خبرگزاری فارس: در حال حاضر آئین و جشن جهانی نوروز در قالب یک پرونده مشترک به نام ۷ کشور دنیا در یونسکو به ثبت رسیده است که به گفته معاون میراث‌فرهنگی کشور ۴ کشور دیگر خواستار پیوستن به این پرونده شده‌اند، نشست الحاق این ۴ کشور آبان‌ در تهران برگزار می‌شود.
خبرگزاری فارس: الحاق ۴ کشور به جشن جهانی «نوروز» آبان نهایی می‌شود
مسعود علویان صدر؛ معاون حفظ و احیای آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس گفت: 4 کشور تاجیکستان، ترکمنستان، افغانستان و قزاقستان درخواست کرده‌اند تا به آئین جهانی نوروز بپیوندند. وی در ادامه افزود: چون ایران مدیریت این پرونده را بر عهده دارد باید اجازه سایر کشورهای عضو برای پیوستن این اعضای جدید را کسب کند. معاون حفظ و احیای آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: آبان ماه کشورهای عضو پرونده ثبت جهانی آئین نوروز در تهران برای تصمیم‌گیری به منظور پیوستن کشورهای جدید، دور هم جمع خواهند شد تا تصمیم نهایی اتخاذ شود. علویان صدر ادامه داد: این نشست که قالب کارشناسی دارد با حضور تمام نمایندگان کشورهای عضو این پرونده جهانی و کشورهای جدیدی که خواستار الحاق به این پرونده هستند برگزار می‌شود.  
به گزارش فارس، جشن و آئین باستانی نوروز پس از سال‌ها پیگیری توسط ایران سرانجام هشتم مهر 1388 به نام 7 کشور دنیا در یونسکو به ثبت جهانی رسید. درخواست ثبت نوروز به عنوان میراث غیر ملموس جهانی تقاضای مشترک کشورهای ایران، ترکیه، هند، آذربایجان،ازبکستان، قرقیزستان و پاکستان بود. با ثبت جهانی آئین نوروز سران کشورهای عضو این پرونده 3 سال است که دور هم جمع شده و جشنی جهانی برپا می‌کنند که طی 2 سال نخست، ایران میزبان بود و برای نوروز 1391 نیز تاجیکستان میزبان شد. علاوه بر کشورهای نام برده 2 کشور افغانستان و تاجیکستان به دلیل عدم الحاق به کنوانسیون میراث ناملموس جهانی از ثبت در پرونده جهانی نوروز جا ماندند. هر چند نوروز جشن ملی مردم آریایی محسوب می‌شود، ولی در طول تاریخ تجلیل این جشن در میان سایر ملل نیز تسری یافته است. آئین و جشن نوروز در سال‌های اخیر پس از ثبت جهانی جنبه عمومی‌تری به خود گرفته و در کشورهایی هم که رابطه‌ای با نوروز ندارند جشن‌هایی برپا می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =