وزیر نفت از خرید 2 میلیون تن ورق از خارج از کشور برای تبدیل آنها به لوله توسط پیمانکاران داخلی خبر داد و گفت:وزیر نفت از خرید 2 میلیون تن ورق از خارج از کشور برای تبدیل آنها به لوله توسط پیمانکاران داخلی خبر داد و گفت: در سال ۷۶ ما یک متر نمی‌توانستیم در دریا لوله گذاری کنیم، ولی الآن قدرت اول منطقه در لوله گذاری در خلیج فارس هستیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب ری؛ بیژن زنگنه، وزیر نفت که برای پاسخگویی به سوالات دو تن از نمایندگان در مجلس حاضر شده بود اظهار داشت: من در پاسخی که روز یکشنبه گذشته در صحن علنی تقدیم نمایندگان کردم تعهد خود و وزارت نفت را در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در حمایت از ساخت و تولید داخل قاطعاً و مصراً اعلام کردم و سابقه کاری من هم در وزارتخانه‌هایی که بودم حکایت از این دارد که همیشه از تولید داخلی نهایت حمایت را داشته‌ام و برای ارتقای فناوری ملی و ایجاد ظرفیت‌های ساخت داخل حداکثر تلاش خود را کرده‌ام.

وی در ادامه عنوان کرد: بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که در دوره‌‌های وزارت قبلی بنده در وزارتخانه نفت، تدوین و عملیاتی شده است، بیان‌کننده این موضوع است که من همیشه از تولید داخلی حمایت کامل را داشته‌ام.

وزیر نفت گفت: اگر سوال این دو نماینده مربوط به عملکرد بنده در 10 ماه گذشته باشد حتما در توضیح سوالات خود مطرح خواهند کرد که چه کالاهایی در دوره وزارت بنده از خارج خریداری شده در حالی که امکان ساخت آن در داخل وجود داشته است تا بنده توضیحات لازم را ارائه کنم.

زنگنه افزود: من بارها تعهد خود را برای توسعه و پیشرفت فناوری ملی و استفاده از ظرفیت های داخلی اعلام کردم ود ر اینجا لازم است که موفقیت های کشور در زمینه پیشرفت صنعت داخل اشاره کنم.

وی همچنین ادامه داد: در سال 76 و زمان اولین قرارداد شرکت پارس جنوبی با شرکت توتال تنها 30 درصد از ساخت داخل را می‌توانستیم داشته باشیم که در میانه سال 84 این رقم به 60 درصد رسید و در حال حاضر می‌توان گفت که 70 درصد از عملیات ساخت داخل را برعهده داریم که این یک موفقیت است.

وزیر نفت تاکید کرد: در حال حاضر قدرت اول در لوله گذاری در خلیج فارس از آن ایران است و در حفاری در دنیا به ظرفیت های خوبی دست پیدا کردیم و همچنین در ساخت تجهیزات و برج های سنگین مورد نیاز پتروشیمی پیشرفت های بسیاری را بدست آوردیم اما این موضوع به آن معنی نیست که همه نیازهای صنعت نفت از داخل تامین می‌شود.

زنگنه تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از اقلام نظیر کمپرسورها و الکترو موتورها در آینده نزدیک در ایران تامین می‌شود و برای اینکه بتوانیم مشکلات را حل کنیم باید از شرکت های پیمانکاری عمومی حمایت کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در ساخت داخل باید به دو موضوع کیفیت و رقابت توجه کرد در حال حاضر 2 میلیون ورق خریداری شده که باید تبدیل به لوله شود و نباید تولید داخل با رانت به سمت جلو حرکت کند. از این رو ما از ساخت داخل در همه چیز حمایت می‌کنیم اما باید به این نکته اشاره کرد که در مواردی ناچار به واردات هستیم.

کارهای تبلیغاتی نباید با اموال دولتی صورت گیرد

به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب ری؛ محمدسعید انصاری، عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: به طور حتم هر کسی بخواهد برای کارهای آتی خود از اقدامات تبلیغاتی بهره مند شود نباید از اموال دولتی استفاده کند.

به راستی جای این سؤال باقی است که تا کی قرار است چنین بی تفاوتی و کم کاری صورت گیرد ما تصمیمی به گفتن عیوب نداشتیم زیرا معتقد بودیم اول کار دولت است اما هر چه جلوتر می رویم این بی تفاوتی ها نیز افزایش می یابد.

آقای وزیر نیرو شما که روز اول شروع به کار دولت وعده های فراوان داده اید برای رفع مشکلات آب و برق چه کاری انجام داده اید شما تنها در مقابل سؤالات سکوت اختیارمی کنید چون هیچ جواب قانع کننده ای ندارید چرا مدیریت های تحت امر شما حرف شما را نمی خوانند شما وزیر دستگاه بسیار مهمی در کشور هستید پس چرا اینگونه عمل می کنید و با بی تفاوتی به مردم نگاه می کنید.

منطقه آزاد اروند محفل سیاسی انتخابات شده است امور جاری و سیاست گذاری و اجرای یک طرفه و غیر منصفانه می باشد کسانی که کار سیاسی را تبلیغی برای دوره دهم مجلس در حال سوء استفاده از موقعیت شغلی شان هستند را اصلاح کنید و با آن برادران اخطار می کنم مردم را با بهره برداری از امکاناتی که در اختیار دارید و برای منافع شخصی نیز می باشد سرگردان نکنید و در رابطه با قراردادهایی که در منطقه آزاد صورت می گیرد خرید زمین های مورد نظر توسط بعضی از افراد مشکوک و منصوب به مسئولان آبادان و خرمشهر نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

این مسئولیت با بازرسی کل کشور می باشد و لزوم عنایت این سازمان توانمند در این خصوص الزامی است منطقه آزاد گرانی مسکن و اجاره آن و بی کاری و عدم جذب سرمایه گذار را با خود آورده است که این امر گاهی به علت کارهای سیاسی از سوی افراد مسئول است.

در پایان از تیم فوتبال ایران نیز تشکر می کنم و امیدوارم در مسابقات بعدی بهتر از این ظاهر شوند هر چند خوشبختانه شب گذشته نیز به خوبی عمل کردند و خواهان این هستم که هر کس بخواهد برای آینده کار تبلیغاتی کند نباید از اموال دولت استفاده کند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =