اختصاص هزار میلیارد تومان تسهیلات به اقتصاد مقاومتی

رییس سازمان بسیج سازندگی کشور صنعت خودرو سازی را نمونه ای از اقتصاد عاریتی دانسته و از اختصاص هزار میلیارد تومان تسهیلات از منابع بسیج برای اقتصاد مقاومتی خبر داد.

به گزارش سرویس سیاسی تهران نیوز، نعمان غلامی رییس سازمان بسیج سازندگی کشور ظهر امروز در حاشیه مراسم رژه شهرستان پردیس در پاسخ به سوال خبرنگار پردیس خبر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: موضوع اقتصاد مقاومتی که از سال ۹۰ توسط مقام معظم رهبری مطرح شد یک راهبرد و یک مسیر جدید برای افزایش عزت و اعتلای کشور است.

وی ادامه داد: در عرصه های مختلف دفاعی، امنیتی و سایر عرصه ها از یک توانمندی و شرایط مطلوب و فوق العاده برخوردار هستیم، که عزت و آمادگی های امروز ما و دفع خطر از کیان جمهوری اسلامی مدیون توانمندیها و رشادتها است.

غلامی تصریح کرد: طبیعی است نظام ما باید بتواند در مسیر حرکت خود مشکلات مردم را برطرف کرده و بعنوان یک الگو در عالم بتواند خود را معرفی کند.

رییس سازمان بسیج سازندگی الگو بودن در تمام عرصه ها را لازمه الگو بودن دانسته و تاکید کرد: عرصه اقتصادی از جمله عرصه هایی است که امروز نیاز مردم و جامعه ما و معرفی توانمندی اسلام و نظام اسلامی برای اداره عالم است.

وی بسیج را مجموعه ای پیشتاز در اجرای منویات مقام معظم رهبری خوانده و توضیح داد: اعتقاد داریم در عرصه اقتصادی بسیج امتداد دستگاهها است و بسیجی بعنوان سرباز در اختیار مجموعه های مختلف برای تحقق اهداف آن مجموعه ها است.

غلامی از اختصاص ۱۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در سالهای ۹۲ و ۹۳ برای اقتصاد مقاومتی سخن گفته و اذعان داشت: بسیج حدود صد هزار واگذاری تسهیلات و ایجاد اشتغال یا توانمند سازی عرصه های اشتغال را دنبال و محقق کرده است.

این مقام مسئول بیان کرد: امسال ۱۰۰۰ میلیارد تومان از منابع بسیج و بانک مهر اقتصاد بسیج سازمان بسیج اختصاص داده و اشتغال زایی برای ۶۷ هزار نفر را هدف گذاری و برنامه ریزی کردهو دنبال می کنیم.

رییس سازمان بسیج سازندگی کشور با اشاره به ورود این سازمان به بحث امنیت غذایی در عرصه اشتغال و اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری در این عرصه و ضرورت پرداختن به این موضوع، ما در دوازده موضوع از عرصه امنیت غذایی به متقاضیان تسهیلات واگذار کرده و با آموزش به آنها در ماندگاری و پایداری صنایع کمک می کنیم.

وی از تاکید مقام معظم رهبری بر صنایع تبدیلی و کمک به اقتصاد روستایی سخن گفته و ادامه داد: ۱۲ موضوع را در این عرصه انتخاب کرده و در روستاها تسهیلات واگذار می کنیم.

غلامی ترویج و تبلیغ فرهنگ کار و معرفی الگوهای موفق را از موضوعات مهم این مجموعه برشمرده و اذعان داشت: این فعالیت برای این است که بتوانیم تکثیر این الگوها را داشته باشیم و جوانان بدانند در چه عرصه هایی می شود کار و اشتغال ایجاد کرد.

رییس سازمان بسیج سازندگی کشور به پیگیری مبحث علمی سازی کشاورزی اشاره کرده و اظهار داشت: این موضوع را به صورت جدی پیگیری می کنیم زیرا یکی از مشکلات کشاورزی ما این است که مابع آب خاک و نیروی انسانی در اختیار داریم اما میزان بهره وری از این امکانات و تولید محصولمان نسبت به نمونه های میانگین کشور پایین است.

این مقام مسئول از پیگیری این امر توسط بسیج مهندسین کشاورزی خبر داده و گفت: با راه اندازی گروه های متخصص بسیجی و ایجاد ساختار در پایگاههای مقاومت در ترویج علمی کردن کشاورزی و کمک به کشاورزان در این راستا فعالیت می کنیم.

وی افزود: کلینیک های صنعتی راه انداری شده و نیروهای بسیجی و متخصصین علت رکود صنایع و مشکلاتشان را رصد کرده و به آنها مشورتهای تخصصی می دهند که بتوانیم در این زمینه هم به وظیفه مان عمل بکنیم.

غلامی در تعریف اقتصاد مقاومتی توضیح داد: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد متکی بر منابع داخلی، سرمایه، زیرساختها و امکانات کشور. اقتصادی که در مقابل تکانه ها و بحرانها می ایستد و اقتصادی که هیچ وابستگی به خارج از کشور ندارد.

رییس سازمان بسیج سازندگی کشور با تاکید بر تعریف اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد عاریتی مثل اقتصادی است که قبل از انقلاب داشتیم و الان هم خیلی از کشورهای منطقه دارند. اقتصادی است که تماماً وابسته به سرمایه ها، تکنولوژی ها، نوع نگاه و عنایت خارجی ها است و ماندگاری آن اقتصاد وابسته به کشورهای خارجی است.

وی تشریح کرد: هرکجا که بخواهند مقداری تحریم بکنند و آن تکنولوژی را در اختیار ما قرار ندهند، آن اقتصاد فرو می پاشد.

غلامی اظهار داشت: اقتصاد عاریتی یعنی خودرو سازی ما که از زمانی که ایجاد شده تا الان تحولی در آن نداریم.

رییس سازمان بسیج سازندگی صنعت دفاعی در حوزه ماهواره و راهدار و تجهیزات مختلف را از نمونه های اقتصاد مقاومتی خوانده و افزود: بنابراین اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که متکی به منابع، توانمندی ها، امکانات، ابتکارات و خلاقیتهای داخلی است و تحریم پذیر و تهدید پذیر نیست.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =