فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه امروز “یک کشور عباس” در اختیار “حسین زمان” است، گفت: همه ما به عنوان سربازان و خدمتگزاران ولایت، هدفی جز دفاع و خدمت نداریم.

سرلشکر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در مراسم گرامیداشت یاد و خاطره شهید احمد سلیمانی که در سالن خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد، با تشکر از دست‌اندرکاران برگزاری این مراسم بخصوص تلاش سپاه پاسداران کرمان اظهار داشت: هیچ جلسه‌ای بین جلسات که در کشور ما در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی برگزار شده، پرتاثیرگذار از این جلسات نیست آغاز آن جلسه با کلام خالصانه فرزند شهید جان بگیرد و این تاثیرگذاری از آغازش که با جان گرفتن از کلام خالصانه فرزند شهید شکل گرفته است، بیشتر هم می شود.

وی با اشاره به شعرخوانی فرزند شهید حاج احمد سلیمانی در این مراسم گفت: تاریخ عشایر ما تاریخ پرافتخاری است که در دو بعد نقش اساسی داشته‌اند.

فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه تاریخ پرافتخار عشایر مربوط به دوره انقلاب نمی‌شود و از مدتها قبل باشکوه و عظمت بوده است، گفت: حقیقتاً در مجموع حوادث تاریخ ایران عشایر مهمترین تکیه‌گاه و حامی این کشور بوده‌اند و نقش اول را در تهاجمات قاجار و حتی قبل از قاجار داشته‌اند.

سرلشکر سلیمانی اضافه کرد: عشایر مقرب‌ترین قشر به روحانیت بوده‌اند و هر موقع که روحانیون ما در مقابل تهاجمات به دین فتوایی صادر می‌کردند، عشایر مهم‌ترین حامی این فتوا بوده‌اند که البته این ویژگی قشر عشایر، منحصر به ایران نبوده و در جاهای مختلف رخ داده است؛ در عراق، میرزای شیرازی و سایر روحانیون در اثر اشغال عراق توسط انگلیسی‌ها فتوا دادند و عشایر به میدان آمدند و در ایران نیز و در دوره هجوم انگلیسی‌ها به جنوب، باز عشایر بودند که در نقاط گوناگون از ایران، اسلام و مملکت اسلامی دفاع کردند.

وی با بیان اینکه ارتباط بین دین و عشایر یک ارتباط بسیار ارزشمند، طولانی مدت و عمیق است، گفت: در گذشته به مانند امروز امکان رساندن صحبت‌ها از طریق رادیو و تلویزیون به گوش مردم موثر نبود ولی با این حال رابطه عشایر با دین یک رابطه بسیار عمیقی بود.

فرمانده نیروی قدس سپاه در ادامه به بحث زکات در عشایر اشاره و تصریح کرد: زکات در عشایر جزء ساری‌ترین، عالی ترین و الزام آور ترین موضوع بود و از مدت‌ها قبل این فرهنگ وجود داشت.

سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه عشایر در مکان خاصی ثابت نبودند، خاطرنشان کرد: این متغیر بودن هیچگاه باعث نشد ارتباط فرهنگ عشایر با فرهنگ شیعه و اسلام کمرنگ شود؛ بعد از انقلاب نیز این فرهنگ وسعت بیشتری پیدا کرد که نمونه بارز آن دفاع از انقلاب بود.

وی تاکید کرد: من قاطعانه می‌گویم که سرسپرده‌ترین قشر به انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی عشایر هستند و در رضایت‌مندی از انقلاب، به رغم تمام محرومیت‌ها، ناب‌ترین افراد و پاک‌ترین دلها را نسبت به ولایت دارند.

فرمانده نیروی قدس سپاه با بیان اینکه عشایر، ایلات و طوایف ما پادگان‌های بالقوه جمهوری اسلامی ایران در همه زمان‌ها هستند، تصریح کرد: عشایر سربازان حقیقی دین و انقلاب هستند.

سرلشکر سلیمانی در بخش دیگری از سخنانش به ویژگی‌های بارز شهید احمد سلیمانی اشاره کرد و افزود: انسان در تحول روحیه و معنوی نیازمند وقت است اما گاهی اوقات می‌بینیم که به یکباره تحت تاثیر و تحول آنی قرار می‌گیرد. در جبهه و جنگ و دوران دفاع مقدس، این تحول عمقی و در عین حال آنی و سریع در بین رزمندگان صورت گرفت و کسی که وارد جبهه می شد، این تحول در او به صورت آنی وارد می‌شد و تمام وجود آن را دگرگون می‌کرد.

وی در ادامه تصریح کرد: در اثر آن تحول آنی، همه رزمندگان حس و حال دیگری را در دفاع از کیان انقلاب اسلامی در خود و همرزمانشان مشاهده می‌کردند و در واقع این تحول در رهبران و فرماندهای شهید ما در دوران جنگ بروز کرد.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران با اشاره به تاثیر معنوی امام(ره) بر کل جامعه تصریح کرد: هرچند که امام با تک تک آحاد مردم صحبت نمی‌کرد و توصیه‌هایی را مستقیماً نداشتند ولی ایشان به تنهایی منشا تحول در آحاد جامعه بودند که تحول به وجود آمده در جبهه‌ها نیز ناشی از این تاثیر رهبر کبیر انقلاب اسلامی بود که امروز باعث شده است تا جنگ دوران دفاع مقدس جایگاه و تقدس خاصی را در بین مردم داشته باشد.

سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه براثر تابش تحول عظیم امام (ره) فرماندهان شهید دوران دفاع مقدس نیز تاثیرات عمیق را در جبهه‌ها به وجود آورد، تصریح کرد: شهید سلیمانی یکی از این فرماندهانی بود که در قله‌ها حضور داشت.

وی افزود: من با سردار شهید احمد سلیمانی از دوران کودکی بخاطر تقدیر سرنوشت، با هم بودیم و حتی در زمان شهادت او، بالای سرش بودم و اگر بخواهم اینجا کلمه‌ای را اختصاصاً و حقیقتاً‌ به عنوان مشخصه این شهید ذکر کنم، ” انسان پاک” لایق این شهید بزرگوار است؛ در واقع کسانی می‌توانند این مفهوم را داشته‌ باشند که بعد از معصوم بتوانند به درجه‌ای از صالح بودن برسند.

فرمانده نیروی قدس سپاه اظهار داشت: او در طول جانشینی فرماندهی لشگر ثارالله هیج گاه خود را در جایگاه فرمانده نشان نداد و هیچ کس احساس نکرد که او مسئولیتی در جبهه دارد. با همه فرمانده ها ارتباط داشت و حتی برای اینکه بتواند در عملیات‌ها به جبهه و صحنه جنگ نزدیک باشد یک موتور سیکلت داشت که پیوسته خود را به آتش‌ها می‌رساند، انسان والامقامی در سجایای اخلاق بود؛ او قبل از سن تکلیف به واجبات خود عمل می‌کرد.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی در اخلاق و رفتار و برخورد با دیگران سرآمدترین‌ها بود و هیچ کس کلمه درشتی را از زبان او نشنید، خطاب به عشایر حاضر در این مراسم گفت: قبور شهدای ما مثل امامزاده‌ ها مورد احترام و توجه است و شما برادران عزیز عشایر باید به این تاریخ پرافتخار و شهدای خودتان مثل شهید سلیمانی و سایر شهدا ببالید.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در پایان با بیان اینکه امیدواریم سرباز مخلصی برای انقلاب باشیم، تصریح کرد: امروز یک کشور عباس در اختیار حسین زمان است و همه ما به عنوان سربازان و خدمتگزاران ولایت هدفی جز دفاع و خدمت نداریم.

منبع:سپاه نیوز

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =