۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۲

باغ فردوس محله ای از شمیران که در نزدیکی خیابان ولیعصر و میدان تجریش واقع شده است. اکنون موزه سینمای ایران در باغ فردوس واقع است.عمارت باغ فردوس در دو طبقه به سبک قاجاریه و معروف به گوش فیل بنا گذاشته شد.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري ، باغ فردوس در یکی از محله های قدیمی شمیرانات تهران واقع است که از هنگام سلسله قاجار تا به امروز به جا مانده و از دیدنیهای تهران بشمار می آید. باغ فردوس از سال 1381 به عنوان موزه سینمای ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.

باغ فردوس

باغ و عمارت ییلاقی فردوس در اراضی محمدیه با دو عمارت در شمال و جنوب به دستور محمد شاه قاجار (1264-1250) ساخته شد که عمارت شمالی به کلی ویران و عمارت جنوبی فعلا پا برجاست. پایه این باغ و عمارت ییلاقی را حاجی میرزا آقاسی، صدراعظم محمدشاه ریخته است. عمارت باغ فردوس در قسمت جنوبی باغ ساخته شده و از ابتدا به صورت کاخ و محل اقامت اعیان، تزیین شده است. مساحت باغ فردوس 20 هزار متر مربع و عمارت آن در سه طبقه و زیرزمین با زیربنای 1000 متر مربع بنا نهاده شده است. شیب زمین آن از شمال غربی به جنوب شرقی است و تندی این شیب به حدی است که کف طبقه اول بنا با قسمت جنوبی باغ و سقف آن با قسمت شمالی باغ هم سطح است.

پیشینه باغ فردوس

به دستور محمدشاه قاجار ،درسال ۱۲۶۴ هـ . ق ، قصری برای او در نزدیکی تجریش ساخته شد؛ اما هم زمان با بیماری و مرگ او قصر نیمه تمام ماند و وی در همان قصر نیمه تمام به نام محمدیه (در محل محمودیه فعلی ) از دنیا رفت .

بعد از فوت محمدشاه ، ناصرالدین‎شاه اراضی اطراف این باغ را از مالکان خرید و به باغ افزود و پس از اینکه دختر خود را به معیرالممالک، پسر نظام‎الممالک، داد این باغ را به عنوان هدیه ازدواج به او بخشید و از او خواست ساختمان عمارت جنوبی را تمام کند. معیرالممالک که خود معمار بود پس از خرج مبالغی هنگفت ساختمان را به اتمام رساند و مراسم عروسی را در همین باغ برگزار کرد. عمارت باغ فردوس در دو طبقه به سبک قاجاریه و معروف به گوش فیل بنا گذاشته شد. زمین های قسمت جنوبی و سراشیبی باغ فردوس نیز با سنگ چین هایی به صورت هفت قطعه مسطح و مطبق در آمد و روی هریک از قطعات ، استخری با فواره های متعدد احداث شد. استخرها به گونه ای ساخته شده بودند که از فواصل دورتر، بزرگ تر به نظر می آمدند.

پس از فوت نظام‎الدوله، باغ فردوس و ساختمان به پسرش دوست علی خان معیرالممالک، رسید. دوست علی خان به باغ و ساختمان آن اهمیتی نمی داد و در نتیجه به دلیل عدم مراقبت و رسیدگی این ساختمان رو به خرابی گذاشت. او سنگهای مرمر بنا را از جا کند و در نمای عمارت امیریه (مدرسه نظام فعلی) به کار برد. بعد از آن مالکیت باغ فردوس چند بار دست به دست شد تا سرانجام ،در سال ۱۳۱۸ هـ . ق ، در زمان سلطنت مظفرالدین شاه قاجار، محمد ولی خان سپهسالار تنکابنی (خلعتبری) آن را از وراث امین الملک خرید. سپهسالار، علاوه بر ایجاد فواره و استخرهای مطبق ، قنات باغ فردوس را نیز احیا کرد و سردری با شکوه در مظهر قنات (میدان گاه فعلی باغ فردوس ) ساخت ولی به دلیل بدهی به تجارت خانه طومانیانس ، باغ فردوس را به او داد و طومانیانس نیز باغ را در ازای بدهی به دولت رضاخان واگذار کرد. سرانجام ، درسال ۱۳۱۶ ش ، وزارت معارف (آموزش و پرورش ) آن جا را خرید و ساختمان باغ فردوس را مرمت و دبیرستان شاپور تجریش را در آن تاسیس کرد. در سال 1336 خورشیدی باغ فردوس بین وزارت آموزش و پرورش و شهرداری تقسیم شد. در این هنگام بنیاد فرح پهلوی باغ فردوس را از شهرداری خریداری و پیرو تصمیمی که مبنی بر احیا باغ فردوس برای برگزاری جشن های فرهنگ و هنر در این مکان گرفته شده بود مرمت باغ به سازمان رادیو و تلویزیون ایران سپرده شد. در این دوران این باغ مرکز فعالت های هنری شد و پس از انقلاب اسلامی نیز در سال 1358 زیر پوشش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درآمد و به عنوان مرکز آموزش فیلمسازی از آن استفاده می شد و بالاخره در سال 1381 به عنوان موزه سینمای ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.

باغ فردوس 2 باغ فردوس به شماره 1876 مورخ 11/5/76 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. آدرس: خیابان ولی عصر، نرسیده به میدان تجریش ، خیابان باغ فردوس

انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =