اولین شب عزاداری هیئت های مذهبی با حضور گرم صدها نفر از عزاداران حسینی در گوشه و کنار تهران برگزار شد.

به گزارش آفتاب ری؛ نخستین شب هیات حسین جان با حضور صدها سیاه پوش حسینی، دوشنبه شب در مسجد ارک تهران با سخنرانی حجت الاسلام قاسمیان و مداحی حاج منصور ارضی، حاج حسین سازور، حاج مصطفی روحانی و حاج ابوالفضل بختیاری برگزار شد.

*عنوان بصری 94 سال از عمرش گذشته بود و به فکر مجاهدت نفس افتاده بود. این موضوع نشان می دهد که خودسازی و مجاهدت با نفس سن و سال بر نمی دارد. شاید در برخی سنین راحت تر باشد، اما نباید با وسوسه شیطان از خودسازی غافل شد.

 *انسان باید هرازگاهی برگردد و به عقب برگردد، اما نباید به خاطر مسایل پیش آمده، انسان ناامید شود و مثلا بگوید چون با فلانی ازدواج کرده ام دیگر نمی شود پیشرفت معنوی داشت. شما بینید که آسیه همسر فرعون الگوی زنان تاریخ شد.

 *از همین امروز باید خودسازی را شروع کرد، فردا نه! آنها که می گویند فردا، معلوم است میل پیشرفت ندارند.

 *فردی نزد امام صادق آمد و گفت فقیرم، به من کمک کنید،حضرت فرمود تو فقیر نیستی سرمایه ای داری که با کل دنیا قابل معاوضه نیست و آن محبت ما اهل بیت است .پس هرگز فقیر نیستی.

 *در آیه 25 سوره حدید آمده که مقدمات ایجاد عدالت و قسط در دنیا این است که خداوند با دلایل آشکار رسل را فرستادیم.در سوره اعراف آمده که پیغمبر برای امر به معروف و نهی از منکر مبعوث می شود.

 *اواخر عمر پیامبر جامعه در معرض ارتداد بود. به همین دلیل نگذاشتند نامه هدایت بخش امت را بنویسند.این فضاسازی ها باعث شد تا همه حواس ها از حجت حی که امیرالمومنین بود غافل شود .

*این تفکر در انقلاب خودمان هم وجود دارد و در همه مناسبت ها حواس ها را به امام خمینی متمرکز می کنند و از حجت حی که رهبر معظم انقلاب است غافل می شوند.

 *دین هیچ نسبتی با جنگ ندارد، الان تفکراتی هست که اسلام را جنگ طلب معرفی می کند. اصلا اینگونه نیست. عاملان جنگ های صلیبی امروز مدعی صلح شده اند. ان شاءالله در شب های بعد این موضوع را با استناد به آیات و روایات بررسی می کنیم.

منشاء کربلا از زمان خود پیغمبر است

 اولین شب از مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان در هیئت مکتب الزهرا با حضور عاشقان اباعبدالله برگزار شد.

در این مراسم استاد حشمت الله قنبری سخنرانی کرد و حاج محمد رضا طاهری و حسین طاهری به مرثیه خوانی و نوحه خوانی پرداختند.

 *زمانی می گفتند هرکه دارد هوس کرببلا بسم الله، اما این بسم الله یک شرط داشت آن هم اینکه یک دست  او را باید قطع کنیم، یعنی آن زمان هرکسی که یک دست نداشت کربلایی بود، روادید ورود به کربلا این بود که دست راست نداشته باشی، یک حاکم دید نظم شهر بهم خورده گفتند مسبب این بی نظمی را بیاورید، یک زنی را آوردند گفت من سال قبل دست راست خودم را در این راه دادم حال آمده ام دست دیگرم را بدهم تا بتوانم به زیارت بروم.

*یک قطره اشک که زینب کبری در روز عاشورا ریخت از آن روز تا حالا همه عالم به دنبال جبران آن قطره اشک هستند، و تا قیامت هم جبران شدنی نیست.

