اخیرا اخباری منتشر شده است مبنی بر اینکه مرورگر معروف گوگل کروم بر روی سیستم عامل ویندوز با یک مشکل اساسی روبرو است که خبر بدی برای کاربران لپتاپ به همراه دارد. این مرورگر منجر به آن میشود که باتری لپپتاپ به شدت ضعیف شده و عمر ذخیره انرژی آن کاهش یابد و در عین حال منجر به کندی سیستم عامل نیز میشود.

به گزارش آفتاب ری به نقل از تابناک؛ این موضوعی است که اولین بار وب سایت «فوربس» آن را منتشر کرده است. سوال اساسی در اینجا است که چه چیز منجر به آن میشود که گوگل کروم بیش از سایر مرورگرهای دیگر ذخیره باتری لپتاپ را به سرعت تحلیل برد؟ آنگونه که فوربس توضیح داده است گویا این مشکل ناشی از آن چیزی است که به آن Clock Tick Rate میگویند. این سیستم ذاتی ویندوز است و بدون آنکه خود به دنبال آن بروید چیزی از آن نخواهید دانست:

در واقع کاری که گوگل کروم به محض اجرا انجام میدهد این است که نرخ تیک ساعت سیستم را به 1 میلی ثانیه کاه میدهد. در حالی که در حالت عادی در ویندوز این نرخ باید برابر با 15.625 میلی ثانیه باشد.

اما نرخ تیک ساعت چیست و چرا این موضوع اهمیت دارد؟ در سیستم عاملی مانند ویندوز رویدادها هستند که همه چیز را رقم میزنند و این رویداد نیز در فواصل زمانی مشخص پردازش میشوند. برای کاهش مصرف انرژی پردازشگر در زمانی که رویدادی نیازمند پردازش نیست به حالت Sleep رفته و سپس در فواصل زمانی تعیین شده برای پردازش رویدادها به حالت عادی باز میگردد.

در واقع کاری که کروم میکند این است که این نرخ را از نو تعریف میکند و با کاهش آن به 1 میلی ثانیه در نسبت با 15.625 میلی ثانیه منجر به آن میشود که سیستم برای مدت زمان بیشتری بیدار بماند. در حقیقت در 1 میلی ثانیه پردازشگر 1000 بار در ثانیه برای پردازش رویدادها بیدار میشود ولی در 15.625 میلی ثانیه این اتفاق تنها 64 بر در ثانیه رخ میدهد.

مایکروسافت در این باره گفته است که کاهش نرخ تیک ساعت سیستم به 1 میلی ثانیه منجر به آن میشود که مصرف انرژی تا بیش از 25 درصد افزایش یابد. این موضوع همچنین میتواند منجر به بروز مشکلاتی در سیستم نیز بشود زیرا در این صورت یک نرم افزار بیشتر منابع سیستم را به خود اختصاص میدهد.

اما اگر کروم این کار را با سیستم میکند، اوضاع در خصوص سایر مرورگرها به چه ترتیب است؟ زمانی که اقدام به اجرای آخرین نسخه از فایرفاکس یا Internet Explorer میکنید، نرخ تیک ساعت سیستم برابر با همان 15.625 میلی ثانیه باقی میماند، تاز مانی که مرورگر نیاز داشته باشد تا برای انجام پروسه ای خاص این نرخ را افزایش دهد.

برای مثال زمانی که اقدام به دیدن ویدئویی در وب سایت یوتوب میکنید، این نرخ به 1 میلی ثانیه افزایش میابد، اما بعد از بستن تب مذکور به حالت عادی باز میگردد. اما گوگل کروم از همان ابتدای اجرا این نرخ را به 1 میلی ثانیه تغییر داده و تا آخرین لحظه یعنی بستن مرورگر به شکل کامل در همان نرخ نگه میدارد:

این موضوع در حالی اهمیت دارد که به یاد آوریم که اغلب کاربران اقدام به اجرای مرورگر خود از زمان روشن کردن سیستم تا زمان خاموش شدن آن میکنند و در واقع مرورگرها جزو برنامه هایی هستند که همواره در حال اجرا میباشند.

این موضوع از طریق انجام یک آزمایش نیز به اثبات رسیده است. در حالت عادی و با اجرای مرورگر کروم مصرف انرژی سیستم بین 15 تا 20 وات در تغییر است در حالی که بدون اجرای مرورگر کروم این میزان به 12 تا 15 وات کاهش میابد. هرچند بر روی یک سیستم دسکتاپ این موضوع چندان اهمیتی ندارد، اما موضوع در خصوص یک لپتاپ به کلی متفاوت است:

نکته ای که باید در اینجا به آن اشاره کرد این است که سیستم های مبتنی بر Mac و لینوکس از این مشکل مبری هستند زیرا از سیستمی با عنوان tickles timers استفاده میکنند.

اما در خصوص این مشکل چه میتوان کرد؟ تقریبا هیچ. آنگونه که فوربس توضیح داده است این مشکل اکنون مدت زمانی طولانی است که شناخته شده و برای مدت زمانی طولانی نیز جزو باگ های Chrominum به آن اشاره شده است اما همواره مورد غفلت واقع شده.

اگر گوگل فکری به حال این موضوع نکند در نتیجه مشکلات اساسی برای کاربران این مرورگر که از آن بر روی لپتاپ استفاده میکنند در نسبت با کاربران فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر به وجود خواهد آمد. راه دیگر برای کاربران گوگلکروم تا آن زمان این است که فعلا به مرورگرهای دیگر از جمله فایرفاکس و اینترنت اکسپلورر رجوع کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =