یک سناتور پرنفوذ آمریکايی گفت:،ایران دروغ می گويد که دنبال سلاح اتمی نيست.

به گزارش سرویس بین الملل آفتابری؛ یک سناتور پرنفوذ آمریکايی گفت:،ایران دروغ می گويد که بدنبال ساخت سلاح اتمی نيست. سناتور ليندزی گراهام از اعضای ارشد سنای امريکا طی مصاحبه ای با تلويزيون فاکس نيوز گفت: وقتی ایران می گويد قصدش از ساخت نيروگاه اتمی برای تولید برق است، دروغ می گويد. آنها در تلاش برای دستیابی به جنگ افزار اتمی هستند.

این سناتور آمریکايی افزود: هدف جمهوری اسلامی سلطه بر منطقه است. آنها خواهان سلاح اتمی هستند تا نفوذ خود در منطقه را اعمال کنند. آنها این تکنولوژی را در اختيار سازمان های تروريستی نیز خواهند گذاشت. اين تهديد می تواند راه خود را به اينجا نيز باز کند.

در ادامه به برخی از صداقت های مقامات امریکایی اشاره می کنیم:

برخی از مواضع صادقانه مقامات امریکایی در روز های گذشته!

پس از حضور فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه در ژنو و اظهارات غیر دیپلماتیک وی مبنی بر غیر قابل اعتماد بودن مواد مذاکرات و ناکافی بودن اقدامات از طرف ایران سبب ایجاد اخلال در این مذاکرات و نهایتا عدم توافق شد، پس از این اقدام غیرمنطقی، فرانسه، در افکار عمومی و نزد برخی تحلیلگران برجسته غربی و شرقی متهم به شکست کشاندن مذاکرات قلمداد شد. اما در اقدامی غیر صادقانه جان کری وزیر امور خارجه آمریکا ضمن اعلام عدم اختلاف میان فرانسه و آمریکا، ایران را مسئول عدم توافق در ژنو بیان کرد و مدعی شد طرف ایرانی برای تصمیم گیری بیشتر خواستار مشورت با تهران شده است.

80892614-5128524

c348f076faa4dbc0da3c4243d43abc69_XL

بعد از جان کری، سوزان رایس مشاور امنیت ملی اوباما نیز این نوع موضع‏گیری را تکرار کرد و ایران را متهم به شکست کشاندان مذاکرات کرد.

 وی گفته است: مذاکرات بین گروه 1+5 و ایران یک توافق احتمالی تولید کرده، ولی ایران هنوز با آن موافقت نکرده است. مذاکرات ما را به مرحله‌ای رسانده است که یک توافق احتمالی با ایران روی میز قرار دارد که اگر مورد توافق قرار گیرد در دو مرحله اجرا می‌شود. ایرانیان هفته گذشته قادر به قبول آن نبودند. این توافقنامه دارای مفادی است که به نظر ایرانیان کافی نیست.

2562310_G

«باک مک‌کوئن» عضو مجلس نمایندگان می‌گوید: «ظاهراً آمریکا از سال 1994 درس نگرفته است، که کره شمالی دنیا را فریب داد [و برنامه هسته‌ای خود را ادامه داد].» «تام کاتون» نماینده دیگر مجلس نمایندگان هم مدعی است که با این توافق «آمریکا شکستی بزرگ و تحقیرآمیز خورد» در حالی که ایران یک «پیروزی کامل» به دست آورد.

 چندین نماینده از همکاران خود خواستند تا در صورت تخطی ایران از تعهداتش تحریم‌های جدید تصویب کنند. «ریچارد بلومنتال» قول داد «اگر توافق موقت پیشرفتی به دنبال نداشت، لایحه‌ای مورد توافق دو حزب برای محدودتر کردن تجارت با ایران و تضعیف ارز این کشور علاوه بر تحریم‌های دیگر» را به مجلس ببرد.

 با این حال، اعضای دیگر کنگره از این قرارداد به عنوان یک گام اولیه به سمت توافقی همه‌جانبه استقبال کردند. سناتور «کارل لوین» می‌گوید: «من از این توافق موقت حمایت می‌کنم. راهی واقع‌گرایانه و عملی است برای توقف شش ماهه برنامه هسته‌ای ایران تا بتوانیم پایانی دیپلماتیک و پایدار برای اهداف نظامی هسته‌ای ایران پیدا کنیم.»

 سناتور «دایان فاین‌اشتاین» معتقد است توافقنامه اهداف ایران را روشن خواهد کرد: «اگر ایران از این توافق تخطی کند، همه چیز تمام می‌شود و دیگر می‌دانیم گزینه دیپلماسی جواب نمی‌دهد. اما اگر توافق سر جای خود بماند، می‌فهمیم که ایران در رسیدن به توافق نهایی جدی است.»

ریچارد بلومنتال (دموکرات، کنکتیکت)/ تحریم‌ها ایران را پای میز مذاکره آورد؛ تشدید تحریم‌ها باری ایجاد انگیزه ضروری است

اگرچه از تلاش‌های شدید و استقامت دولت برای رسیدن به این توافق اولیه و موقت سپاسگزارم؛ اما آزمون واقعی این است که ببینیم آیا در این مدت کوتاه شش ماهه می‌توانیم به توافقی نهای و دائم برسیم که ظرفیت هسته‌ای ایران را کاهش دهد. سابقه عملی ایران چنین امیدی نمی‌دهد. بدون تحریم‌های شدید، اعمال قوی آن‌ها و نظارت و بازرسی سخت‌گیرانه، ترس من این است که حتی همین توافق موقت هم کشورها یا کمپانی‌های دیگر را تشویق کند که به دنبال گریزها یا نقاط ضعف تحریم‌های کنونی بگردند، به همین دلیل هم اراده قوی برای تشدید تحریم‌ها مهم است. تحریم‌ها ایران را پای میز مذاکره آورد. اگر این قدم اول موفق نباشد، تشدید تحریم‌ها و اعمال قوی‌تر آن‌ها برای ایجاد انگیزه و افزایش فشار ضروری است. اگر توافق موقت پیشرفتی به دنبال نداشت، من لایحه‌ای مورد توافق دو حزب را برای محدودتر کردن تجارت با ایران و تضعیف ارز این کشور علاوه بر تحریم‌های دیگر به مجلس خواهم برد.

Diane Feinstein, Richard Blumenthal

باربارا باکسر (دموکرات، کالیفرنیا) عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنا/ بازرسی روزانه از تأسیسات ایران برای ما موفقیتی بزرگ است

تحریم‌های همه‌جانبه که توسط کنگره و دولت اوباما اعمال شد به بنیان نهادن این توافق موقت کمک کرد، و این توافق در ازای لغو محدود تحریم‌ها، برنامه هسته‌ای ایران را متوقف می‌کند؛ این تنفس هم در صورت تخلف ایران از مفاد قرارداد می‌تواند و باید پایان یابد.

 من از واکنش‌های برخی همکارانم نسبت به این توافق اولیه به شدت ناامید شدم. هیچ‌کس نباید اهمیت این موفقیت را نادیده بگیرد، موفقیتی که به ما اجازه بازرسی روزانه از تأسیسات هسته‌ای ایران را می‌دهد.

 در صورت شکست این توافق هم دولت همه گزینه‌ها را روی میز باقی گذاشته است؛ اما صرف‌نظر از حزبمان باید تمام تلاش خود را در حمایت از یک راه‌حل دیپلماتیک بکنیم.

download (1)

بن کاردین (دموکرات، مری‌لند)/ باید ظرفیت ساخت سلاح هسته‌ای ایران از بین برود

در شش ماه آینده باید ظرفیت ایران در ساخت سلاح هسته‌ای را به طور دائم از بین ببریم. اگر نشد، تحریم‌ها را دوباره اعمال می‌کنیم. به نظر من کنگره نظارت دقیقی خواهد داشت... دست روی دست نمی‌گذاریم تا همین توافق نهایی شود.

 ساکسبی کمبلیس (جمهوری‌خواه، جورجیا)/ الان زمان تشدید تحریم‌هاست، نه کاهش آن

به جای کاهش تحریم‌ها، الآن زمان تشدید آن‌ها است و باید قراردادی بلندمدت برای جلوگیری از رسیدن آن‌ها به سلاح امضا کنیم. به نظر من شاهد جرکتی قوی در مجلس سنای آمریکا خواهیم بود که بر تشدید تحریم‌ها تأکید دارد. باید چارچوب زمانی مشخصی وجود داشته باشد. این قرارداد را بسته‌اند و این کار را می‌توانند بدون اجازه کنگره انجام دهند، بنابراین توافقنامه کنونی تا شش ماه سر جای خود خواهد ماند. ممکن است مجبور شویم 3 ماه، 4 ماه، 6 ماه، یا به هر مدت دیگری تحریم‌ها را به تعویق بیندازیم؛ اما الآن اصلاً زمان کاهش تحریم‌ها نیست، زمانی که دارند نتیجه می‌دهند.

لینسی گراهام (جمهوری‌خواه، کارولینای جنوبی)

اگر این توافق خواستار از بین رفتن سانتریفیوژهای ایران نشود، هیچ چیزی به دست نیاورده‌ایم.

جان مک‌کین (جمهوری‌خواه، آریزونا)/ این توافق می‌تواند قدم خطرناکی برای کاهش فشارها بر ایران باشد/ فشارها بر ایران باید حفظ شود

اگرچه من به دنبال اطلاعات بیش‌تری درباره این توافق موقت هستم؛ اما به نظر می‌آید اگر این توافق پیاده شود می‌تواند در شش ماه آینده اندکی بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران را کاهش دهد. با این حال، من از برخی مفاد این توافقنامه و برخی مواردی که در آن ذکر نشده نگرانم. مثلاً، این توافق از ایران نمی‌خواهد تا برخی نگرانی‌های بزرگ آژانس انرژی اتمی را برطرف کند، در حالی که آژانس اسنادی را از دروغ‌ها و فریب‌کاری‌های ایران در برنامه هسته‌ایش در اختیار دارد. همچنین ایران مجبور نمی‌شود تکمیل تأسیسات اراک را متوقف کند و شاید هرگز مجبور به تخریب کامل آن هم نشود... این مشکلات و کاستی‌ها با کاهش تحریم‌ها همراه شده که حفظ اراده و همکاری بین‌المللی در ادامه تحریم‌های کنونی را دشوار می‌کند.

مشکل بزرگ‌تر این‌که توافق «جامع» که در این قرارداد در نظر گرفته شده، تاریخ انقضا خواهد داشت و ایران پس از این تاریخ می‌تواند برنامه هسته‌ای بزرگی را در داخل کشور خود داشته باشد. به عبارت دیگر، به راه‌حلی نهایی نخواهیم رسید که بتواند ظرفیت ایران را در ساخت سلاح هسته‌ای به طور کامل از بین ببرد. این از آن جایی مشکل‌ساز است که وقتی توافق «جامع» منقضی شود، بسیار بعید است که حکومت ایران حمایت خود از تروریسم و بسیاری فعالیت‌های شرورانه خود را پایان داده باشد که دوستان و متحدان ما در خاورمیانه و منافع امنیت ملی ما را به خطر می‌اندازد.

من نگرانم چون این توافق می‌تواند قدم خطرناکی باشد که فشار ما بر حکومت ایران را کاهش دهد بدون آن‌که ایران هیچ قدمی به سمت پایان تلاش برای رسیدن به سلاح هسته‌ای بردارد؛ وضعیتی که به تجربه بیش از بیست ساله ما در برخورد با کره شمالی شبیه خواهد شد. به همین خاطر من همچنان با همکارانم در کنگره کار خواهم کرد تا فشار را بر حکومت ایران حفظ کنیم؛ از جمله با افزایش تحریم‌ها.

7228

جی راکفلر (دموکرات، ویرجینیای غربی)/ از همه نمایندگان می‌خواهم از این توافق حمایت کنند

توافق به دست آمده درباره برنامه هسته‌ای ایران قدم اولیه مهمی است برای جلوگیری از رسیدن این کشور به سلاح هسته‌ای، که برای امنیت آمریکا و متحدانش ضروری بود. این توافق به کمک تحریم‌هایی امکان‌پذیر شد که ما تصویب کرده بودیم و هدفشان آوردن ایران پای میز مذاکره بود. من از همه همکارانم می‌خواهم از این توافق حمایت کنند.

 محدود کردن ایران با این توافق از پیشروی برنامه هسته‌ای این کشور جلوگیری می‌کند. خطرناک‌ترین ذخیره اورانیوم این کشور یعنی اورانیوم 20 درصد را از بین می‌برد، مکانیسم‌های قوی نظارتی اعمال می‌کند که ناظران به کمک آن‌ها می‌توانند مطمئن شوند که ایران به تعهدات خود پایبند است.

 این توافق نظام قوی تحریم‌ها را که در چند سال اخیر تشکیل داده‌ایم نگه می‌دارد و شدیدترین تحریم‌ها را به قوت خود باقی می‌گذارد. اگر ایران به تعهدات خود در این توافقنامه عمل نکند، تنفس متوقف و تحریم‌ها تشدید می‌شود.

carl levin wall street

 این نوع رفتار غیر صادقانه مقامات امریکایی علاوه بر آنکه نشان می دهد که آنها در مذاکرات به راحتی حاضر به تحریف مذاکرات هستند، بر لزوم حفظ بدبینی به آنها در ادامه مذاکرات نیز بیش از پیش مُهر تایید می زند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =