بانک مرکزی: سفره مردم در دولت یازدهم ۲۲ درصد کوچک‌تر شد

آمارهای بانک مرکزی از سبد مصرفی مواد خوراکی مردم شامل ۱۵ ماده خوراکی اصلی نشان میدهد که خانوارهای شهری در ۸ ساله دولت قبل به طور میانگین هر سال ۸۲٫۴ کیلوگرم از این ۱۵ نوع ماده غذایی مصرف می‌کردند که در ۲ سال اخیر به ۶۴ کیلوگرم کاهش یافته است.

به گزارش سرویس اقتصادی تهران نیوز؛ بر اساس آمارهای بانک مرکزی از متوسط مقدار مصرف سالانه مواد خوراکی خانوارهای شهری طی سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳، در ۲ سال اخیر میزان مصرف مواد خوراکی به پایین‌ترین سطح خود در یک دهه اخیر رسیده است.
با وجود تلاش دولت برای کاهش نرخ تورم، آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد به علت افت قدرت خرید مردم در ۲ سال اخیر، توان مردم برای خرید مواد خوراکی نسبت به دولت قبل به شدت کاهش یافته است.
بر اساس آمار بانک مرکزی، در دوره ۸ ساله ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۱، هر خانوار شهری به طور میانگین سالانه ۱۵۶٫۸ کیلوگرم برنج مصرف می‌کرد که این رقم در ۲ سال اخیر به ۱۲۰ کیلوگرم کاهش یافته است.
در ۸ ساله دولت قبل میانگین سالانه مصرف نان خانوارهای کشور ۴۲۴٫۶ کیلوگرم بود که در ۲ سال گذشته به ۳۴۷ کیلوگرم کاهش یافته که نشانه اثرگذاری گران شدن نان بر بودجه مردم است.
بانک مرکزی: سفره مردم در دولت یازدهم 22 درصد کوچک‌تر شد
مطابق آمار بانک مرکزی، میانگین سالانه مصرف گوشت قرمز از ۵۲٫۵ کیلوگرم در دولت قبل به ۴۱ کیلو در دولت فعلی، گوشت پرندگان از ۹۱٫۵ کیلوگرم به ۸۷ کیلوگرم، ماهی از ۱۷ کیلوگرم به ۱۳ کیلوگرم و تخم مرغ از ۳۸ کیلوگرم به ۳۶ کیلوگرم کاهش یافته است.
مصرف اقلامی چون مواد لبنی در این ۲ دوره تقریبا تغییری نکرده یا کاهش اندکی داشته است.
بانک مرکزی: سفره مردم در دولت یازدهم 22 درصد کوچک‌تر شد
در مجموع، بر اساس آمار بانک مرکزی از سبد مصرفی مواد خوراکی مردم شامل ۱۵ ماده خوراکی اصلی برنج، نان، گوشت دام، گوشت پرندگان، فرآورده‌های گوشتی، ماهی، فرآورده‌های حیوانات دریایی، شیر، ماست، پنیر، تخم‌مرغ، روغن، قند، شکر و چای، خانوارهای شهری در ۸ ساله دولت قبل به طور میانگین هر سال ۸۲٫۴ کیلوگرم از این ۱۵ نوع ماده غذایی مصرف می‌کردند که در ۲ سال اخیر به ۶۴ کیلوگرم کاهش یافته است که به معنای کوچک شدن ۲۲ درصدی سفره خانوارها در ۲ سال اخیر است.
انتهای متن/ش

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =