وزیر نفت گفت:‌در 10 روز آینده تغییرات مدیریتی را در وزارت نفت اعمال می کنم اما همه معاونان تغییر نخواهند کرد.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت یازدهم  دیشب در برنامه "نگاه یک "به تشریح  برنامه‌های وزارت نفت در دولت جدید پرداخت.

وی افزود: به دنبال تکریم مدیران و کارکنان نفت هستم و از بهترین نیروهای متخصص که کنار گذاشته شده بودند می‌خواهم که برگردند و به صورت سازمان یافته با کمک هم، صنعت نفت را از تنگنا در بیارود.

زنگنه با تشریح وضع کنونی صنعت نفت، وضع برداشت از میادین نفتی مشترک را نامطلوب بیان و اضافه کرد : باید به بهره‌برداری از میادین پارس جنوبی، غرب کارون، ایلام و خلیج فارس توجه جدی شود.

وی افزود : نخستین اولویت کاری من افزایش تولید گاز از میدان  پارس جنوبی و تکمیل هفت فاز آن است.

*افزایش تولید بنزین در سال آینده

زنگنه با بیان اینکه در ماه‌های نخست سال آینده میزان تولید بنزین افزایش می‌یابد، گفت : با تکمیل و راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس وضع پایداری برای بنزین و گازوئیل کشور ایجاد می‌شود.

وی افزود : قصد داریم به جای سرمایه‌گذاری دولتی در بخش پتروشیمی با ایجاد شرایط یکسان زمینه حضور بخش خصوصی را در این حوزه فراهم کنیم.

زنگنه گفت : بخش خصوصی باید قوی شود و دولت به جایگاه سیاست‌گذاری خود بازگردد.

وزیرنفت با انتقاد از کیفیت و قیمت بالای خودروهای تولید داخل افزود : بهای سوخت مایع در کشور باید به میزان بهای سوخت‌های مایع منطقه یعنی بیش از سه هزار تومان برای هر لیتر باشد اما اگر می‌خواهیم چنین کاری انجام دهیم باید خودرو کم مصرف و ارزان تولید کنیم.

وی گفت : اگر بنزین ارزان و خودرو گران و پرمصرف به مردم بدهیم در حق آنان ظلم کرده‌ایم.

زنگنه افزود : باید شدت انرژی را به جای مصرف انرژی کاهش دهیم زیرا یکی از شاخص های کشور پیشرفته افزایش مصرف انرژی است.

وزیر نفت اضافه کرد : نمونه کاهش و بهینه کردن شدت انرژی، برقی کردن چاه‌های کشاورزی، تولید با کیفیت خودرو و جلوگیری از هدررفت انرژی در ساختمان‌هاست.

وی تامین سوخت زمستانی کشور را از اولویت های وزارت نفت اعلام کرد و گفت: نیروگاه‌ها اکنون 90 میلیون لیتر گاز مایع می‌سوزانند که این میزان در زمستان به 160 تا 170میلیون لیتر می‌رسد.

زنگنه ارزش صادرات گازی را 17 تا18  دلار بیان و اضافه کرد: بهای گاز در کشور باید کمتر از کمترین بهای صادراتی آن باشد.

وزیر نفت تحریم‌ها را فرصتی برای استفاده از ظرفیت‌های داخلی دانست و گفت: منابع باید بهره ور و مدیریت شود.

وی اضافه کرد: افزون بر فعالیت وزارت نفت برای اکتشاف میادین نفتی جدید، مناطقی نیز به شرکت‌هایی که با هزینه خودشان به اکتشاف می پردازند واگذار می شود که البته این طرح به دلیل تحریم ها و مشوق های کم تاکنون موفق نبوده است.

زنگنه افزود: سرمایه ایرانیان خارج از کشور ظرفیت مناسبی است که می توانیم در قالب اوراق مشارکت آن را جذب صنعت نفت و پتروشیمی کنیم.

وزیر نفت گفت: باید ظرفیت صادرات را افزایش دهیم و این برای کشور ضروری است.

وی درباره هدفمندی یارانه‌ها و بهای حامل‌های انرژی، از نحوه اجرای آن انتقاد کرد و افزود: ما در برنامه چهارم قیمت گذاری را در ماده سوم قرار دادیم اما مجلس هفتم آن را حذف کرد و بقیه آن نیز اجرا نشد.

زنگنه با بیان اینکه قانون هدفمندی یارانه ها نیازمند تغییرات است گفت: این قانون اکنون به توزیع پول تبدیل شده است.

وزیر نفت با اشاره به قیمت جهانی نفت آن را مناسب دانست و افزود: بهای بالای نفت در کوتاه مدت مشکلات کشور را حل می‌کند اما هر زمان این بها افزایش یافته نتوانسته‌ایم از آن استفاده کنیم.

زنگنه اضافه کرد: بهای گران نفت در بلند مدت موجب استفاده بهینه کشورها از انرژی و کاهش تقاضا برای این ماده می‌شود.

وزیر نفت با اشاره به دور شدن کشورهای پیشرفته برای استفاده از انرژی هسته‌ای پیش‌بینی کرد تقاضا برای سوخت های فسیلی کاهش نیابد.

زنگنه بزرگترین متقاضی نفت را در آینده، شرق و جنوب شرق آسیا دانست.

وی درباره تغییر متن قراردادهای نفتی نیز گفت: افزایش بازیافت میادین پیر، پیوستگی میان اکتشاف و توسعه، همسانی با توسعه یافتگی کشور و قراردادن مشوق هایی برای پیمانکاران موضوعاتی است که در قرار دادهای نفتی منظور می شود.

وزیر نفت افزود: نفت باید به دیپلماسی خارجی کشور کمک کند و هرچه میزان صادرات و تولید افزایش یابد مذاکره کنندگان ما محکم تر و قوی تر در مذاکرات حاضر می شوند.

زنگنه اضافه کرد: وزارت امور خارجه نیز می‌تواند برای وزارت نفت بازاریابی کند.

وی اتحادیه صادرکنندگان و بورس نفت را از دیگر نهادهایی دانست که می توانند به افزایش صادرات کمک کنند.

وزیر نفت با بیان اینکه همیشه برای توسعه همکاری های نفتی با کشورها به ویژه کشورهای همسایه آماده بوده‌ایم گفت: در این زمینه مذاکرات خوبی با عمان داشتیم.

زنگنه اضافه کرد : افزایش تولید نفت باعث حفظ و تقویت جایگاه ایران در سازمان اوپک می شود.

وی با بیان اینکه دبیرکلی اوپک اثری بر تولید ما ندارد، گفت: نمی گذاریم کسانی که به ما ظلم کرده اند دبیرکل اوپک شوند و از این موضع کوتاه نمی‌آییم.

وزیر نفت افزود : بهترین راه استفاده از درآمدهای نفتی، سرمایه گذاری آن در بخش هایی است که فواید بسیاری برای جامعه داشته باشد.

زنگنه گفت: اگر درآمد نفتی درست سرمایه گذاری شود ، اقتصاد بهبود می‌یابد.

وی خود را نماد یک فکر برای تکریم مدیران و کارکنان برای استفاده از تجربه آنان در صنعت نفت نامید و افزود : تلاش می‌کنم از بهترین نیروها استفاده کنم که از این تنگنا عبور کنیم.

زنگنه گفت: مشکل ما در صنعت نفت پول نیست بلکه نابسامانی مدیریتی بوده است.

وی اضافه کرد : در 10 روز آینده تغییرات مدیریتی را در وزارت نفت اعمال می کنم اما همه معاونان تغییر نخواهند کرد.

منبع : فارس

انتهای پیام - ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =