جمعیت همواره یکی از عوامل موثر بر قدرت و نفوذ کشورها در عرصه بین المللی و منطقه ای بوده است وکاهش رشد جمعیت برای کشورهای قدرتمند یک زنگ خطر جدی محسوب می شود.

سرویس اجتماعی آفتاب ری؛ جمعیت همواره یکی از عوامل موثر بر قدرت و نفوذ کشورها در عرصه بین المللی و منطقه ای بوده است وکاهش رشد جمعیت برای کشورهای قدرتمند یک زنگ خطر جدی محسوب می شود.

جمهوری اسلامی در یک دوره ای به خاطر سیاست های کنترل جمعیت و تحدید نسل در یک مقطعی جلو افزایش جمعیت را تا حدودی گرفت. و این اقدام به فرموده مقام معظم رهبری در یک مقطعی لازم و مفید بود.

پس از آن مقطع مسئولان در پی جلوگیری از این اقدام بر نیامدند تا از آسیب های بعدی که از این اقدام نشات می گرد شود.

اکنون که بنا بر افزایش رشد جمعیت کشور و سیاست های تشویقی و تسهیل ازدواج است؛ تا جوانان از ازدواج یک غول نساخته و به آن تن دهند تا نیمی از دین خود را هم تکمیل کرده باشند. بانک مرکزی در اقدامی وام ازدواج را بنا به تخصیص ندادن بودجه به بانک ها پرداخت نکرده است و تاکنون بیش از یک میلیون نفر در نوبت دریافت وام ازدواج هستند.

محمدرضا پورابراهیمی، در جلسه امروز این کمیسیون؛ سیف، رئیس کل بانک مرکزی و رؤسای بانک‌ها حضور داشتند، گفت: یکی از محورهای مورد بحث در این جلسه، موضوع وام‌های ازدواج بود که اکنون بیش از یک میلیون نفر در نوبت دریافت وام هستند ولی متاسفانه بانک‌ها تسهیلات پرداخت نمی‌شود. وی گفت: در این جلسه دلیل را جویا شدیم و توضیح دادند که بیش از 105 درصد منابع قرض‌الحسنه بانک‌ها یعنی معادل حدود 28 هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده و دیگر امکان پرداخت تسهیلات از این منابع وجود ندارد. نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: درخواست ما در جلسه این بود که برای پرداخت تسهیلات از محل منابع حساب‌های جاری یعنی معادل 82 هزار میلیارد تومان منابع در کشور برای سال 93 استفاده شود و وام‌های ازدواج پرداخت شود. پورابراهیمی همچنین گفت: مقرر شد که در این رابطه پیگیری‌های لازم توسط کمیسیون صورت گیرد و بانک‌ها نیز کار کارشناسی انجام دهند تا بتوان از منابع جاری بانک‌ها که به صورت منابع رایگان در بخش دولتی است، برای پرداخت تسهیلات وام ازدواج استفاده شود. به گفته وی، بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات وام ازدواج مجوز قانونی برای برداشت از منابع جاری خود را دارند ولی مشکل، در همکاری است که انتظار می‌رود بانک‌ها همکاری لازم را انجام دهند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =