خانه‌ای بدون حیاط است که ترددهای غیرقانونی منشأ مشکلاتی برای استان خواهد شد.

به گزارش سرویس سیاسی تهران نیوز به نقل از فرهنگ نیوز، سردار محمدحسین رجبی امروز در سنندج با اشاره به سفر رئیس جمهوری به استان کردستان، ابراز امیدواری کرد: در این سفر مواردی مصوب شود که موجب کاهش مشکلات مردم استان در بخش های مختلف شود.

فرمانده سپاه کردستان تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین نیازهای کردستان، تدوین و اجرای یک سند توسعه براساس ظرفیت‌ها و توانایی‌های استان است.

وی با بیان اینکه در این سند باید همه توانایی‌ها و ظرفیت‌های استان دیده شود، افزود: چنین سندی باید با هم‌فکری افراد صاحب تخصص و توانمند تدوین شود و برای اجرای آن تا پایان چشم‌انداز ۲۰ ساله برنامه‌ریزی‌ اصولی صورت بگیرد.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان خاطرنشان کرد: سند توسعه برای استان اهمیت زیادی دارد و متولیان امر و مسئولان باید در این راستا اهتمام جدی داشته باشند، چراکه نبود چنین نقشه راهی مانع از تحقق اهداف و برنامه‌‌های توسعه‌ای استان به صورت کامل می‌شود.

سردار رجبی با تاکید بر دیده‌شدن ظرفیت مرزهای استان در سند توسعه، خاطرنشان کرد: ما در کردستان بیش از ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور همسایه داریم که مرزی پیچیده، طبیعی و وحشی است که انسان‌ها در آن پراکنده‌اند و روابط انسانی و جغرافیایی به صورت پویا و زنده در آن جریان دارد.

فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان با بیان اینکه همه خانه‌ها حریم دارند، تصریح کرد: متاسفانه در حال حاضر بخش قابل توجهی از خانه‌ کردستان حریم ندارد که باید با نگاه ملی و تامین اعتبارات مورد نیاز در این راستا گام‌های تعیین‌کننده‌ای برداشته شود و امید است در این سفر رئیس جمهوری، توجه به این مسئله بسیار مهم مدنظر قرار گیرد.

سردار رجبی با اشاره به اقدامات خوبی که در زمینه انسداد مرزها در سیستان و بلوچستان صورت گرفته است، اظهار کرد: ما نمی‌گوییم چرا این اقدامات در آنجا صورت گرفته، چرا که معتقدیم این هزینه‌ها در بحث انسداد مرزها در سیستان و بلوچستان و سایر استان‌های مرزی ضروری است و باید کردستان را نیز به عنوان استانی مهم در این راستا ویژه دید.

وی افزود: وجه غالب در بحث تامین امنیت در مرزهای کشورمان در حال حاضر نیروی انسانی است، اما در بسیاری از کشورها تجهیزات و امکانات در این زمینه حرف نخست را می‌زنند.

به گفته فرمانده سپاه بیت‌المقدس کردستان، تجهیزات و امکانات در بحث حریم مرزها باید در اختیار نیروی انسانی باشد و به عنوان مهم‌ترین اصل در این حوزه مورد توجه قرار گیرد.

سردار رجبی با بیان اینکه از ۲۳۰ کیلومتر مرز مشترک ایران با عراق در کردستان تنها ۳۰ کیلومتر مسدود شده است، گفت: انسداد کامل مرز به معنی امن‌بودن حریم و توسعه و رشد بیش از پیش سایر بخش‌ها در سایه این امنیت است.

وی خاطرنشان کرد: قطعا در بستر امن مرز، کشاورزی، اشتغال و رونق اقتصاد برای ساکنان خطوط مرزی به سهولت محقق شده و رعایت خطوط قرمز مرزی از سوی آنان موجب کاهش و جلوگیری از برخی اتفاقات ناگوار می‌شود.

فرمانده قرارگاه استانی شهید شهرامفر کردستان تصریح کرد: جلوگیری از ورود و یا خروج افراد مجرم که بعد از ارتکاب جرم و جنایت برای فرار از دست قانون از مرزها می‌گذرند نیز از دیگر تاثیرات بسیار مثبت انسداد مرزهاست.

رجبی با بیان اینکه انسداد کامل مرزها بسترساز تامین امنیت کامل جامعه است، افزود: مردم نقاط مرزی کردستان همچون سایر مردمان این استان دارای ذوق و استعدادهای بسیار بالایی هستند و به راحتی بستر اشتغال‌زایی را با کمترین امکانات برای خود فراهم می‌سازند.

وی تصریح کرد: بحث انسداد مرزهای کردستان مطالبه و حق مردم کردستان است که بیان و پیگیری آن باید از سوی نمایندگان انجام شود و دولت نیز در راستای اجرایی کردن آن تلاش نماید.

فرمانده قرارگاه استانی شهید شهرامفر کردستان با بیان اینکه طرح‌های عمرانی نیمه‌تمام زیادی در استان به دلیل کمبود اعتبار و غیره وجود دارد، گفت: اولویت‌بندی و اجرای این طرح‌ها مهم‌ترین رسالت امروز متولیان امر است.

رجبی افزود: در بحث اولویت‌بندی نیازهای توسعه‌ای استان باید از دروازه و حیاط ورودی استان که مرزها هستند به سمت داخل توجه کرد.

وی حذف قاچاق را از دیگر تاثیرات بسیار مثبت انسداد کامل مرزهای استان عنوان کرد و افزود: حذف قاچاق، بستر تقویت و حمایت از تولیدات داخلی و در نهایت ایجاد اشتغال را در پی خواهد داشت.

فرمانده سپاه کردستان خاطرنشان کرد: رسمیت پیدا کردن بحث واردات و صادرات از طریق معابر و بازارچه‌های رسمی و جلوگیری از ورود و خروج غیر‌قانونی کالاها از دیگر نتایج تحقق انسداد مرزها در کردستان است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =