مسئول پژوهش های صنعتی وزارت جهاد کشاورزی اظهار داشت: ما آموزه های دینی در مصرف کردن داریم که باید به آنها بیشتر از پیش پرداخته شود تا از این طریق بتوانیم با این بحران نیز مقابله کنیم.

به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب ری، به نقل از ورامین ما؛ دکتر جانعلی بهزاد نسب مسئول پژوهش های صنعتی وزارت جهاد کشاورزی در همایش روز ملی روستایی که در روستای باغ خواص ورامین با حضور مسئولین شهرستانی، استانی و کشوری برگزار شده بود گفت: امروز دنیا دارای بحران هویتی است که با ظهور حضرت مهدی(عج) این بحران برطرف می شود.

behzad

وی ادامه داد: سه بحران دیگر در تمام دنیا وجود دارد که اولین آن بحران غذا، دومی بحران آب است که با اولین بحران ارتباط مستقیم دارد و سومین بحران نیز بحران محیط زیست است.

 بهزاد نسب اذعان کرد: در کل دنیا ۷۰ درصد کشاورزی ها به صورت خانوادگی انجام می شود ولی در ایران این رقم ۸۰ درصد است که بسیار جای امیدواری دارد.

مسئول پژوهش های صنعتی وزارت جهاد کشاورزی ضمن بیان اینکه مبنی غذا، کشاورزی است و فرهنگ خانواده نیز بسیار مهم است خاطر نشان کرد: انتخاب یک روز به عنوان روز روستا به معنی انجام تمام فعالیت ها در این روز نیست، بلکه این روز به عنوان یک تریبون است تا صداها به مسئولین مربوطه برسد.

وی تصریح کرد: رئیس جمهور در صحبت های خود خواسته اند که روستاها را به شهر تبدیل نکنیم و این نشان از این است که باید فرهنگ روستا حفظ شود که برای مثال می توان به فرهنگ ولایت مداری، سربار نبودن و فرهنگ های مشابه که در فرهنگ ایران اسلامی ما نیز بوده و هست.

بهزاد نسب بیان کرد: اقتصاد روستا به شدت با تولید کشاورزی گره خورده است و این را به فال نیک می گیریم که با داده های خدادادی می توانیم رزق و روزی حلال را با تلاش به دست آوریم.

مسئول پژوهش های صنعتی وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: در این خصوص نیز نقدی وجود دارد که باید بگوییم اگر اقتصاد روستا را فقط کشاورزی بدانیم، از حلقه های دیگر غافل شده ایم زیرا می توانیم با کارهایی مانند گردشگری و صنایع دستی به سمت پیشرفت و رونق روستاها حرکت کنیم.

وی با اشاره به گزارش ناسا گفت: ماه سپتامبر گرمترین ماه برای کره زمین بوده است و باید این هشدار را بدهیم که به سمت بحران بی آبی پیش می رویم، ولی این مطلب را نیز باید در نظر داشته باشیم که ما آموزه های دینی در مصرف کردن داریم که باید به آنها بیشتر از پیش پرداخته شود تا از این طریق بتوانیم با این بحران نیز مقابله کنیم.

بهزاد نسب بیان کرد: یکی دیگر از فرصت های دیگری که ما در ایران اسلامی داریم که در کشورهای دیگر کمتر دیده می شود علم ایرانی ها است که نمونه آن سیستم قنات باستانی ایران است که در گذشته های دور از آن استفاده می شده است ولی امروز به صورت علمی از آن روش های در دنیا استفاده می شود.

مسئول پژوهش های صنعتی وزارت جهاد کشاورزی ضمن بیان اینکه فرصت سوم برای جبران بحران کم آبی استفاده از صنایع روز است خاطر نشان کرد: دولت یازدهم تقریباً‌ تمام هزینه های آبیاری نوین را می دهد.

وی تصریح کرد: اصل و اساس توسعه روستایی مشارکت مردمی است که تعاونی های خرد روستایی ابزاری از این مشارکت هستند که می توانند نقش بسازیی نیز در این خصوص ایفا کنند.

بهزاد نسب بیان کرد: گردشگری روستایی باید به صورت علمی جدی گرفته شود و این امر نیز به خصوص باید در ورامین که دارای ظرفیت عشایری و روستایی و محیط زیستی بسیار بالایی دارد جدی گرفته شود.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =