انتخاب استاندار خراسان‌‌رضوی که به نظر بسیاری از افراد با تاخیر مواجه شده برای مسئولان و دست‌اندرکاران استان امری بسیار ضروری است و در این زمینه استاندار جدید جدا از نام و یا گروه سیاسی، باید چند اولویت کاری را مد نظر قرار دهد.

انتخاب استاندار خراسان‌ رضوی که به نظر بسیاری از افراد با تاخیر مواجه شده برای مسئولان و دست‌اندرکاران استان امری بسیار ضروری است و به عقیده عده زیادی از  مدیران و مسئولان و البته مردم کارهای زیادی در استان به خاطر این انتخابی که دولت باید انجام دهد دچار افت شده‌ تمام مدیران در حالت آماده باش برای تعیین تکلیف خود و در انتظار مشخص شدن استاندار جدید هستند.

تا فرد دیگری بیاید و اداره امور را به دست بگیرد و به اصطلاح در مسئولیت خود جا بیفتد، زمان می‌برد و می‌توان گفت که به نوعی امورات استانی تا اواخر سال جاری به نوعی دچار چالش‌های این چنینی خواهد بود.

اما پس از تمام چالش‌های انتخاب استاندار و حدس و گمانه‌زنی در این مورد مقوله‌ای که بسیار مورد توجه است، اولویت‌هایی است که استاندار باید مد نظر قرار دهد تا انتظاراتی که مردم از دولت دارند برآورده شود.

بعد از تمام التهابات اقتصادی که مردم پشت سر گذاشته‌اند نخستین توقعی که مردم از دولت جدید دارند بهبود اوضاع اقتصادی و معیشتی آنان  است و استاندار خراسان‌ رضوی به عنوان بالاترین مقام اجرایی که در این استان وجود دارد باید بتواند ظرفیت‌های بالقوه تولید ثروت در استان را به شکل بالفعل در بیاورد.

در استانی مانند خراسان‌ رضوی که نعمت‌های خداوند از شمارش فزون است نباید پدیده بیکاری وجود داشته باشد؛ وجود حدود هزار کیلومتر مرز مشترک با  کشورهای دیگر، معادن بسیار زیاد، ظرفیت‌های بی‌بدیل در کشاورزی مانند زعفران و پسته، وجود بارگاه منور رضوی و ورود سالانه حدود 30 میلیون نفر زائر به این استان از جمله فرصت‌هایی است که باید توسط بالاترین مقام اجرایی استان به خدمت درآمده و در راستای بهبود وضعیت اقتصادی مردم به ویژه مبحث اشتغال‌زایی به کار گرفته شود.

نمایندگان خراسان رضوی معتقدند فردی که برای مدیریت ارشد اجرایی در خراسان رضوی برگزیده می شود باید در کارنامه خود سابقه برنامه‌ریزی مدبرانه داشته باشد  تا بتواند برای ظرفیت‌های بی‌بدیل خراسان رضوی برنامه‌ریزی مناسبی داشته و بتواند تمامی آنها را مورد استفاده قرار دهد.

البته استاندار خراسان‌رضوی با در نظر گرفتن روش‌های علمی و کارشناسانه باید بحث آمایش سرزمین را نیز مد نظر قرار دهد؛ در سرزمینی مانند خراسان‌ رضوی که از میان شیارهای پیچان و در هم تنیده‌اش ثروت می‌روید نباید به بودجه‌های دولتی که در این شرایط سخت از فروش نفت به دست می‌آید، اتکا کرد.

فرآوری تمام مواد تولیدی در استان مقوله‌ای است که باید به آن التفات داشت که متاسفانه در حال حاضر مغفول مانده است؛ خام‌فروشی که دامن استان خراسان‌رضوی را گرفته و رها نمی‌کند باید توسط عوامل اجرایی دولت به خاطره‌ای دور تبدیل شود و استاندار تنها فردی است که می تواند با استفاده از اختیاراتی که دارد  در راه توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی تلاش کرده و از این ظرفیت استان نیز استفاده کند.

در مسیر شکوفایی اقتصادی و برای محقق شدن این مهم در خراسان‌رضوی  می‌توان راهکارهای کارشناسانه زیادی  ارائه داد ولی اصلی‌ترین مساله اجرایی کردن این راهکارها با روشهای مدیریتی کلان و درایت‌مندانه است.

دومین مهمی که پس از مسائل اقتصادی باید مورد توجه استاندار جدید جدا از نام و یا گروه سیاسی باشد توجه به چهره فرهنگی و معنوی شهر مشهد است؛ باید برای اداره این استان حتما نیازهای سالانه حدود 30 میلیون نفر زائری که به این شهر وارد می‌شوند را مد نظر قرار داد.

این افراد علاوه بر نیاز به برنامه‌ریزی برای اسکان و  فراهم کردن زیرساخت‌های حمل و نقل و بهداشتی نیاز به توسعه برنامه‌های فرهنگی نیز دارند که شخص استاندار باید در این زمینه برنامه‌ریزی کند تا میزان ماندگاری زائر افزایش یافته و رونق مشهد به عنوان پایتخت معنوی ایران اسلامی بیشتر شود و همچنین گامهای بلندی در زمینه نهادینه کردن فرهنگ رضوی برداشته شود.

فرد مدبری که برای سکانداری کشتی خراسان رضوی انتخاب می‌شود باید تمام این موارد را مد نظر قرار دهد تا رضایتمندی مردم بالا رفته و همچنین حقوق خراسان رضوی که تا به حال در رسیدن به آنها اهمال شده، احقاق شود.

انتهای پیام/ش

منبع : فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =