آیا این حمل و نقل عمومی برازنده و درخور شأن مردم باقرشهر است؟

با وجود آن که مسئولان ترافیک و حمل و نقل شهرداری باقرشهر از بهبود عملکرد مینی بوس های هیوندا «باقرشهر - مترو شاهد» خبر داده بودند اما متاسفانه خدمات دهی به همان صورت سابق و با همان مشکلات طاقت فرسا همیشگی ادامه دارد.

به گزارش سرویس اجتماعی تهران نیوز، به نقل از باقرشهرنیوز حمل و نقل شهری ، در شرایط امروز که زندگی با پیچیدگی ها و شلوغی های زاید الوصفی همراه است و زمان برای رسیدگی به امور روزمره بسیار مهم و حیاتی است ، از درجه ی اهمیت و ارزش و اعتبار زیادی برخوردار است .هر چقدر که سازمانها و نهادهای مرتبط با امر حمل و نقل ، بتوانند در راستای روان سازی ترافیک و عبور و مرور شهری ، حرکت کنند ، از هر نظر خدمات ارزنده و مؤثری انجام داده اند .

در شهر ما برخی مسائل و مشکلات وجود دارد که روزانه با آنها مواجه هستیم و از این که نمی توانیم شرایط موجود را تغییر دهیم، بعد از کلی گلایه و شکایت، به ناچار خود را با شرایط انطباق می دهیم. اکثر مردم باقرشهر ، برای رفت و آمد به ایستگاه مترو ، از مینی بوس های هیوندا خط « باقرشهر – مترو شاهد»استفاده می کنند، از کارمندان وکارگران تا دانش آموزان و دانش جویان و همه کسانی که به نوعی نمی توانند از خودرو شخصی و تاکسی استفاده کنند. مردم به ناچار حرکت لاک پشتی ،شلوغی بیش از حد و دیر و زود رسیدن ها به مقصد را به جان می خرند و دلخوشند که کرایه چندانی نمی دهند.

راننده از لحظه حرکت تا رسیدن به مقصد، ایستگاه برایش چندان معنی ندارد! هر کسی در هر نقطه ای از خیابان دست بلند کند، مینی بوس توقف کرده و سوار می کند، اما اگر کسی خارج از ایستگاه، ایست قلبی هم کند، اجازه پیاده شدن ندارد!!
گاهی دیگر جای سوزن انداختن هم نیست. آخرین مسافرها هم با فشار و زحمت زیاد برای خود جا باز می کنند و سوار می شوند! البته تلاش و تقلای آنها برای سوار شدن باعث می شود تا بقیه هم به زحمت و دردسر بیفتند. در مینی بوس چندین بار باز و بسته می شود و سرانجام راه می افتد. در بین راه اعتراض ها کم و بیش ادامه دارد و هر فردی چیزی می گوید که حاکی از نارضایتی از وضعیت موجود سیستم حمل و نقل است.
علی الرغم تذکرات و گلایه های قبلی از مسئولان ترافیک و حمل و نقل شهرداری باقرشهر،اما هنوز هم این مشکلات ادامه دارد ، مگر آنان خود در این شهر زندگی نمی کنند که ببینند دختر دانشجو شهرمان برای رسیدن به مترو باید با چه عذابی سوار مینی بوس هیوندا شود ،تازه اگر بتواند سوار شود! گاهی شده که شش یا هفت مینی بوس پیاپی رد می شوند اما جایی برای سوار شدن نیست، به گونه ای که یکی از همین دانشجویان به خبرنگار باقرشهرنیوزگفت : دیگر برای دوستان و استادان دانشگاهم دیر رسیدن من به کلاس عادت شده است..! برای دیگر اقشار همشهریمان نیز به همین صورت است ، پیرمرد و پیرزن ، دانش آموز ، ورزشکار و… همه به گونه ای از وضعیت ناهنجار حمل و نقل مینی بوس ها گله مند هستند.مگر چه ایرادی دارد به رانندگان ابلاغ شود که ساعات اولیه صبح که اوج شلوغی حمل و نقل به مترو می باشد را موقع حرکت از مبداء با ماشین خالی از چند صندلی حرکت کنید ، طبیعی است که وقتی راننده صبر میکند تا ماشین پر شود و بعد راه بیفتد به آن فرد بیچاره ای که در ایستگاه های انتهایی منتظر مانده و کلاسش یا باشگاهش یا مدرسه و یا کارش دیر شده جایی حتی برای سوار شدن و ایستادن در مینی بوس هم نمی رسد!
متناسب بودن کرایه ها و کیفیت مینی بوس ها مسئله دیگری است. متاسفانه بسیاری از مینی بوس ها اصلا رعایت فصول سال و احوالات مردم را نمی کنند.برایشان فصل سرما و گرما تفاوتی ندارد و هیچ اعتقادی به بخاری و کولر ندارند!
گرچه زحمات رانندگانی که بی منت در سرما و گرما مشغول جابجایی مردم با روی گشاده هستند نیز باید قدر دانست اما نمی توان از کنار عده ای که با پرخاشگری، برخورد مناسبی با مسافران ندارند و مراعات ضعیف و قوی را نمی کنند و پیر و جوان را یکسان می دانند، گذشت.
سخن آخر اینکه سیستم ها و ناوگان های متنوع حمل و نقل عمومی شهر در صورتی که بیش از پیش مورد توجه و عنایت مسؤولان قرار بگیرند و بودجه و امکانات به موقع و روزآمد در اختیار آنها قرار بگیرد هم به وظیفه خدمت رسانی خود به خوبی عمل خواهند کرد و هم در کاهش ترافیک مؤثر خواهند بود و در جلوگیری از اتلاف انرژی، وقت و هزینه کشور نیز نقش شایسته ای ایفا خواهند کرد و از همه مهمتر اینکه کرامت انسان ایرانی را که لایق همه نوع خدمت رسانی خوب و مطلوب است تأمین خواهند کرد.
گرچه می دانیم از این دست نوشته ها بسیار بوده اما آن چه شرط بلاغ است ما نیز گفتیم. چه خوب گفت سعدی شیرین سخن که «سخن چه فایده گفتن چو پند می ننوشیم/ به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل»
انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =