بازداشت ۳ تن از فعالان فرقه انحرافی عرفان حلقه در تهران

۳ تن از فعالان عرفان حلقه که در ایجاد هجمه‌های حقوق‌ بشری و کمپین‌های به ظاهر بین‌المللی نقش داشتند دستگیر شدند.

به گزارش تهران نیوز ، صبح امروز طی اقدامی از سوی سربازان گمنام امام زمان (عج) تعدادی از فعالان و عناصر موثر در فعالیت ضدامنیتی فرقه عرفان حلقه در تهران بازداشت شدند. مهدی سپهر، شهریار سپهر و علی معماریان سه تن از افراد موثر در ایجاد هجمه‌های حقوق بشری و کمپین‌های به ظاهر بین‌المللی هستند. همچنین در روزهای گذشته بیش از ۱۰ تن از فعالان این فرقه که بعد از اعلام حکم اعدام سرکرده فرقه، به منظور طراحی و لیدری تجمع، تحصنِ پوشیدن کفن و برخی دیگر از اقدامات امنیتی به منظور تحت فشار قرار دادن دستگاه قضایی در منزل یکی از فعالان به بهانه میهمانی جمع شده بودند، در شهرری، دستگیر شدند.  

در زیر پوست «عرفان حلقه» چه می گذرد؟‬

«عرفان حلقه»اگرچه با نام درمان بیماریها و فرادرمانی و تشعشع دفاعی و جاذبه درمان و شفابخشی، توانسته خود را به ظاهر موجه، نشان دهد، اما آسیب‌های روحی و روانی این جریان، فراوان گزارش شده است. همچنین به مرور، گرایش‌های معنوی و اعتقادات دینی در پیروان عرفان حلقه، تضعیف شده و باورهای دینی و اسلامی افراد به صورت مرموزانه‌ای تحریف می‌شود. در این سلسله مقالات کوشیده خواهد شد، ضمن آشنایی با مبانی و اصول عرفان حلقه، در بخش دوم وپایان مقاله که در آینده ارائه خواهد شد، با آسیب ها و خطرات احتمالی این عرفان، آشنا شده و نیز به تفاوت های عرفان حلقه با عرفان اسلامی، اشاره خواهد شد.
 
چکیده
 
محمدعلی طاهری، رئیس عرفان حلقه، از ابتدای سال ۹۰ به جرم توهین به مقدسات، دخالت در امور درمانی، تحصیل مال نامشروع و جعل عنوان به پنج سال حبس، ۹۰۰ میلیون تومان جریمه نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است، فعالیت اصلی این فرقه کاذب در قالب دوره‌های آموزشی از اواخر دهه ۷۰ توسعه یافت، در این جلسات به افراد این گونه القا می‏‌شد که علت برخی بیماری‌ها، رسوخ اجنه یا ارواح سرگردان در کالبد افراد است و طاهری و مسترها، می‏‌تواند با خارج کردن آن‌ها با عنوان تشعشع دفاعی سلامتی را به افراد برگرداند. 
 
پس از مدتی با افزایش آسیب‏‌های روحی ـ روانی در اثر تلقینات عرفان حلقه و فروپاشی برخی از خانواده‏‌های آسیب دیدگان، محمدعلی طاهری بازداشت و پس از برگزاری دادگاه، محکوم شد و برای تحمل پنج سال حبس از سال ۹۰ به زندان افتاد، در این مدت برخی از شبکه‏‌ها و سایت های کشورهای خارجی از او به عنوان یک دانشمند ایرانی و گاهی زندانی سیاسی یا عقیدتی یاد کردند.
 
 دیدار شاگردان محمد علی طاهری با محمد نوری زاد
 
این عرفان، جذابیت فراوانی دارد و قشرهای مختلفی از جامعه درگیر این مساله می باشند.. حتی در این مسیر، برخی از کارشناسان معاصر عرفان اسلامی نیز در برهه ای از زمان، دچار اشتباه شده [1]، و حمایت هایی را نیز از رییس عرفان حلقه، داشتند و در جهت معرفی عرفان حلقه، تطبیق و شباهت آن با عرفان اسلامی، بسی کوشیدند. البته هرچند بعدها در مخالفت با عرفان حلقه، صحبت های فراوانی نیز داشتند [2]، اما آب رفته را نمیشود به جوی، برگرداند.
 
بنابراین به علت گسترش این نو ع از عرفان های نوظهور و نیز به منظور آشنایی بیشتر با تفکرات و مبنای عرفان حلقه، آسیب ها و خطرات احتمالی عرفان حلقه در ایجاد بیماری های مختلف جسمی و روانی، اختلافات خانوادگی و سست شدن اعتقادات دینی، این مقاله، تدوین میشود. 
 
 
محمد علی طاهری، رئیس عرفان حلقه
 
محمدعلی طاهری، از پدر و مادری مسلمان، دارای همسر و دو فرزند، ساکن تهران است. وی، سرکرده فرقه انحرافی عرفان کیهانی (عرفان حلقه) در ایران است که ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی، ارتکاب فعل حرام و لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)، ضاله بودن کتب و آثار، به ۵ سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. 
 
طاهری، که با سفر به کشور های خارجی سعی در ادامه تحصیل داشت. ابتدا به ژاپن عزیمت کرد (این سفر حائز اهمیت است، زیرا ژاپن از کشورهای مطرح در رواج شبه عرفان های شرقی است)؛ اما به گفته خودش، به علت مشکل بودن فراگیری این زبان و بالابودن مخارج، پس از حدود یک سال مجدداً به کشور بازگشت.
سپس، به همراه خواهر و شوهرخواهرش به ترکیه رفت تا در دانشگاه آنجا به تحصیل بپردازد. در سفر ترکیه ایشان، ابهاماتی وجود دارد. اینکه ادعا می کند در دانشگاه ارتادو تحصیل کرده، ولی دانشگاهی به این نام در ترکیه یافت نشده است. البته دانشگاهی به نام ارتادوغو به معنی خاورمیانه وجود دارد. ولی نام وی در آن دانشگاه ثبت نشده و در ضمن ایشان هیچ مدرکی دالّ بر تحصیل در آن دانشگاه ارائه نکرده است. [3]
 
شاگردان و طرفداران طاهری (رئیس عرفان حلقه) که برخی از آنها، از محکومین فتنه ۸۸ نیز می باشند
 
از طاهری، کتب، و مقالات عمومی و تخصصی قابل توجه ای در مطبوعات و برخی نشریات، در موضوعاتی چون: نماز، عاشورا، رمضان وروزه داری، مهدویت و ... ، چاپ و منتشر شده است.
 
هرچند برخی از کارشناسان دینی و منتقد عرفان حلقه [4]، اعلام کردند که: "طاهری، در ابتدا به واسطه اندیشه‌اش، بازداشت نشده است، هرچند جا داشت که به واسطه اندیشه و اعتقاد انحرافیش نیز بازخواست شود، بلکه به واسطه شاکیان خصوصی آسیب دیده و دخالت در امور پزشکی و آسیب رساندن به افراد، در بازداشت است." اما یافته ها حاکی از این است که پرونده افساد فی الارض بودن طاهری، همچنان مفتوح می باشد. و اخیرا وکیل وی، علیزاده طباطبایی، حکم اعدام طاهری سرکرده عرفان حلقه را رسانه ای کرد.
 
البته هر چند وکیل وی، تلاش کرد به نقل از طاهری، عنوان کند که: "وی صراحتا عنوان کرده، منکر هیچ یک از ضروریات دین نیست و خودش هم قبول دارد که بعضا برداشت‌هایی داشته که اشتباه بوده است و امیدواریم بتوانیم در دادگاه وی را تبرئه کنیم و دادگاه به همان ۵ سال حبس قناعت کند." اما این تلاش ها، تاکنون فایده ای نداشته و سرانجام حکم اعدام وی، صادر شده است. همچنین علاوه بر رای دستگاه قضاء، سه تن از مراجع تقلید طی استفتائاتی که از سوی دستگاه قضا صورت گرفته است، نیز حکم ارتداد طاهری را صادر کردند. [5]
 
برخی از کارشناسان دینی و منتقد عرفان های کاذب، معتقدند، آگاهی‌ها و نوشته های طاهری را می‌توان در فرقه‌های گنوسیزم، تصوف، کابالایست، مسیحیت و یهودیت، پیدا کرد. و البته نباید فراموش کرد که فهم درست این فرقه هرمی، در کنار بررسی شخصیت طاهری، باید در اشخاص و همکاران وی، چون: ویدا پیرزاده، خانم بهارزاده، مهدیه کسایی زاده، پدرام سعیدی، شهناز نیرومنش و ...، نیز، جستجو کرد.
 
 
معرفی و آشنایی با عرفان حلقه
 
وقتی در اواسط دهه هفتاد شمسی، شخصی ناشناس، مدعی فرادرمانی شد، کمتر کسی به او توجهی نشان داد. همین موجب شد تا وی کمی بعدتر، مدعی راه اندازی گونه ای از عرفان شود که این روزها با نام "حلقه" یا کیهانی، می شناسیم. موسس این فرقه شخصی بنام"محمدعلی طاهری" است که بهره ای از اطلاعات دینی نداشته و با کمک چند خانم، که برخی از آنها مطالعات عرفانی و قرآنی داشته اند، توانست این فرقه را گسترش دهد. [6]
 
فعالیت اصلی این فرقه کاذب در قالب دوره‌های آموزشی و برگزاری جلسات جن‌گیری از سال ۱۳۷۰ توسعه یافت، در این جلسات به افراد این گونه القا می‏‌شد که علت بیماری آن‌ها، رسوخ موجودات غیرارگانیک (اجنه یا ارواح سرگردان) است و طاهری و مسترها که قدرت تفویض و اجازه از وی، را دارند، می‏‌تواند با خارج کردن این موجودات، سلامتی را به افراد برگرداند، نام این روش را سایمنتولوژی، گذاشتند و ادعا کردند که جوایز و مدارک بین المللی به این روش تعلق گرفته است.
 
در عرفان حلقه، مسترها (مربیان)، حلقه اتصال به طاهری و خود ایشان نیز حلقه اتصال به شعور کیهانی است. وجود محمدعلی طاهری به عنوان سر سلسله این گروه هرمی، همان وجود مرشد در تصوف است و دقیقاً با همان قدرت به طوری که حتی گرفتن لایه دفاعی از شبکه شعور کیهانی (خدا) با اجازه او، انجام می گیرد و فردی که این لایه را تحویل می گیرد، سوگندنامه ای را به سر سلسله می دهد تا او لایه دفاعی و شفابخش را به فرد مرید و بعدی، تفویض کند. از سوی دیگر هرگونه تعّدی از دستورات سرسلسله و مرشد این گروه انحرافی، موجب فعالیت هورمونهای دورن ریز و هجوم و آزار و اذیت اجنه و موجودات غیرارگانیک، به او، می شود که نتیجتاً، فرد نافرمان را تهدید به مرگ و نقض عضو می کنند.
 
اصول و مبانی عرفان حلقه کیهانی
 
* عدم لزوم اعتقاد به ادیان الهی
از اصول کلیدی و بنیادین این عرفان، این است که: انسانها، می توانند و باید مستقیم، با خدا ارتباط برقرار کنند و در این ارتباط، نیازی به حضور انبیاء و پیامبران، احساس نمیشود. یکی از اصول عرفان حلقه، جواز عدم اعتقاد به هیچ دین و مکتبی است، یعنی فرد صرف نظر از هرگونه اعتقاد دینی، می تواند از شبکه شعور الهی استفاده کند. این اصل که بارها در کتاب "انسان از منظر دیگر" نوشته رئیس فرقه عرفان کیهانی آورده شده است برای جذب جوانان و افراد دین گریز، است؛ به عبارت روشن تر این راه میانبری است که فرد حتی بدون انجام واجبات دینی، به وصال خدای می رساند و او را از لطف خدا سرشار می کند امّا این خدای عرفان کیهانی نه آن خدای است که ما می پرستیم، بلکه خدایی است که نه محرم و نامحرم دارد، نه ایمان به امام و پیامبر و نه دین و مذهب.
 
توضیح بیشتر اینکه: عرفان حلقه از خلال مباحث فیزیک جدید، شعور کیهانی را تعریف می کند و می گوید عرفان یعنی اتصال با حلقه های شعور کیهانی. این اتصال در یک لحظه بر قرار می شود و برای این اتصال هیچ شرطی، لازم نیست چون شعور کیهانی، رحمت عام الهی است و همه افراد می توانند از آن برخوردار شوند. نه ایمان، نه پاکی و ناپاکی و نه گناهکاری و بی گناهی، هیچ کدام، دخلی به این اتصال ندارد. تنها باید از مرکزیت عرفان حلقه، این اتصال دریافت شود و یک لحظه تسلیم. چون اعتقادات در این جا مهم نیست. تسلیم یعنی شاهد بودن. ببینید چه اتفاقی می افتد و هر چه شد بپذیرید. در این حالت یک فرد اتصال دهنده با یک فرد اتصال گیرنده در وحدت قرار می گیرند و شعور کیهانی، سومین عضو است. و خدا نیز عضو چهارم است.
 
مدح شیطان
 
* مبارزه با آموزه های اسلامی
طاهری به صورت عمد، اول قرآن را زیر سؤال می‌برد و اعتقاد دارد، قرآن ناقص است و نوشته پیامبر است [7]؛ در حالیکه این عرفان حلقه است که در موارد متعددی با آیات قرآن، تناقض دارد. [8] مرحله بعدی، مقامات امامان معصوم و زیارت قبور ائمه، نهی میشود. وی، زیارت ائمه را، شرک می‌داند. زیارت قبور را کثرت‌گرایی می‌داند. طاهری، گاهی اعتقاد به منجی و و مهدویت را به تمسخر میگیرد. [9]
 
توسل، شفاعت و زیارت ائمه معصومین در عرفان کیهانی، به چالش کشیده می‌شود. عرفان حلقه، زیارت ائمه معصومین(ع)، زیارت کسانی می‌داند که مرده‌اند و توانایی دیگری ندارند، همچنین، این نوع از عرفان انحرافی، قرآن را نیز دارای تناقض می‌داند، رئیس عرفان حلقه، منکر عصمت ائمه شده و تنها آنها را انسان‌های خوبی می‌داند، در حالی که با مراجعه به قرآن، و توجه به آیه ۳۳ سوره احزاب : «إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا»، خداوند هر گونه آلودگی و رجسی که شما تصور کنید، از اهل‌بیت دور کرده است. حتی هر گونه خطا، اشتباه و فراموشی را از آنها برداشته است، به کذب بودن این گونه سخنان، پی خواهیم برد.
 
درمجموع، در عرفان حلقه، با انبوهی از تفسیر به رای ها و ادعاهای عجیب در باب "مفاهیم اسلامی و گزاره های قرآنی"، مواجه هستیم که انسان به شگفت واداشته میشود.
 

 

 دانلود فایل تمسخر و نفی مهدویت
شفای بیماران از طریق اجنه و برون ریزی
 
فرادرمانی از زیر مجموعه های عرفان کیهانی و حلقه، است که ادعا دارد با آموزه های عرفانی خاص خود می تواند بیماران جسمی و روحی را مداوا کند. در این شاخه درمانی، بیمار توسط فرادرمانگر به شبکه شعور کیهانی (شبه آگاهی و هوشمندی حاکم بر جهان هستی ، روح القدس ، ... ) متصل شده و ضمن ارایه اطلاعاتی از نحوه اتصال خود از طریق دیدن رنگها، نورها، احساس حرکت و فعالیت نوعی انرژی در درون بدن و همچنین از طریق گرم شدن، سرد شدن و... ، اعضای معیوب و تنش‌دار بدن او مشخص شده و با حذف علایم، روند درمان آغاز می شود.
 
طاهری در کتاب "موجودات غیر ارگانیک"، تقسیم بندی را انجام می دهد؛ نام موجوداتی را غیر ارگانیک می گذارد و نوع A و B مشخص می ‌کند؛ که نوع A همان اجنه هستند و نوع B کالبدهای ذهنی یا ارواح گذشتگان، و مدعی است که اجنه یا ارواح گذشتگان، در وجود افراد، رسوخ می کنند و منشا اختلالات ذهنی، روانی و حتی جسمی در افراد می شوند و هنر طاهری و مسترهای عرفان حلقه، این است که این موجودات غیرارگانیک را از بدن افراد خارج می کنند و در اصطلاح برون ریزی می کنند.
 
ادعای درمان و شفادهی مهمترین جذابیت دروغین این عرفان نوظهور است که برخی از افراد جامعه، فریب این ادعا را خورده و جذب این گروه می‌شوند. هرچند این عرفان نیز همانند سایر مکاتب دست ساز بشری، از طریق فرادرمانی و کمک گرفتن از اجنه، سعی در برطرف کردن بیماری، دارند؛ لکن صرف انجام کارهای خارق‌العاده و درمان برخی از بیماری ها، دلیلی برای حقانیت مکتب شان آن‌ها نیست. چرا که در هر مکتبی اعم از مکاتب هندی و مرتاضان تا عرفان های شرقی و وارداتی از دنیای غرب، نوعا درمان، به عنوان جاذبه ای برای تبلیغ و ترویج مکتب دست ساز خویش، استفاده می کنند.
 
در عرفان حلقه، اتصال به شبکه کیهانی، علت شفادهی عنوان شده، درحالیکه همانطور که ذکر شد، اتفاقاتی را که پس از اتصال برای درمان می افتد، نمی توان شفای الهی، دانست؛ زیرا این دست درمان ها، ماندگار نبوده و در بسیاری از موارد یا بیماری ها، باز می گردند و یا تبدیل به بیماری های دیگر، می شوند. زیرا تنها علائم بیماری، حذف شده است. در عرفان حلقه، غالباً کسی که درمان، می یابد، دچار مرض دیگری می شود یعنی این درد تسکین پیدا می‌کند و از جای دیگری بیرون می زند. به عبارت دیگر، فرادرمانی در عرفان حلقه، علائم بیماری را حذف می کند و نه خود بیماری را. [10] علاوه بر اینکه، انجام برخی فرایندها بر روی بیماران، دلیل بر الهی بودن آن مکتب و حق بودن آن آئین، نیست. چراکه در مکاتب غیرالهی مثل مکتب هندی و عرفان های شرقی، نیز این گونه درمان ها، انجام می گیرد و جای تازگی ندارد. دانلود فیلم 
 
فیلم شفا گرفتن از طریق تشعشع دفاعی (جن گیری)
 
برخی از آسیب دیدگان عرفان حلقه، ابراز می‌دارند که در نتیجه اتصال، دچار شک‌های شدید و اتفاقات ناگوار در زندگی می‌شوند، [11] [12] که وقتی به مسترها (مربیان عرفان حلقه)، اعتراض می‌کنند، آنان ابراز می‌دارند. این اتفاقات برون‌ریزی موجودات غیر ارگانیک (جن‌ها) و کالبدهای ذهنی (ارواح خبیث درگذشتگان) که هر دو در درون افراد از کودکی، لانه کرده‌اند، هست، سؤال اینجا این است که، بر اساس کدام دلیل عقلی، عرفان حلقه، همه انسان‌ها را بیمار می‌داند، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود ؟! زیرا، ادیان الهی همه انسان‌ها را به دید سلامت نگاه می کنند،پس  بر اساس کدام دلیل عقلی، این موجودات (جنیان) از بدو تولد در درون افراد لانه می‌گزینند؟ آیا واقعا این اتصال، برون‌ریزی است یا راهی برای ورود این موجودات و نیرو های شیطانی؟
 
[۱] مشرق، شماره ۳۵۱۷۳، در تاریخ ۸۹/۱۲/۲۴
[۲]  فارس، شماره ۱۳۹۳۰۹۲۶۰۰۰۸۰۴، در تاریخ ۹۳/۰۹/۲۹
[۳]  مهر، شماره ۲۱۵۷۶۶۳، در تاریخ ۹۲/۰۷/۲۸
[۴]  فارس، شماره ۱۳۹۲۰۶۱۱۰۰۰۳۶۰، در تاریخ ۹۲/۰۶/۱۲
[۵]  مهر، شماره ۲۱۵۷۶۶۳، در تاریخ ۹۲/۰۷/۲۸
[۶] مشرق، شماره ۶۱۳۴۶، در تاریخ ۹۰/۰۵/۲۳
[۷]  نسیم، شماره ۱۰۰۸۱۰۱، در تاریخ ۹۴/۰۳/۳۱
[۸] جام جم، شماره ۱۰۰۸۷۴۷۱۱۰۸۰، در تاریخ ۸۹/۰۲/۰۲
[۹] دانا، شماره ۳۱۸۳۶۰، در تاریخ ۹۴/۰۲/۲۷
[۱۰] نسیم، شماره ۹۹۳۳۵۴، در تاریخ ۹۴/۰۱/۲۳
[۱۱] نسیم، شماره ۹۶۳۶۷۱، در تاریخ ۹۳/۱۰/۰۸
[۱۲]  نسیم، شماره ۹۴۹۶۵۵، در تاریخ ۹۳/۰۸/۲۷
فرهنگ نیوز انتهای متن/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =