نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه تاکید کرد: اخطار بنده ناظر به استیضاح وزیر علوم است که در جلسه روز یکشنبه هم اعلام شد تا آخر وقت تعیین تکلیف می‌شود اما تعیین تکلیف نشد و با خبر شدیم رئیس مجلس به همراه تعدادی از امضا کنندگان و کسانی که استیضاح وزیر را امضا نکرده اند با وزیر جلسه داشتند و قول و قرارهایی گذاشته اند./ عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از تأخیر در تعیین تکلیف وضعیت استیضاح وزیر نیرو گفت: مدت هاست که امضاکنندگان طرح استیضاح وزیر نیرو منتظر تعیین تکلیف این طرح از سوی هیأت رئیسه مجلس هستند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب ری؛ الیاس نادران، نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اعلام وصول استیضاح وزیر علوم، گفت: اگر بناست هر گونه صحبت و بحثی بین استیضاح کنندگان و وزیر انجام گیرد باید روال قانونی و طبیعی خود را طی کند.

وی در ادامه تصریح کرد: اخطار بنده ناظر به استیضاح وزیر علوم است که در جلسه روز یکشنبه هم اعلام شد تا آخر وقت تعیین تکلیف می‌شود اما تعیین تکلیف نشد و با خبر شدیم رئیس مجلس به همراه تعدادی از امضا کنندگان و کسانی که استیضاح وزیر را امضا نکرده اند با وزیر جلسه داشتند و قول و قرارهایی گذاشته اند.

نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: این گونه جلسات و قول قرارهای نه در آیین نامه داخلی مجلس و نه در قانون اساسی هیچ وجاهتی ندارد، ماده 223 تصریح دارد که وقتی استیضاح اعلام وصول شد تنها در صورتی از دستور خارج می‌شود که امضا کنندگان امضای خود را پس گرفته و تعداد استیضاح کنندگان به کمتر از ده نفر برسد.

نادران با یادآوری اینکه هیچ یک از امضا کنندگان استیضاح وزیر علوم امضای خود را پس نگرفته اند ادامه داد: ما در مجلس نمی‌پذیریم که به صورت گزینشی تعداد محدودی برای همه تصمیم گیری کنند.

وی گفت: اگر بنا بود استیضاح کنندگان و وزیر علوم جلسه ای داشته باشند 60 نفر استیضاح را امضا کرده بودند و هر 60 نفر باید دعوت می‌شدند و نظرات همه استیضاح کنندگان استماع می‌شد و اگر در آن جلسه استیضاح کنندگان به این جمع بندی می‌رسیدند که امضای خود را پس بگیرند در این صورت استیضاح روال قانونی خود را طی می‌کرد.

نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس افزود: اینکه دو نفراستیضاح کننده و سه نفر از نمایندگانی که استیضاح را امضا نکرده اند به اضافه رئیس و معاونان در مورد استیضاح وزیر علوم به جای کل نمایندگان مجلس تصمیم گیری کنند پذیرفتنی نیست.

نادران با یادآوری اینکه جزء آخرین امضا کنندگان طرح استیضاح وزیر علوم بوده است، تاکید کرد: امضا حرمت دارد، وقتی طرحی را امضا می‌کنیم باید متقاعد باشیم که این امضا باید پس گرفته شود تا طرحی متوقف شود.

وی همچنین خطاب به رئیس جلسه گفت: شما در ماده 18 آئین نامه داخلی مجلس قسم خوردید که به آئین نامه عمل می‌کنید، آئین نامه اجازه نمی‌دهد استیضاح تحویل شده که دو بار هم در جلسه علنی اعلام وصول شده است به تاخیر بیفتد.

نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات افزود: استدعا دارم استیضاح وزیر علوم اعلام وصول شود و اگر بناست هر گونه صحبت و بحثی بین استیضاح کنندگان و وزیر انجام گیرد روال قانونی و طبیعی خود را طی کند و اگر استیضاح کنندگان متقاعد شوند امضای خود را پس بگیرند ولی اینکه از طرف قاطبه نمایندگان که استیضاح را امضا کرده اند بدون اطلاع آنها جلسه بگذاریم و استیضاح را به تاخیر بیندازیم چنین اجازه ای به رئیس مجلس و به هیچ یک از اعضای هیات رئیسه و روسای سایر فراکسیون های مجلس داده نشده است.

 قاضی پور: امضاکنندگان طرح استیضاح چیت چیان در انتظار تصمیم گیری هیأت رئیسه هستند

به گزارش خبرنگار پارلمانی آفتاب ری؛ نادر قاضی پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از تأخیر در تعیین تکلیف وضعیت استیضاح وزیر نیرو گفت: مدت هاست که امضاکنندگان طرح استیضاح وزیر نیرو منتظر تعیین تکلیف این طرح از سوی هیأت رئیسه مجلس هستند.

وی در ادامه عنوان کرد: با توجه به اینکه بحث استیضاح وزیر نیرو به صورت واضح و کتبی مدت هاست تقدیم هیأت رئیسه مجلس شده است اما متاسفانه خبری از تعیین تکلیف آن نیست.

نماینده مردم ارومیه در مجلس با بیان اینکه هیأت رئیسه موظف است در اولین جلسه علنی استیضاح را اعلام وصول و در همان روز متن استیضاح برای افراد مورد استیضاح ارسال و همزمان چاپ و بین نمایندگان توزیع شود  افزود: متأسفانه به ما وعده داده اید که جلسه ای را برای تعیین تکلیف استیضاح وزیر نیرو برگزار کنیم که این جلسه نیز تا کنون برگزار نشده است.

قاضی پور با تأکید بر اینکه هیأت رئیسه قرار بود امروز طرح استیضاح وزیر نیرو را اعلام وصول کند، تصریح کرد: با توجه به این که اولین طرح استیضاح مربوط به وزیر نیرو بوده اما تعیین تکلیف آن هنوز صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه استیضاح وزیر نیرو برای رفع مشکلات آب شرب و کم آبی استان های مختلف کشور است خاطرنشان کرد: نمایندگان باید بتوانند حرف دل مردم را در صحن علنی مجلس به وزرای دولت بزنند.

قاضی پور با تاکید بر اینکه استیضاح وزیر نیرو سیاسی نیست افزود: شاه بیت فرمایشات مقام معظم رهبری توجه به کشاورزی و حمایت از کشاورزان بود و در همین راستا خواهش ما تعیین تکلیف طرح استیضاح وزیر نیرو از سوی هیأت رئیسه مجلس است.

باهنر در پاسخ به قاضی پور گفت: من این قصور را می پذیرم ما مدتی در حدود دو هفته قرار بود که جلسه ای با حضور استیضاح کنندگان و وزیر نیرو برگزار کنیم تا شاید تفاهمی حاصل شود اما هنوز موفق نشدیم.

نایب رئیس مجلس گفت: امید است با بارش باران که رحمت الهی است مشکل کم آبی کشور مرتفع شود و نیازی به استیضاح نباشد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =