ریخت و پاش یکی از خودروسازان داخلی + سند

نگاهی به گردش مالی شرکتهای خودروساز بورسی و نحوه هزینه کرد، عمق فاجعه را در این صنعت وارداتی و مونتاژکار نشان می‌دهد. از هزینه کرد تزئین خودرو عروس تا هزینه کفن و دفن و ۸۲۲ میلیون تومان کارت هدیه برای مدیر عامل دیده می‌شود.

به گزارش سرویس اقتصادی تهران نیوز، در حالی که موضوع تحریم‌ و عدم دسترسی آسان به مواد اولیه در شرکت‌های مادر در کنار مشکل نقل و انتقال ارز به عنوان اصلی ترین مشکل خودروسازان داخلی مطرح و باعث تحقق زیان در پایان عملکرد دوره‌های مالی آنها یاد می‌شود، اما نگاهی به گزارش مالی آنها و نحوه هزینه کرد درآمد، نشان از عمق فاجعه در این صنعت مبتنی بر مونتاژ و واردات خودرو دارد.

این موضوع نشان می دهد که آنچه امروز به عنوان پایان راه صنعت و مواجهه با رکود فزاینده در فضای کسب و کار یاد می شود، بیش از آنکه ناشی از کمبود نقدینگی و سیاست های کنترل تورم و یا حتی بهانه کمپین های نخریدن خودرو باشد، ناشی از سوء مدیریت، تحمیل نیروی مازاد در خودروسازی و پائین بودن بهره وری و بالا بودن قیمت تمام شده تولید خودرو است.

از طرفی ریخت و پاش هایی که در صنعت خودرو مرسوم است که برخی مدیران نمی خواهند یا نمی توانند که قبول کنند مدیریت مالی با مدیریت سنتی در تناقض است.

به دور از واقعیت نیست که اغلب مدیران عامل بنگاهها و واحدهای اقتصادی کشور برگرفته از مدیریت سنتی و متکی بر دیدگاههای حجره‌داری کار می‌کنند که با وجود اینکه دایره ای از مشاوران و کارشناسان با نفوذ و یا اقتصادی آنها را احاطه کرده‌اند، اما همچنان با موضوع مدیریت مالی و صرف بهینه درامد و هزینه علمی بیگانه اند.

در این رابطه نگاهی به صورت های مالی یک شرکت خودرو حاضر در بورس می تواند به گوشه ای از این تناقض ها اشاره داشته باشد.

شرکت یاد شده که در پایان عملکرد ۱۲ ماهه سال مالی ۹۳ خود مبلغ  ۳۵۷میلیارد و ۸۴۴ میلیون تومان زیان خالص را برای سهامداران خود محقق ساخته، اما در گزارش حسابرسی شده خود از صورت هزینه هایی تحت عنوان هزینه های رفاهی کارکنان یاد کرده که در نحوه صرف این هزینه‌ها از سوی این شرکت خودرو ساز زیان ده در نوع خود جالب توجه است.

در حالی که شرکت خودرو ساز برای سرمایه در گردش خود با کمبود نقدینگی به میزان ۷۲۷ میلیارد و ۳۹۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان مواجه است، اما در عملکرد سال مالی ۹۳ خود هزینه هایی را افشاء کرده که معلوم نیست در قبال کدام عملکرد مثبت و یا حمایت از حقوق صاحبان سهام است.

مطابق با گزارش های دریافتی از سایت کدال و بورس تهران، شرکت خودرویی مزبور در حالی سرفصل  مدیریت بر هزینه های آموزش و برگشت هزینه ها به مبلغ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان عنوان شده که مجموع هزینه های رفاهی این شرکت در سال ۹۳ مبلغ  ۲۷ میلیارد و ۵۸۸ و ۳۲۳ هزار و ۶۸۰ تومان بوده است.

در صورت هزینه رفاهی کارکنان این شرکت زیان ده ارقامی همچون پرداخت هدیه کارت مدیرعامل به مبلغ ۸۲۲ میلیون تومان،  پرداخت حدود ۵۰ میلیون تومان تحت عنوان تزیین خودرو عروس و حدود ۵۵۲ میلیون تومان به عنوان هزینه های ترحیم و تدفین تعیین شده است.

به گزارش فارس زیان انباشته این شرکت خودروساز برای پایان عملکرد سال مالی ۹۳ به طور خالص مبلغ ۶۹۲ میلیارد و ۴۶۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان اعلام شده است، در حالی که سرمایه پایه این شرکت ۶۷۷ میلیارد و ۳۸۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است.

سرمایه این خودروساز در سال مالی قبل از ۹۳ مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان بوده که در پی افزایش سرمایه به ۶۷۷ میلیارد تومان تبدیل شده است.

 

 

به گزارش فارس قیمت هر سهم این خودروساز در بورس رقمی نزدیک به ۹۲ تومان است و این در حالی است که با احتساب زیان انباشته این شرکت می توان گفت به هر یک سهم این شرکت مبلغ ۱۰۲ تومان از زیان انباشته تعلق می گیرد.

به عبارتی هر سرمایه گذاری که یک سهم این خودروساز را در بورس خریداری کند، باید در قبال خرید ۹۲ تومانی این سهم مبلغ ۱۰۲ تومان نیز به عنوان جریمه سهامداری خود در این شرکت زیانده به گردن بگیرد.

جریمه ای که به نظر می رسد در قبال نحوه مدیریت هزینه های سرسام آور پرسنلی و مالی از جیب سهامداران بخت برگشته این شرکت پرداخت می شود.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =