آلیا گفت: اصلاحیه لایحه حمایت از حقوق معلولان باوجود4 میلیون معلول در کشور بیش از 2 سال بلا تکلیف است.

فاطمه آلیا ،رئیس فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی آفتاب ری در خصوص اصلاحیه لایحه حمایت از حقوق معلولان ،گفت: در سال 83 لایحه حمایت از حقوق معلولان مصوب شد.

وی ادامه داد: معمولا مصوبات مجلس در طی 10 روز به تایید شورای نگهبان می رسد و برای اجرا ابلاغ می شود و در این مدت زمانی  شورای نگهبان تاییدیه یا ایرادات خود را اعلام می کند لذا در غیر این صورت قانون تایید شده تلقی می شود.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس  با بیان اینکه شورای نگهبان  در سال83 نرسید که این مهم را بررسی کند و به طبع آن این قانون تایید شده تلقی شد ولی ایرادات در متن قانون ماند که در راس آن بحث تخصیص اعتبارات مالی ، ضمانت اجرایی و نظارت است.

آلیا  اظهار کرد:در بحث دیگرکه موجب تقاضای اصلاحیه شده ، تغییراتی بود که به مقتضای شرایط حال جامعه بوجود آمده است که دراین میان مسکن،اشتغال،ادامه تحصیل و ... در اولویت نیاز های جدیدی است.

وی با تاکید بر اینکه بیش از 2 سال پیش اصلاحیه لایحه با پیشنهاداتی از سوی فراکسیون معلولان، مرکز پژوهش های مجلس، سازمان بهزیستی، سازمان های مردم نهاد و وزارت تعاون ، کار ورفاه اجتماعی ارائه شد،ادامه داد: متاسفانه نزدیک یک سال پیش قرار بود دولت در روز جهانی معلولان ( 12 آذر ماه91) این اصلاحیه را به مجلس تقدیم کند اما زمان بررسی مجدد خواسته شد که نهایتا در اواخر سال گذشته این مهم در دستور کار دولت قرار گرفت و پس از بررسی کمیسیون اجتماعی دولت به دفتر معاون اول ارسال شد ولی تاکنون به مجلس نرسیده است.

رئیس فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی گفت: رسیدگی به این موضوع می تواند جزو افتخارات دولت یازدهم محسوب شود.

وی با اشاره به اینکه طبق بررسی ها حدود 50 درصد قانون حمایت از حقوق معلولان (مصوب سال 83) اجرایی شده است،افزود:درنظرگرفتن مشوق برای کارفرمایان،ایجاد سهولت اشتغال ، مسکن ، ازدواج ، تحصیلات و... از جمله مواردی است که در اصلاحیه مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی گفت: 3 درصد ازاستخدام مراکز دولتی باید  از معلولان باشد اما  مشکل اینجاست که دولت در حال کوچک شدن بوده و به طبع آن استخدام ها کم شده است.

آلیا راهکار حل این موضوع را ارائه مشوق و تسهیلات به کارفرمایان بخش خصوصی و  تعاونی ها دانست.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس بابیان اینکه طبق آمار جهانی 7 تا 10 درصد جوامع دارای معلولیت هستند،تصریح کرد:طبق آمار سازمان بهزیستی حدود 2 میلیون و 500 هزار نفرمعلول در کشور شناسایی شده که نیمی از این تعداد از خدمات سازمان بهره مند هستند.

آلیا با بیان اینکه طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران ،حدود 4 میلیون نفر معلول در کشور وجود دارد،اظهار کرد:البته مرکز آمار تاکنون  آماررسمی اعلام نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: تاوقتی که مرکز آمار ایران اطلاعات رسمی اعلام نکند نمی توان برای معلولان در سطح کلان تصمیم گیری و برنامه ریزی کرد .

انتهای پیام/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =