رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای به کنگره، وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران را برای یک دوره یک ساله دیگر تمدید کرده به امید آنکه فشارها بر تهران را افزایش دهد.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از خبرگزاری «کونا » کویت، «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا در نامه‌ای به کنگره، وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

در این نامه آمده است که اقدامات و سیاست‌های دولت ایران همچنان تهدید غیرعادی و نامتعارفی را برای امنیت ملی آمریکا، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا به وجود می‌آورد و وضعیت اضطراری ملی علیه ایران که در سال 1995 توسط «بیل کلینتون» رئیس‌جمهور وقت آمریکا اعلام شد، برای یک سال دیگر تمدید می‌شود.

دفتر رسانه‌ای کاخ سفید متن دستور باراک اوباما را منتشر کرده که در آن آمده که فرمان اجرایی برقراری «وضعیت اضطراری ملی در ارتباط با ایران» که از 15 مارس سال ١٩٩٥ برقرار بوده است به مدت یک سال دیگر تمدید می‌شود.

در ادامه این نامه آمده است: بحران بین آمریکا و ایران که در نتیجه اقدامات و سیاست‌های دولت ایران به وجود آمده است، هنوز رفع نشده است. اقدامات و سیاست‌های دولت ایران در تناقض با منافع آمریکا در منطقه است و تهدید غیرمتعارف و فوق‌العاده‌ای را برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا به وجود می‌‌آورد. به همین دلایل، من مصمم شده‌ام که لازم است وضعیت اضطراری ملی در رابطه با ایران اعلام شود و تحریم‌های جامعه علیه ایران به منظور مقابله با این تهدید‌ات ادامه داشته باشد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه دستور خود گفته است که به دلیل این تهدیدها، لازم می‌بیند فرمان اجرایی سال ١٩٩٥ در مورد ایران تا پس از زمان انقضای آن در ١٥ مارس ٢٠١٣ همچنان به قوت خود باقی باشد و به همین دلیل، این وضعیت را به مدت یک سال دیگر تمدید می‌کند.

بر اساس این گزارش، اوباما وضعیت اضطراری ملی در رابطه با ایران را از زمانی که رئیس‌جمهور شده است، 8 مرتبه اعلام یا تمدید کرده است که یک مرتبه آن در سال 2010، دو بار در 2011 و 5 بار در سال گذشته میلادی بوده است.

بر اساس این گزارش، فرمان اجرایی سال 1995 بر اساس «قانون بین‌المللی اختیارات اقتصادی اضطراری» امضا و اجرایی می‌شود.

بی بی سی نیز گزارش کرد که قانون اختیارات اقتصادی اضطراری بین‌المللی در سال ١٩٧٧ به تصویب کنگره و امضای رئیس جمهوری وقت آمریکا رسید و براساس آن، به رئیس جمهوری اجازه داده شده است تا با اعلام وضعیت اضطراری ملی در واکنش به «تهدید غیرمتعارف و فوق‌العاده نسبت به امنیت آمریکا از سوی منبع خارجی» روابط تجاری آمریکا با آن منبع را تنظیم کند.

«منبع تهدید» مورد اشاره در این قانون می‌تواند کلا در خارج از خاک ایالات متحده واقع یا بخشی از آن داخلی و بخشی دیگر خارجی واقع شده باشد. اجازه "تنظیم" روابط تجاری از جمله شامل توقف معاملات، مسدود کردن دارایی‌ها و در صورت حمله نظامی به خاک آمریکا، ضبط اموال طرفی باشد که آمریکا آن را متخاصم می‌داند.

بر اساس این گزارش، این قانون بر اساس «قانون وضعیت اضطراری ملی» تصویب شد که رئیس جمهوری را ملزم می‌کند پس از اعلام وضعیت اضطراری، هر ساله آن را تمدید کند. وضعیت اضطراری بین‌المللی می‌تواند با مصوبه کنگره، آمریکا لغو شود.

آمریکا در قبال ایران رویکردی کاملاً دوگانه اتخاذ کرده است و در حالیکه مقامات این کشور خواستار تعامل با تهران هستند اما به طور مداوم فشارها را بر جمهوری اسلامی ایران افزایش می‌دهند به طوریکه در سال‌های اخیر آمریکا تحریم‌های گسترده و یکجانبه‌ای را علیه برنامه هسته‌ای ایران تحمیل کرده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =