عوامل بسیاری در بروز سرطان در کودکان دخیل است که استفاده بی رویه از سموم در کشاورزی، تشخیص دیرهنگام و عدم توجه والدین به علائم بیماری ها در کودکان، آمار مبتلایان به سرطان خون را در کودکان هرمزگانی افزایش داده و مسئولان امر بهداشت و درمان نسبت به افزایش آمار مبتلایان اظهار نگرانی می کنند.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از مهر، خسته از سرنگ های بی رحم همیشگی، خسته از انتظار بر روی تخت، خسته از تهوع های بی وقت، خسته از نگاه دیگران، خسته از جمله تکراری "خدا شفا بده "، خسته از اینکه صدای بازی بچه ها همیشه آنسوی پنجره است، گاهی با خود می گوید : کِی تمام می شود، بدون آنکه معنیِ "تمام" برایش معلوم باشد...

سرطان خون شایع‌ترین سرطان کودکان است و افراد مبتلا در 80 تا 85 درصد موارد، تا پنج سال پس از ابتلا زنده می‌مانند،تشخیص زودهنگام، درمان مناسب و پیگیری درمان در بقای این بیماران بسیار مؤثر است. لیکن یکی از مشکلات کنونی نظام سلامت، مراجعه و تشخیص دیرهنگام است. مثلاً در مورد سرطان سینه، خانم ماه‌ها توده‌ای را در سینه خود لمس می‌کند، ولی از مراجعه به پزشک می‌هراسد و در صورت مراجعه نیز از نمونه‌برداری امتناع می‌کند. این امر موجب تأخیر در تشخیص و درمان بیماری، و پیشرفت آن می‌شود. درحالی‌که سرطان سینه در کشورهای توسعه‌یافته بالای 95 درصد بقای 5 ساله دارد و این میزان در کشور ما 67 درصد است.

شایع‌ترین سرطان کودکان لنفوبلاستیک حاد، سرطان‌های مغز، لنفوما، تومور ویلمز، تومور نوروبلاستوما، رتینوبلاستوما، سرطان‌های استخوانی و سرطان‌های نادرتر است.

ALL لوکمی لنفو پلاستیک حاد: شایع‌ترین سرطان طب اطفال است و در مواقعی که بیماران در ریسک استاندارد باشند، پاسخ به درمان بالاتر از 87درصد است. در این بیماری گلبول‌های سفید و سلول‌های خونی رشد غیر طبیعی دارند و به صورت نارس از مغز استخوان رها شده و کیفیت طبیعی سلول‌های خونی طبیعی مغز استخوان را ندارند. در این سرطان سلول‌های دفاعی (لنفوسیت‌ها) رشد و تمایز غیر طبیعی پیدا می‌کنند.

تومور مغزی: دومین تومور شایع طب اطفال است و در صورتی که در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود، امکان کنترل و درمان موثر با درصد بالا وجود دارد. شایع ترین آنها مدولوبلاستوم، اپاندیموم، گلیوم و آستروسیتوم است.

رتینوبلاستوم: همان تومور چشم است که تا قبل از یک سالگی بیشترین سن ابتلا به این نوع سرطان است. احتمال ابتلا کودکانی که سابقه خانوادگی رتینوبلاستوم در والدین یا فرزندان دیگر خانواده وجود داشته، بیشتر است.

تومور ویلمز: شایع‌ترین تومور کلیه است که به طور معمول کودکان در 5 سال اول تولد به آن مبتلا می‌شوند و امکان کنترل و درمان موثر در این نوع تومور با درصد بالایی وجود دارد.

نروبلاستوم: یکی از شایع‌ترین انواع سرطان کودکان در یک سال اول تولد است. منشاء این سرطان سلول‌های عصبی بوده و از تومورهای شایع توپور است.

رابدومیوسارکوم: سومین سرطان تومورهای توپور در کودکان است و منشاء این بیماری از سلول‌های بافت نرم (مانند سلول عضلات) است.

دکتر عبدالمجید ناظمی دبیر اجرایی کنگره سراسری انجمن خون و سرطان خون کشور در گفتگو با خبرنگار مهر هدف از برگزاری کنگره را بحث و تبادل نظر و ارائه راه حل هایی راجع به درمان و پیشگیری از بیماریهای خونی و سرطان کودکان بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه در هرمزگان قریب به 180 الی 200 کودک سرطانی شناسایی شده، تصریح کرد: همه ساله سرطان در کودکان هرمزگانی همچون سایر استانهای کشور رو به رشد است.

دبیر اجرایی این کنگره در ادامه یاد آور شد: در کشورهای پیشرفته دنیا 75 در صد از بیماران سرطانی قابل درمان هستند.

همچنین دکتر فاطمه هاشمی رئیس بنیاد بیماریهای خاص در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: خوشبختانه موفق شدیم از دولت جهت درمان رایگان سه گروه از بیماران هموفی، دیالیزی و تالاسمی مصوبه بگیریم تا هزینه درمان این اقشار که تاکنون با مشکلات عدیده ای نظیر عدم دسترسی به دارو به دلیل گرانی که با آن دست و پنجه نرم می کردند از طریق بیمه به حداقل برسانیم.

به گفته وی تاکنون دولتهای سابق از دولت خاتمی گرفته تا احمدی نژاد هیچکدام قبول نکردند ولی با فشارهای بنیاد حمایت از بیماریهای خاص موفق شدیم این داروها را در قالب بیمه قرار دهیم تا بیماران هزینه کمتری بپردازند.

وی با اشاره به این بیماران تا آخر عمرشان باید دارو مصرف کنند و تحت نظر باشند و هزینه درمان برای این خانواده ها دشوار است، خواستار رسیدگی بیش از پیش دولت تدبیر و امید به درمان بیماران سرطانی و ام اس همراه با بیماران هموفیلی، دیالیز و تالاسمی شد.

وی اذعان کرد: با توجه به نیاز مردم در شهرستانهای بشاگرد و سیریک هر وقت مراکز درمانی این دو شهرستان اعلام آمادگی کنند تجهیزات را در اختیارشان قرار خواهیم داد.

وی در مورد جایگاه علمی کشور در زمینه خون و سرطان کودکان در مقایسه با کشورهای توسعه یافته خیلی عقب و در مقایسه با کشور های در حال توسعه در جایگاه مناسبی قرار داریم.

هاشمی اظهارداشت: هدف ما کمک به بهبود وضعیت بهداشت و درمان در شهرهای کوچک و کمتر برخوردار است که می تواند در کاهش مسافرت های مردم برای گرفتن خدمات درمانی که امروز به امری رایج در کشور تبدیل شده موثر باشد.

وی گفت: بیماران خاص در مناطق کمتر برخوردار با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند که می توان با تامین تجهیزات مورد نیاز این بیماران نظیر دستگاه دیالیز از این مشکلات و صرف هزینه های گزاف توسط مردم بکاهیم.

رئیس بنیاد خیریه امور بیماران خاص کشور یادآور شد: تغییر در الگو غذایی مردم، کم تحرکی و کم خونی موجب شده تا بیماری هایی که نیازمند دیالیز است در بین مردم افزایش یابد که تنها با تامین دستگاه دیالیز این مشکل به صورت بنیادی رفع نمی شود و باید آموزش ها و آگاهی های لازم به مردم داده شود.

هاشمی رفسنجانی خاطر نشان کرد: در هر استان و منطقه ای که زمینه ها فراهم باشد برای رفع مشکلات ورود کرده و کمک می کنیم.

حسن ابوالقاسمی رئیس انجمن خون و سرطان کودکان معتقد است: امروز بیش از 100 فوق تخصص خون و سرطان در کشور در 50 مرکز فعالیت دارند که در مناطق محروم نیز مستقر هستند و با حمایت انجمن ها در حوزه سرطان و خون از این بیماران بیش از 85 درصد کودکان سرطانی بهبودی کامل دست می‌یابند.

ابوالقاسمی افزود: میزان ابتلای کودکان ایرانی به سرطان را طبق سامانه آمار وزارت بهداشت 23 در 100 هزار عنوان می شود.

وی در پاسخ به اینکه بیشترین سرطان در کودکان چه نوع سرطانی است، گفت: شایع‌ترین سرطان‌ها در کودکان به ترتیب خون، مغز و سلسله اعصاب مرکزی و غدد لنفاوی است.

رئیس انجمن خون و سرطان کودکان با توجه به در دسترس بودن بسیار ی از داروهای مورد نیاز کودکان سرطانی در کشور گفت: داروهایی که برای این بیماران استفاده می‌شود اغلب در دسترس است و نقش مهمی در بهبود کودکان سرطانی خواهد داشت.

رئیس هشتمین کنگره سراسری انجمن خون و سرطان کودکان ایران افزود: پروتکل درمانی در ایران به روز و مطابق با کشورهای پیشرفته دنیاست. از نظر پیشرفت های علمی، روش های درمانی و نوع داروها هم هیچ فاصله ای نیست. از نظر مطالعات، روش های تحقیقی، کنگره های علمی و... نیز از جمله کشورهای به روز هستیم.

ابوالقاسمی تشخیص به موقع، درمان به جا و به موقع و همکاری والدین از عوامل موثر در درمان سرطان خون کودکان دانست.

مصرف سموم کشاورزی از دلایل ابتلا به سرطان ها محسوب می شود

شاید جدی ترین عامل سرطان را می توان استفاده از سموم بیش از حد در مصارف کشاورزی دانست. رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با بیان این مطلب بیان داشت: بیش از سه دهه کار و تلاش در عرصه بهداشت و درمان کشور بسیاری از بیماری های واگیر در کودکان و نوزادان در بحث پیشگیری و درمان به شاخص های خوبی رسیده است.

محمد شکاری بیان داشت: با توجه به اینکه در زمان گذشته بروز بیماری های واگبر از دغدغه های اول والدین بود ولی امروز با توجه به عوامل محیطی وژنتیکی بیماری های غیرواگیر همچون سرطان ها جایگزین بیماری واگیر شده است.

شکاری با اشاره به اینکه کنگره علمی می تواند راهگشای بسیاری از چالشهادر مباحث پیشگیری و درمان ومراقبت از بیماریهای سرطان خون در کودکان باشد ،ابرازکرد: باید در پایان چنین کنگره هایی بتوان بخش مهمی از چالش های پیش روی مسائل تشخیص ،درمان و مراقبت در بیماری سرطان خون در کودکان با نقطه نظرات اساتید و محققان به نتیجه هایی دست یافت.

وی افزود: باید مدیریت بیماری سرطان در هر استان فراهم شود تا بیماران سرطانی بتوانند در استان خودشان مراحل درمان و مراقبت خود را طی کنند.

این مقام مسئول یادآور شد: عوامل ژنتیکی و عوامل محیطی و مصرف بی رویه سموم کشاورزی و دفع آفات نباتی موجود در سبزیجات و میوه جات از دلایل عمده ابتلا به سرطان ها محسوب می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در حال حاضر برای اغلب سرطان‌های کودکان به خصوص خون، درمان وجود دارد وبیش از 70 درصد از کودکان مبتلا می توانند درمان ‌شوند.

وی ابراز امیدورای کرد با تدوین سند امنیت غذایی هرمزگان گام مهمی در ساماندهی از سمومی کشاورزی در سبزی و میوه ها برداشته شود.

 انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =