۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶
بدترین مواد غذایی برای صبحانه!

هم پنکیک‌ها و هم وافل‌ها حاوی آرد،‌ تخم‌مرغ، قند و شیر هستند. اما این محصولات به شیوه‌های مختلفی پخته می‌شوند، تا درنهایت شکل و بافت متفاوتی داشته باشند. اگرچه میزان پروتئین بیشتری در پنکیک‌ها و وافل‌ها وجود دارد، اما میزان آرد تصفیه‌شده نیز در این محصولات بسیار زیاد است. بسیاری از محققان باور دارند که غلات تصفیه‌شده مانند آرد سفید، شانس ابتلا به مقاومت به انسولین و چاقی را افزایش می‌دهند.

به گزارش تهران نیوز،   بسیاری از مردم فکر می‌کنند که غلات صبحانه، انتخاب مغذی و مناسبی برای کودکان و بزرگسالان است. این محصولات هم عمدتا ادعا می‌کنند که فوق‌العاده سالم هستند و حتی عبارت‌هایی مانند «حاوی غلات کامل» را روی بسته‌بندی درج می‌کنند. برچسب تغذیه‌ای آن‌ها هم ادعا می‌کند که غلات صبحانه، منبع خوبی برای دریافت مواد مغذی مانند ویتامین A و آهن است. با این‌ حال، واقعیت نشان می‌دهد که بیشتر انواع غلات صبحانه شدیدا فرآوری‌شده هستند و مقدار کمی غلات سبوس‌دار یا کامل دارند. همچنین، مواد مغذی نیز به‌صورت مصنوعی در فرآیندی به نام غنی‌سازی به غلات صبحانه اضافه می‌شوند. بیشتر انواع غلات صبحانه حاوی مقدار زیادی از غلات تصفیه‌شده (نه سبوس‌دار) هستند و همچنین قند زیادی هم دارند. درواقع، قند معمولا اولین یا دومین ترکیب اصلی در تهیه این محصولات است. حتی بعضی از انواعی که حاوی گرانول جو دوسر هستند، مقدار زیادی قند دارند. این در حالی است که وجود قند زیادی در رژیم غذایی، می‌تواند خطر ابتلا به مرض چاقی،‌ بیماری دیابت نوع ۲، بیماری‌های قلبی و دیگر بیماری‌های مزمن را افزایش بدهد.

وافل‌ها و پنکیک‌ها

هم پنکیک‌ها و هم وافل‌ها حاوی آرد،‌ تخم‌مرغ، قند و شیر هستند. اما این محصولات به شیوه‌های مختلفی پخته می‌شوند، تا درنهایت شکل و بافت متفاوتی داشته باشند. اگرچه میزان پروتئین بیشتری در پنکیک‌ها و وافل‌ها وجود دارد، اما میزان آرد تصفیه‌شده نیز در این محصولات بسیار زیاد است. بسیاری از محققان باور دارند که غلات تصفیه‌شده مانند آرد سفید، شانس ابتلا به مقاومت به انسولین و چاقی را افزایش می‌دهند. به‌علاوه، وافل‌ها و پنکیک‌ها معمولا با شیره‌ها و شربت‌های خاصی تهیه می‌شوند که حاوی شربت ذرت با فروکتوز بالا هستند. این شربت می‌تواند باعث شکل‌گیری التهاب در بدن شود که از محرک‌های مقاومت به انسولین است و درنهایت شانس ابتلا به پیش‌دیابت یا بیماری دیابت نوع ۲ را بالا می‌برد.

نان تست با مارگارین

نان تست با مارگارین ظاهرا انتخاب خوبی برای صبحانه به نظر می‌رسد، چون حاوی چربی اشباع یا قندها نیست. با این‌ حال،‌ متخصصان تاکید می‌کنند که نان تست با مارگارین واقعا صبحانه ناسالمی است، به دو دلیل: ۱. بیشتر نان‌های تست از غلات تصفیه‌شده تهیه می‌شوند که مواد مغذی محدود و فیبر ناچیزی دارند. همین کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده و فیبر ناچیز، در کنار هم، می‌توانند سطح قند خون را سریعا بالا ببرند. افزایش ناگهانی سطح قند خون هم باعث می‌شود که شما بیشتر به غذا خوردن تمایل پیدا کنید و در وعده غذایی بعدی واقعا بیشتر از حالت عادی غذا بخورید. نتیجه این روند چیزی نیست جز افزایش وزن. ۲. بیشتر مارگارین‌ها حاوی چربی‌های ترانس هستند که در گروه ناسالم‌ترین و بدترین چربی‌ها قرار می‌گیرند. تولیدکنندگان غذایی، هیدروژن را به روغن‌های گیاهی اضافه می‌کنند و چربی ترانس می‌سازند تا حالت چربی اشباع را شبیه‌سازی کنند. یافته‌های علمی معتبر و متعددی نشان می‌دهند که چربی‌های ترانس شدیدا التهاب‌زا هستند و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را افزایش می‌دهند. به یاد داشته باشید که بعضی از تولیدکنندگان از عبارت «بدون چربی ترانس» روی بسته‌بندی مارگارین استفاده می‌کنند، اما این محصولات هم همچنان حاوی چربی ترانس هستند. سلامتیسم انتهای پیام/* ا/444

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =