کارشناس مسائل سیاسی ائتلاف ضد داعش را کودتا علیه منشور ملل متحد عنوان کرد و گفت: دعوت از برخي دولت هاي همسو و يا وابسته به يك جريان فكري براي تشكيل ائتلافي كه قصد آن نقض اصول و اهداف منشور ملل متحد حتي به بهانه مبارزه با يك گروه تروريستي باشد، زمينه سازي براي يك كودتا عليه منشور ملل متحد، حقوق بين الملل و امنيت بين المللي است.

پرویز سروری کارشناس مسائل سیاسی و عضو شورای شهر تهران در گفت و گو با سرویس سیاسی آفتاب ری؛ اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در جریان شکل گیری ائتلاف نظامی ضدداعش به رهبری آمریکا و حملات نظامی آن در خاک عراق و سوریه مورد اختلاف کارشناسان و دولت هاست دو مقوله قانونی بودن و حقیقی بودن اهداف آن است.

وی در ادامه عنوان کرد: در خصوص قانونی بودن تشکیل ائتلاف ضدداعش باید گفت هدف قرار دادن مواضع در کشور دیگر، باید در چارچوب مشخصی انجام شود و بدون درخواست کشوری که هدف قرار گرفته یا بدون اجازه سازمان ملل، حملات هوایی، خلاف قوانین و حقوق بین الملل است.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: اگر دولت ها خودسرانه به تعریف وضعیت بحران های بین المللی اقدام کنند و به بهانه های بشردوستانه به دخالت نظامی مبادرت نمایند سنگ روی سنگ بند نمی شود و هرج و مرج بر صحنه بین المللی حاکم خواهد شد. لذا باید گفت اهداف این حمله غربی مشكوك است. آمریکا و همپیمانش با سیاست مقابله گزینشی با تروریسم، عدم صداقت در مبارزه با آنها و منفعت طلبی و منفعت جویی در منطقه، در مبارزه با تروریست توفیقی نخواهند داشت.

سروری افزود: بنابراین ائتلاف ضدداعش بهانه آمریکا برای تحقق اهداف نامشروع خود در منطقه است. کسانی که ائتلاف ضدداعش را پدید آورده اند همان هایی هستند که ائتلاف پیدایش آن را ایجاد کردند. در کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه نشست های مکرر برقرار کردند و از آنها با اقدامات اطلاعاتی، مالی و تسلیحاتی و رسانه ای حمایت های همه جانبه به عمل آوردند.

وی همچنین ادامه داد: آنها با ایراد اتهامات دروغ و بی پایه و اساس علیه دولت و ملت سوریه به تقویت تروریست ها اقدام کردند. بر این اساس پشت قضیه ائتلاف علیه داعش اراده و تصمیم جدی برای مبارزه با تروریسم وجود ندارد زیرا اگر قرار است مبارزه با تروریسم به شکل واقعی انجام شود، باید با همه گروه های تروریستی باشد.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه بسیاری از کشورهایی که امروز عضو ائتلاف مبارزه با تروریسم شده اند، خودشان گروه های تروریستی که علیه ایران دست به اقدامات تروریستی می زدند را مورد حمایت قرار می دادند، تصریح کرد: از جمله سازمان منافقین که آمریکا و صهیونیست ها همچنان از آنها حمایت می کنند و برخی از کشورها مثل فرانسه پناهگاه آنها شده بودند و امکانات در اختیارشان قرار می دادند. تا زمانی که آمریکا دست از حمایت از گروه های تروریستی بر ندارد، نمی توان جامعیتی به مبارزه با تروریسم داد.

سروری خاطرنشان کرد: اگر این کشورها واقعا مصمم به مبارزه با تروریسم هستند، بهتر است جلوی تجهیز این گروهک ها و همچنین اعزام نیرو از کشورهای خود به سمت آنها را بگیرند تا برای ملت های دنیا ثابت شود که هدف آنها مبارزه با داعش است. از سوی دیگر حمله به زیرساخت های سوریه به بهانه مبارزه با داعش یکی از مهمترین دلایل و شواهد دروغ بودن مبارزه ائتلاف ضدداعش است. نگاهی به صحنه درگیری ها این ادعا را اثبات می کند.

وی افزود: حملات آمريكا و هم پيمانانش به خاك سوريه به بهانه مبارزه با گروهك تروريستي-تكفيري داعش در حالي صورت می گیرد كه در اين حملات حداقل 12 پالايشگاه و حلقه هاي چاه نفتي سوريه توسط جنگنده هاي ائتلاف بمباران شد.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: اين حملات در حالي انجام گرفت كه دولت سوريه هيچ گونه درخواستي از دولت هاي غربي و همپيمانان آنها براي حمله به مواضع تروريست ها نداشته و لذا آن را بايد نوعي خودسري آمريكايي ها و شركاي آنها برخلاف قوانين بين المللي ارزيابي كرد كه در پشتپرده آن اهداف پنهاني نهفته است؛ ترديدي وجود ندارد كه تشكيل ائتلاف ضدداعش به رهبري آمريكا، با هدف رسيدن به آنچه غربي ها نتوانستند در طول 3 سال آشوبگري و ايجاد بي ثباتي در سوريه به آن برسند صورت گرفته است.

سروری به نقش آمریکایی ها و هم پیمانانشان در تشکیل گروه های تروریستی اشاره کرد و افزود:  آمريكايي ها و همپيمانان غربي و منطقه اي آنها همان هايي هستند كه در این مدت به ايجاد، تقويت و حمايت گروه هاي تروريستي در سوريه پرداختند و پس از سال ها زماني كه مشاهده كردند حمايت آنها از گروه هاي تروريستي نتوانسته دولت سوريه را به زانو درآورد، ائتلاف ضدداعش را طراحي كردند تا بتوانند خود مستقيما به خاك سوريه حمله كنند و به عنوان اولين گام، زيرساخت هاي اقتصادي اين كشور را ويران نمايند.

وی همچنین یادآور شد: سال گذشته نيز دولت هاي غربي به سركردگي آمريكا درصدد بودند به بهانه استفاده از گازهاي شيميايي در سوريه به اين كشور حمله كنندكه البته با تدبير دولت دمشق و اجازه خارج ساختن كليه مواد شيميايي مورد استفاده در ساخت سلاح شيميايي از خاك سوريه، اين بهانه از دست دولت هاي غربي گرفته شد و آنها به هدف خود نرسيدند.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: همان زمان براساس گزارش هايي كه سازمان هاي بي طرف بين المللي درباره استفاده از گازهاي شيميايي در سوريه منتشركردند مشخص شدكه استفاده از اين گازها توطئه اي با همكاري مشترك تروريست هاي داخل سوريه و دولت هاي غربي براي متهم نمودن دولت دمشق بود تا بلكه براساس آن بهانه اي براي حمله به دست بياورند.

سروری به حملات جنگنده های ائتلاف ضد داعش به مراکز مهم سوریه اشاره کرد و افزود: اكنون با بمباران مراكزي در خاك سوريه، مشخص شده كه جنگنده هاي ائتلاف ضدداعش بيشتر از آنكه مواضع تروريست ها را هدف قرار دهند، در پي ويران كردن زيرساخت هاي اقتصادي سوريه هستند و در حملات خود پالايشگاه ها، چاه هاي نفتي، مراكز اقتصادي و زيربنايي كشور سوريه را هدف قرار مي دهند. علاوه بر آن در اين حملات تعداد زيادي از شهروندان غيرنظامي سوري نيز مورد هدف قرار گرفته وكشته شده اندكه اين واقعه تداعي‌كننده كشتارها و جنايات گسترده آمريكایي ها در دوران اشغال افغانستان و عراق است.

وی در ادامه بیان کرد: واقعيت اين است كه حملات خودسرانه ائتلاف ضدداعش به خاك سوريه، بدون كسب مجوزهاي قانوني از مجامع بين المللي نظير شوراي امنيت سازمان ملل صورت گرفته كه اين خود خطري به مراتب بزرگتر از جنگ افروزي هاي غربي ها در منطقه را گوشزد مي‌كند. اين، پايه گذاري بدعتي خطرناك در نظام بين الملل است و در واقع چيزي نيست مگر اقدام خودسرانه كشورهاي غربي در حمله به خاك يك كشور مستقل بدون توجه به قوانين و مقررات بين المللي.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: آنچه باعث می شود این حملات خطرناك‌تر جلوه کند اين است که آنها تلاش مي‌كنند اين تجاوز آشكار را تحت پوشش جامعه جهاني يا ائتلاف بين المللي موجه جلوه دهند.

سروری ادامه داد: ايجاد ائتلافي كه هدف مستقيم آن انجام حمله و عمليات نظامي در داخل سرزمين دولت هاي مستقل، بدون وجود مجوز بين المللي يا موافقت دولت ها است، مغاير اصول حقوق بين الملل است.

وی همچنین اظهار کرد: تجربيات سال هاي اخير نشان داده است كه حتي شوراي امنيت سازمان ملل نيز تحت سلطه و سيطره قدرت هاي استعمارگر غربي قرار دارد، با اين حال همكاري ميان دولت ها به بهانه تأمين امنيت بين المللي نيز لااقل در ظاهر نياز به يك چارچوب مورد حمايت قانوني با تاكيد بر منشور ملل متحد دارد زيرا مشروعيت آن منوط به مطابقت هر نوع همكاري بين دولت ها يا ائتلاف ها، با اصول و اهداف منشور است.

کارشناس مسائل سیاسی ائتلاف ضد داعش را کودتا علیه منشور ملل متحد عنوان کرد و گفت: دعوت از برخي دولت هاي همسو و يا وابسته به يك جريان فكري براي تشكيل ائتلافي كه قصد آن نقض اصول و اهداف منشور ملل متحد حتي به بهانه مبارزه با يك گروه تروريستي باشد، زمينه سازي براي يك كودتا عليه منشور ملل متحد، حقوق بين الملل و امنيت بين المللي است.

سروری افزود: اكنون مشخص شده است كه هدف نهائي ائتلاف آمريكايي ضدداعش، براندازي نظام سوريه است. البته یکی دیگر از اهداف این حملات، جارو کردن داعش به سوی یمن و لبنان به عنوان مرکز ثقل پیروزی های محور مقاومت است.

وی با توجه به قریب الوقوع شدن پیروزی و غلبه کامل دولت سوریه بر تروریست ها، تصریح کرد: این حملات و نابودی زیر ساخت های سوریه امکان و فرصت بازسازی را به تأخیر می اندازند. چراکه سوری ها برای بازسازی کشورشان، به این زیرساخت ها نیاز اساسی دارند. یکی دیگر از شواهدی که دروغ بودن ادعای امریکا در حمله به داعش را ثابت می کند این است که قبل از حمله، تروریست ها محل حمله را تخلیه کرده اند و لذا کمترین آسیب متوجه آنها می شود.

کارشناس مسائل سیاسی در پایان خاطرنشان کرد: این حملات توطئه برنامه ریزی شده علیه مردم و مقاومت منطقه است تا روحیه رژیم صهیونیستی که در جنگ غزه متحمل شکست های مفتضحانه شده را بازسازی کنند و با تضعیف سوریه حاشیه امن برای این رژیم جعلی فراهم نمایند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =