نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و عمران شورای شهر شهریار گفت: املاک قولنامه‌ای تبعات نامطلوبی در حوزه شهرسازی داشته است.

به گزارش سرویس اقتصادی آفتاب ری، به نقل از راه مبین؛ علیرضا صفرزاده در حاشیه نشست اعضای شورای اسلامی شهر شهریار در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهریار اظهار داشت: یکی از مهمترین اقداماتی که باید در این شهرستان انجام داد رفع مشکلات املاک قولنامه‌ای است که باید تدابیر اساسی برای این مهم اندیشیده شود.

وی ادامه داد: از آنجایی که املاک قولنامه‌ای تاکنون مشکلات بسیاری را برای مردم ایجاد کرده است لذا این مهم به‌عنوان یک دغدغه برای خریداران ملک می‌باشد که باید با مدیریت لازم برطرف شود.

عضو شورای اسلامی شهر شهریار با بیان اینکه مردم برای خرید املاک باید دقت کافی را داشته باشند، افزود: کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه شهرسازی در خصوص پلاک‌ها و املاک، کارشناسی‌های بسیاری را انجام داده‌اند.

صفرزاده با اشاره به اینکه برخی املاک در این منطقه با مشکلات سند مالکیتی روبه‌رو هستند، اظهار داشت: بخشی از این پلاک‌ها موقوفه و بخشی دیگر نیز قولنامه‌ای هستند که این موضوع تبعات و پیامدهای نامطلوبی را در حوزه شهرسازی و اجرایی به همراه داشته است.

وی مناطقی همچون عباس‌آباد، کرشته و علیشاه‌ عوض را به علت نداشتن سند رسمی مشکل‌دار عنوان کرد و ادامه داد: در این راستا شهرداری اقداماتی را برای رفع مشکلات این املاک انجام داده است لذا شهرداری قادر به صدور مجوز ساخت و ساز و توافق با مالکین املاک این‌چنینی نیست.

صفرزاده در ادامه با اشاره به قانون 147 سازمان ثبت، ‌هرگونه دیوارکشی شدن زمین این املاک را غیرقانونی عنوان کرد.

عضو شورای شهر شهریار با بیان اینکه شهرداری و شورای شهر مجاز به صدور مجوز ساخت و ساز برای املاک قولنامه‌ای نیستند، اعلام کرد: هرگونه ساخت و ساز در این‌گونه املاک غیرقانونی است.

*برخی از املاک شهریار وقفی هستند

عضو شورای اسلامی شهر شهریار در بخشی دیگر از سخنان خود با بیان اینکه  برخی از املاک شهریار وقفی هستند و به دلیل وقف خاصی که انجام شده است از سوی اجداد مالکین حبس و به نفع وارث انجام شده است، تأکید کرد: این املاک نیز با مشکلات بسیاری مواجه است.

صفرزاده فقدان سند رسمی بعضی از املاک در محدوده شهر شهریار و حل نشدن این موضوع به روشی منطقی و قانونی را از مهمترین مشکلات املاک قولنامه‌ای عنوان کرد و گفت: این مشکلات سبب ایجاد سکونت‌گاه‌های غیررسمی در محدوده شهریار می‌شود و این مهم عوارض و ناهنجاری‌های خاصی را به همراه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه از آن‌جایی که این‌گونه املاک بیشتر متعلق به قشر ضعیف جامعه است، خاطرنشان کرد: به منظور جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز حل مشکلات زمین‌های این‌چنینی باید در دستور کار و در اولویت کاری مسئولان ذیربط قرار گیرد.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =