بعد از انتخابات آمریکا شاید برجام روزهای سختی داشته باشد

مرد فنی تیم مذاکرات هسته‌ای تحت ریاست ظریف می‌گوید ایران به برجام پایبند بوده است ولی شاید بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا برجام روزهای سخت‌تری را تجربه کند.

به گزارش تهران نیوز ، «علی‌اکبر صالحی» معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران امروز در شورای روابط خارجی اروپا در لندن حاضر شد و در خصوص برجام سخن گفت.

صالحی امروز و برای شرکت در نشست سالانه سازمان بین‌المللی انجمن جهانی هسته ای که مقرش در پایتخت انگلیس است، وارد این شهر شد؛ وی در مسیر لندن به پایتخت اتحادیه اروپا یعنی بلژیک رفته و با «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرده بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که مرد فنی تیم ایرانی در مذاکرات منجر به برجام معرفی شده بود، در شورای روابط خارجی اروپا ضمن تأکید بر پایبند بودن جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی تا امروز، به تحولات تأثیرگذار بر سرنوشت برجام اشاره کرد و گفت: «با نظر به انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، ممکن است برجام روزهای سخت‌تری در پیش داشته باشد و من رد نمی کنم که شاید دولت جدید آمریکا، برای (اجرای) برجام مخاطراتی ایجاد کند.»

صالحی در واکنش به این نقض احتمالی برجام توسط جانشین «باراک اوباما» گفت: «ما حساب‌شده گام برمی‌داریم و از روی احساسات عکس‌العمل نشان نمی‌دهیم. ما بردباریم.»

صالحی البته برای آمریکایی‌ها در به ثمر رسیدن برجام نقش مثبت هم قائل است و گفت که لشکرکشی آمریکا به عراق و افغانستان و از بین رفتن دو دشمن منطقه‌ای جمهوری اسلامی یعنی طالبان و صدام، به حل و فصل پرونده هسته‌ای ایران کمک کرد.

علی‌اکبر صالحی به نشست خود با «فیلیپ هاموند» وزیر دارایی فعلی و وزیر خارجه سابق انگلیس هم اشاره کرد و گفت: «ایران به طرف مقابل فشار می‌آورد که (در حوزه اجرای برجام) گام‌هایی رو به جلو بردارند؛ هفته آینده وزرای خارجه ۱+۵ در نیویورک درباره همین با هم مذاکره می‌کنند.»

یکی از خبرنگاران در خصوص تمایل صالحی برای کاندیداتوری در دور آتی انتخابات ریاست جمهوری ایران سوالی پرسید که معاون روحانی اینگونه پاسخ داد: «حتماً شوخی می‌کنید. من عاقل‌تر از آن هستم که کاندیدا شوم.»

در سایه برجام، ایران حق ندارد راکتور بسازد. یکی از خبرنگاران بر همین اساس پرسید که آیا ایران برای ساخت راکتور با کشورهای خارجی توافقی امضا می‌کند؟

صالحی پاسخ داد که ایران غیر از روسیه و چین، با کشوری برای چنین کاری توافق نکرده و تنها در صورتی برای ساخت راکتور توسط کشورهای جدید توافق می‌شود که کشور مزبور، تمام منابع مالی پروژه را تقبل کند.

علی‌اکبر صالحی که به سرنوشت نه‌چندان روشن برجام در روزهای پس از انتخابات آمریکا اشاره کرده بود، به حال و روز امروز برجام هم اشاره کرد و با شاهد گرفتن عدم همکاری بانک های بزرگ اروپایی با ایران، از عدم پایبندی طرف غربی به الزامات توافق هسته‌ای گلایه کرد.

صالحی که روی ریل انتقاد رفته بود، به آمریکایی‌ها هم حمله کرد و گفت: «اگر جنگ عراق به کاهش اعتماد به آمریکا منجر شد، نقض برجام مابقی اعتماد موجود به آمریکا را به محاق می‌برد.»

آمریکا قرار بود بعد از حمله به عراق، سلاح‌های کشتار جمعی را که بازرسان سازمان ملل پیدا نکردند، پیدا و نابود کند؛ این تسلیحات اما هیچ‌گاه پیدا نشد.

صالحی به صورت تلویحی درخواست غربی‌ها برای بازرسی های گسترده‌تر از هر نقطه مشکوک در ایران هم اشاره کرد و گفت: «ایران با هیچ نظارت یا بازرسی جدیدی علاوه بر بازرسی‌های مصرح در متن توافقنامه، موافقت نخواهد کرد.»

بنا بود در سایه «گشایش‌های» پسابرجامی، علاوه بر تسهیل تجارت بین‌المللی ایران، همکاری‌های علمی هم تسهیل شود.

صالحی به سرنوشت این همکاری‌های علمی هم اشاره کرد و گفت: «ایران در حال بررسی همکاری علمی و سرمایه‌گذاری اروپایی‌ها در فن‌آوری‌های روز است اما تاکنون بر سر هیچ‌چیز توافق نشده است.»

علی‌اکبر صالحی به دیدگاه توده‌های ملت ایران در خصوص فواید و آثار برجام پرداخت و گفت: «فشار قابل‌توجهی بر روی مذاکره‌کنندگان وارد می‌آید ولی بهرحال کارهای ما در جریان است.»

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره همسایه جنوبی شرقی کشورش که این روزها روابط دیپلماتیکش با تهران را قطع کرده هم سخن گفت؛ صالحی گفت که چندین سال در عربستان زندگی کرده ولی در کمال احترام باید بگوید که «دولت جدید خردمندانه عمل نمی‌کند.»

فارس انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =