نماینده دماوند و فیروزکوه در مجلس اظهار داشت: حتی در شرایطی که مسئولین وزارت خارجه چنین فضای اشتباهی را بوجود آوردند، خانم اشتون اگر ساده ترین عرف دیپلماتیک را رعایت می کرد هرگز به این ملاقات نمی رفت.

به گزارش پایگاه خبری آفتاب ری، حمیدرضا مشهدی عباسی، نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار تارود، در خصوص سفر کاترین اشتون به ایران اظهار داشت: خوب است که تلاش شود تا دستگاه دیپلماسی در پی گسترش روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهایی که در خط قرمز نظام نیستند باشد و از موفقیت دیپلماسی دولت یازدهم حمایت می کنیم، اما به شرط این که حتی ساده ترین عرف های دیپلماتیک دنیا را زیر پا نگذاریم. نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی  ملاقات خانم اشتون با برخی از مخالفان نظام را نکته تلخ سفر اشتون به تهران برشمرد و ادامه داد: حتی در صحبت هایی هم که نمایندگان از جمله آقای مطهری  با رییس جمهور داشتند تاکید شد که هیچ جا در دنیا وجود ندارد که یک سری دیپلمات به کشوری بروند  و با مخالفان نظام حاکم بر آن کشور دیدار کنند.

Narges Mohammadi

حمیدرضا مشهدی عباسی در ادامه خاطر نشان کرد: شاید مسئولین مربوط تجزیه و تحلیل خود را بر این اساس پایه گذاشته باشند که این ملاقات نشان از این دارد که جمهوری اسلامی ایران بهترین دموکراسی را دارد که در خاک خود اجازه دیدار مخالف نظام خود را به مهمانان دیپلماتیکش داده است، اما اگر هیئت اروپایی تنها کمی عرف دیپلماتیک را رعایت می کرد، هرگز به خود اجازه چنین جسارتی به نظام حاکم در کشور میزبان را نمی داد.

وی این تحلیل را خوشبینانه ترین تحلیل ممکن خواند و تصریح کرد: واقعا چه معنایی می دهد که طرف تخلف کرده و مخالف سیاست های نظام می باشد و با کشورهایی که با ما دشمنی داشته و دارند همکاری داشته است، حال یک فرد دیپلمات که مهمان در یک کشور است به خود اجازه دهد بر خلاف عرف دیپلماتیک  با وی ملاقات داشته باشد.

مشهدی عباسی در پایان تاکید کرد: با توجه به این که هیئت اروپایی ساده ترین عرف دیپلماتیک را در رعایت ننموده است، اما مسئولین سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز نباید اصلا چنین فضایی را به وجود می آوردند تا چنین اتفاق تلخی رخ دهد.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =