بانک مرکزی ناظر گرانی نرخ ارز و طلا / سوءمدیریت دولت در بکارگیری ابزارهای مالی

یک کارشناس اقتصادی گفت: در شرایط کنونی بانک مرکزی تنها ناظر گرانی نرخ ارز و طلاست و دولت نمی‌تواند ابزارهای مالی خود به درستی در بازار استفاده کند.

علی مروی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس اقتصادی شبکه خبری تهران نیوز با اشاره به این‌که در شرایط کنونی بانک مرکزی ناظر بر گرانی نرخ ارز و طلاست، اظهار کرد: متاسفانه دولت در بکارگیری ابزارهای مالی سوءمدیریت داشته است و نمی‌تواند از این ابزارها برای به تعادل رساندن بازارهای اقتصادی به درستی استفاده کند. وی با بیان این‌که افزایش نرخ دلار تا مرز روانی 35 هزار تومان در صورت تداوم شرایط موجود دور از ذهن نیست، گفت: نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که بانک مرکزی به‌عنوان حافظ منابع ارزی کشور می‌تواند نقش موثری در کاهش نرخ ارز داشته باشد اما متاسفانه در شرایط کنونی این مرجع اقتصادی کشور تنها نظاره‌گر است.

بیشتر بخوانید:

این کارشناس اقتصادی افزود: استفاده از ابزارهای مالی دولت در حوزه داخلی و خارجی می‌تواند به بانک مرکزی در کاهش نرخ ارز کمک بزرگی کند اما متاسفانه تیم اقتصادی دولت نسبت به افزایش نرخ ارز و آثار منفی آن بر اقتصاد کشور بی‌اعتناست. مروی تصریح‌کرد: دولت بای تدبیری بیندیشد تا به جای تزریق نقدینگی و سرمایه‌های سرگردان  به بازار ارز و طلا که موجب رشد نرخ تورم خواهند شد این سرمایه‌ها وارد بازار بورس شوند تا در سایه بازارهای مالی شاهد گسترش رشد میزان تولید محصولات ایرانی در کشور و صادرات آنها به نقاط مختلف جهان باشیم. این کارشناس اقتصادی از دولت به عنوان یک مرجع مهم تصمیم‌گیری برای اقتصاد کشور نام برد و افزود: تصمیم‌های اقتصادی دولت در بدترین زمان گرفته شده و وقتی این تصمیم‌ها به مرحله اجرا می‌رسند به بدترین نوع عملیاتی می‌شوند که جای بسی تاسف دارد. مروی از دولت و بانک مرکزی درخواست کرد تا با عنایتی ویژه به بازار ارز و طلا در مسیر کاهش قیمت در این بازارها قدم بردارند. وی از قوه قضائیه خواست تا در صورت لزوم به بازار ارز و طلا ورود کند تا شاهد جولان دلالان و رانت‌خوران در این بازار مهم اقتصادی نباشیم. انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =