حاشیه سود پالایشی در بازارهای سراسر جهان افزایش یافته است و روند رو به رشد دارد؛ اما همچنان استرس ناشی از شیوع مجدد کرونا بر بازار به خصوص فرآورده‌های سبک و همچنین نفت‌کوره تاثیرگذار است.

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در هفته گذشته بازار نفت‌خام‌های شاخص در سراسر جهان شاهد رشد بود. با افزایش قیمت نفت انتظار می‌رود که تولیدکنندگان نفت شیل، که به علت افت شدید قیمت نفت در ماه‎‌های مارس و آوریل و جهت ایجاد تعادل در بازار، تولید خود را به طرز بی سابقه‌ای (حدود ۲ میلیون بشکه در روز) کاهش دادند، اقدام به افزایش تولید کنند. در این میان، روند و میزان افزایش قیمت نفت و همچنین جو حاکم بر بازار که ناشی از ریسک شیوع مجدد ویروس کرونا است، بر میزان افزایش تولید آنها تاثیرگذار است.

افزایش میزان سود پالایشی‌ها در بازارهای جهان

حاشیه سود پالایشی در بازارهای سراسر جهان افزایش یافته است و روند رو به رشد دارد؛ اما همچنان استرس ناشی از شیوع مجدد کرونا بر بازار به خصوص فرآورده‌های سبک و همچنین نفت‌کوره تاثیرگذار است. در بازار فراورده‌های نفتی آسیا طی هفته گذشته، میزان سودپالایشی بخصوص در مورد سیستم‌های پیچیده،‌ با افزایش چشمگیر کرک بنزین تقویت شد. اما همچنان مازاد ظرفیت موجودی ذخایر بعنوان یک مشکل مطرح است.

تغییر گرایش خوراک پتروشیمی‌ها از نفتا به LPG

کرک نفتا افزایش یافته و در سطح معادل با قیمت نفت خام دوبی رسید و نسبت به LPG دارای حق مرغوبیت حدود ۵۰ دلار در تن شد. این حق مرغوبیت می‌تواند به تغییر گرایش پتروشیمی‌ها از نفتا به LPG جهت استفاده به عنوان خوراک منجر شود. درنتیجه انتظار می‌رود که این مساله پوششی بر افزایش بیشتر کرک نفتا ایجاد کند. در طی این هفته کرک بنزین در آسیا بسیار افزایش یافت و ساختار بازار آن دگرگون  شد. چین در طول ماه مه و اوایل ژوئن وارد کننده خالص بنزین شد. در نتیجه ذخایر بالای چین و همچنین شیوع کرونا در پکن منجر به فشار مجدد بر بازار بنزین خواهد شد.

کاهش تقاضا برای گازوئیل

کرک گازوئیل/دیزل در بازار آسیا افزایش یافت این تقویت به علت کاهش صادرات آن از چین به سنگاپور و در نتیجه کاهش موجودی ذخایر سنگاپور به کمترین میزان از اوایل آوریل بود. با کاهش تقاضای فصلی در هند و کاهش تقاضا از سوی بخش کشاورزی انتظار می‌رود که روند رشد تقاضای گازوئیل متوقف شود. درواقع پیش‌بینی می‌شود که از اکنون تا ماه اوت، تقاضای گازوئیل در این منطقه ۱۵ درصد کاهش یابد. کرک سوخت جت کاهش یافت و پیش‌بینی می‌شود که کاهش عرضه و تقاضا فعلاً ادامه داشته باشد. همچنین کرک HSFO با وجود کاهش عرضه نفت خام متوسط و سنگین ترش، افزایش نیافت و درواقع از اوایل ماه مه ضعیف نیز شد. دلیل آن بالا نبودن اختلاف قیمت حاشیه سود سیستم‌های ساده و پیچیده در سطح ۲ دلار در بشکه می‌باشد که مانع از توجیه پذیری اقتصادی فعالیت واحدهای تبدیلی (conversion) در برخی مناطق شده است.
بیشتر بخوانید:
  این درحالی بود که پیش‌بینی می‌شد کرک HSFO در تابستان افزایش یابد. انتظار می‌رود با افزایش تقاضای واحدهای تبدیلی این روند معکوس شود. در بازار اروپا و مدیترانه و همچنین بازار آمریکا سود پالایشی افزایش یافت. اگر چه با شیوع مجدد ویروس کرونا همچنان تضمینی برای روند بهبود تقاضا وجود ندارد. در این میان کرک بنزین بیشترین افزایش را داشت و با آغاز تابستان و فصل رانندگی پیش‌بینی می‌شود که این تقویت ادامه یابد.  

انتظار برای کاهش ارزش کرک

بازار فراورده‌های میان تقطیر که در طول هفته گذشته تقویت شده بود به علت افزایش کرک بنزین و افزایش اختلاف قیمت در این هفته ضعیف شد و در نتیجه کرک گازوئیل/دیزل کاهش یافت. در مورد کرک سوخت‌جت/نفت سفید با اینکه در طی هفته های گذشته بعلت افزایش تقاضا شاهد کمی تقویت بود، اما با شیوع موج دوم کرونا و در نتیجه افزایش تردیدها در مورد تقاضا، انتظار می‌رود ارزش کرک کاهش یابد.   انتهای پیام/*

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =