ایران در جریان قره‌باغ هوشمندانه رفتار کرد

سفیر سابق ایران در باکو گفت: ادامه درگیری در منطقه قره‌باغ به نفع هیچ کشوری نست و همه کشورهای منطقه‌ و فرامنطقه‌ را درگیر خواهد ساخت.

افشار سلیمانی، سفیر سابق ایران در باکو در گفت‌وگو با خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، درباره وضعیت قره‌باغ و آینده جنگ میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت: ادامه درگیری در منطقه قره‌باغ به نفع هیچ کشوری نست و همه کشورهای منطقه‌ و فرامنطقه‌ را درگیر خواهد ساخت. وی افزود: برقراری یک آتش‌بس محکم و استوار میان دو کشور آذربایجان و ارمنستان بیش از پیش احساس می‌شود، اما درصورتی‌که این آتش‌بس منعقد نشود، قطعاً این جنگ ابعاد وسیع‌تری به خود خواهد گرفت یا حتی ممکن است با حمایت ترکیه از آذربایجان و حضور رژیم صهیونیستی، سایر قدرت‌های بزرگ مانند روسیه و آمریکا و نیز قدرت‌های منطقه‌ای مانند ایران به این نزاع ورود پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:

سفیر سابق ایران در باکو خاطرنشان کرد: در اصل ارمنستان، قره‌باغ را به اشغال خود درآورده؛ زیرا از لحاظ حقوق بین‌الملل این سرزمین متعلق به جمهوری آذربایجان است و حتی سازمان ملل حاضر نشده کشوری تحت عنوان جمهوری خودمختار قره‌باغ را به رسمیت بشمارد. افشارسلیمانی با بیان اینکه پس از استقلال جمهوری آذربایجان از روسیه، قره‌باغ جزئی از خاک آذربایجان بود، گفت: اما ارامنه ساکن در قره‌باغ با کمک ارمنستان، آذربایجانی‌ها را به زور از سرزمین و اراضی خود اخراج کردند و ارامنه جایگزین آنها شدند، اما ارمنستان این مسئله را انکار می‌کند که انکار این کشور اصلاً مورد پذیرش نهادها و سازمان‌های جهانی نیست. وی تأکید کرد: ادامه درگیری در قره‌باغ، هزینه‌ساز است و ترکیه و ایران می‌توانند در حین اتخاذ سیاست بی‌طرفی، نقش میانجی را میان ارمنستان و آذربایجان بازی کنند تا نگذارند این جنگ ادامه پیدا کند. این کارشناس مسائل بین‌الملل یادآور شد: ارمنستان بسیار تلاش می‌کند که جمهوری اسلامی ایران را وارد جنگ قره‌باغ کند، اما تا به امروز مقامات و مسئولان کشورمان با هوشیاری فریب ارمنستان را نخورده‌اند؛ لذا از این به بعد هم باید چنین سیاستی ادامه پیدا کند. انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۳
    نفرمایید جناب سلیمانی. تاریخ قضاوت خواهد کرد.