*منشاء کربلا از زمان خود پیغمبر است که این درد بزرگ در سینه حضرت بوده، ابراهیم خلیل نیز همین قصه را داشت. وقتی قرار بود اسماعیل را ذبح کند، اسماعیل ذبح نشد اما معروف شد به اسماعیل ذبیح الله، ذبح عظیم آن قوچی که خدا فرستاد نبود.

*دو سال پایانی عمر مبارک پیامبر بسیار سالهای مهمی است، مخصوصا سال دهم مجموعه اسرار ناپیدایی در آن هست، حج امر واجب است اما بشرط توان داشتن.

*می گویند حج برای پول دارهاست، چون دم حج را به پولداری گره زده ایم، اگر یک لیف از لباس احرام حرام باشد حج مقبول نیست، چون همین یک لیف ها است که می شود شمشیر بعد به کربلا می رود و سر از بدن حسین بن علی جدا میکند.

*اگر مراقب نباشیم همیشه یک شعبه از بنی امیه در زندگی ها داریم، پیامبر این شرط را در سال دهم بهم زد، و فرمود همه در این حج شرکت کنند، حتی سفرایی را که در مدینه نبودند نامه فرستاد که برگردید بیایید برای حج.

*80 تا 110 هزار نفر با پیامبر احرام بستند، برخی از نزدیکان حضرت در چهره ایشان غم یافتند، این کشور گشایی هایی که بعد از حضرت رخ داد بسیار مشکوک است، اسلام دنیای آن روز را با اخلاق پیامبر فتح کرده بود نیازی به کشور گشایی نداشت.

حضور در مجلس امام حسین عبادت است

دیشب در تمام کوچه های کشور خیمه های عزای امام حسین(ع) برپا شده بود و مردم تا پایان ماه محرم و صفر به پای غم بزرگ اهل بیت اعزاداری می کنند.

حسینیه شهدای بسیج هم به مناسب ماه محرم مشکی پوش شده است و مثل سال های گذشته حاج سعید حدادیان در عزای حسین(ع) می خواند. سخنران حسینیه شهدای بسیج حجت الاسلام عالی است، وی در اولین شب از برگزاری این مراسم گفت: «لحظه، لحظه ی در مجلس امام حسین بودن عبادت است و خدا را شکر می کنیم از این توفیقی که به همه ما داده شده است. در اسلام بعضی از اعمال است که هرچه پنهان تر و بی سر و صدا تر باشد، بهتر است. دادن صدقه، گفتن ذکر و حتی در بعضی از روایت آمده است که اگر آدم بخواهد اعمالش را در بوق بکند، آن عمل خیرش را ضایع می کند.

امام باقر(ع) فرمودند گاهی انسان یک عمل خیری به صورت پنهان انجام می دهد که ثواب عمل پنهانی هم برایش می نویسند که 70 برابر نسبت به عملی که سر و صدا دارد، ارزشش بیشتر است و در نامه عملش ثبت می شود. بعد از اینکه همه جا کار خیرش را گفت خداوند به ملائکه می گوید ثواب عمل پنهانیش را پاک کنید و به جایش ثواب عمل آشکار را بنویسید.

وی در ادامه گفت: یکسری اعمال هستند که باید بلند فریادشان زد و این اعمال به طور ناخوادگاه سر و صدا و جلوه های معنوی خودش را دارد. یکی از این اعمال صلوات فرستادن در جمع با صدای بلند است که ثواب های بسیار زیادی دارد. دیگر اذان است که امروزه در بعضی از جوامع اسلامی کم رنگ شده است و اذان صبح در بعضی از شهرها به گوش نمی رسد. عمل دیگر همین هئیت ها و عزاداری هاست که ائمه این محافل را دوست دارند.

زمانی بود که تنها یک روز محفل برای ائمه برگزار می شد و آن عاشورا بود. ولی الان برای تمام اهل بیت و معصومان الهی و حتی امام زاده ها هم مراسم می گیرند. باید توجه داشته باشیم که عاشورا و فرهنگ همین مجالس است که در برابر تهاجم فرهنگی ایستاده است.

 انتهای پیام

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =