گروه ورزش رجانیوز- اکبر منتشلو : جرقه اينكه تيم زير 22 ساله‌ها به جاي تيم ملي بزرگسالان در مسابقات غرب آسيا شركت كند، از زماني حالت جدي به خود گرفت كه علي منصوريان پيشنهاد اعزام تيم تحت هدايتش به اين مسابقات را به فدراسيون فوتبال داد اما اين پيشنهاد با وجود اينكه مي‌توانست بار سنگيني را از دوش تيم ملي بزرگسالان بردارد هيچ‌گاه جدي گرفته نشد، هر چند پيگيري‌هايي در اين مورد به عمل آمد اما نتيجه اين بود كه قوانين حاكم بر اين مسابقات اجازه شركت تيم زير 22 ساله‌ها را نمي‌دهد و البته اين بهانه‌اي بود كه فدراسيوني‌ها به آن متوسل شدند تا اين مساله به كل فراموش شود و اعزام تيم زير 22 ساله‌ها به مسابقات غرب آسيا منتفي شود.

به گزارش رجانیوز، اين در حالي بود كه مسوولان فدراسيون فوتبال در حرف‌ها و مصاحبه‌هاي‌شان از شلوغي برنامه‌هاي تيم ملي بزرگسالان گلايه داشتند و معتقدند تيم ملي روزهاي پرفشار و شلوغي را سپري مي‌كند و البته اين حرف بي‌ربطي نبوده و نيست چرا كه تيم ملي با سرمربيگري كارلوس كی‌روش بايد در ماه‌هاي باقي‌مانده از سال، هم دور برگشت بازي‌هاي مقدماتي جام جهاني 2014 را برگزار كند و هم بايد در مسابقات جام ملت‌هاي آسيا و مسابقات غرب آسيا حضور يابد اما اين مساله زماني شكل ديگري به خود مي‌گيرد كه خبرگزاري رسمي عربستان سعودي روز شنبه در خبرهايش از آماده‌سازي تيم زير 22 سال اين كشور براي حضور در مسابقات غرب آسيا خبر مي‌دهد و خيلي زود اين خبر انعكاس مي‌يابد.

نكته جالب‌تر اينكه عربستان با قرعه‌كشي انجام شده در گروهي قرار دارد كه تيم ملي كشورمان به همراه يمن و بحرين نيز در آن گروه است و اين كشورها گروه دو مسابقات را تشكيل مي‌دهند. حال سوال اينجاست كه آيا مسوولان فدراسيون فوتبال تمايلي به اعزام تيم علي منصوريان به مسابقات نداشتند يا نه، كنفدراسيون فوتبال آسيا با اين مساله موافق نيست و برخي قوانين را درباره بعضي از كشورها ناديده مي‌گيرد؟

به نظر مي‌رسد كه فدراسيوني‌ها در اين‌باره بي‌تقصير هستند و طبق اعلام AFC، تيم ملي بزرگسالان كشورمان بايد در اين مسابقات حضور يابد. شايد بتوان گفت كه كارشكني مسوولان كنفدراسيون فوتبال آسيا به اينجا ختم نمي‌شود و درخصوص ساير بازي‌هاي تيم ملي در مسابقات مقدماتي جام جهاني نيز تبعيض‌هايي را بين كشورها قايل مي‌شوند و نسبت به برخي كشورها حمايت‌هايي صورت مي‌گيرد، مثل اينكه بايد توجه داشت كه فيفادي‌هاي رسمي در دنيا روزهاي سه‌شنبه و جمعه است و همين بازي ازبكستان و تيم ملي كشورمان كه در چند روز آينده برگزار خواهد شد در روزي برگزار مي‌شود كه روز فيفا دي است اما براي بازي‌هاي دوستانه، به همين خاطر تيم ملي كشورمان طبق قانون فيفا بيشتر از 48 ساعت بازيكنان لژيونر خود را در اختيار نخواهد داشت و اين در حالي است كه اگر اين بازي روز سه‌شنبه يا جمعه برگزار مي‌شد.

تيم ملي مي‌توانست لژيونرهايش را روزهاي بيشتري در اختيار داشته باشد. در هر صورت مي‌طلبد مسوولان فدراسيون در برابر اين تبعيض‌ها و بي‌عدالتي‌هاي كنفدراسيون فوتبال آسيا، سر فرود نياورند و اقدامات لازم در اين خصوص را انجام دهند چرا كه اگر قرار است در داخل كشور همه چيز را براي صعود تيم ملي آماده كنيم، بايد در برابر اينگونه رفتارها نيز هوشيار و با برنامه پيش برويم.

اين موضوع و برخوردهاي دوگانه با كشورهاي عضو كنفدراسيون فوتبال آسيا زماني صورت جدي به خود مي‌گيرد كه نگاهي به صحبت‌هاي كی‌روش پس از بازي با كره داشته باشيم. آنجا كه سرمربي تيم ملي درباره داوري ايران - كره مي‌گويد: «بعد از بازي با لبنان به اين نتيجه رسيدم كه داوري‌ها نگاه خوبي به تيم ملي ايران ندارند و اين مطلب را قبل از بازي با كره‌جنوبي نيز به بازيكنانم گفتم.
به تازگي به اين نتيجه رسيدم كه تيم ملي در ديدارهاي خود بايد مقابل دو تيم مبارزه كند، اول حريفان كه مقابل تيم ملي صف‌آرايي مي‌كنند و دوم تيم مشكي‌پوشي به نام داوران. در بازي با لبنان و كره‌جنوبي به خوبي متوجه شدم كه تيم ملي براي رفتن به برزيل با چالش بزرگي به نام داوري‌ها روبرو است بنابراين ما بايد بازي را در زمين شروع و در 90 دقيقه كار را تمام كنيم.»
وقتي همه اين اتفاقات را كنار همديگر مي‌گذاريم تازه درمي‌يابيم كه حرف‌هاي كی‌روش بي‌ربط نبود و او كه آشنا به تمام مسائل جاري فوتبال دنيا است به‌خوبي مي‌داند درباره چه موضوعي بايد اظهارنظر كند و چرا درباره داوري بازي
ايران - كره اينطور حرف مي‌زند. بايد بنشينيم و منتظر نحوه برخورد فدراسيوني‌ها با اين نوع تبعيض‌هاي كنفدراسيون فوتبال آسيا باشيم و اميدواريم كه برخورد فدراسيوني‌ها با اين قضيه با برنامه و با صلابت بيشتري باشد.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =