بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت / شریعتمداری: در بخش صنعت، معدن و تجارت با ۴۹ هزار طرح نیمه‌تمام مواجهیم

جلسه علنی صبح امروز (شنبه ۲۸ مرداد) و نمایندگان مردم در بررسی صلاحیت وزریر پیشنهادی صنعت پرداختند.

به گزارش تهران نیوز،  جلسه علنی صبح امروز (شنبه ۲۸ مرداد) و نمایندگان مردم در بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم به بیان دیدگاه‌های خود در چارچوب موافق و مخالف بیان کردند. در روند بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی نوبت به محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت رسید.  

شریعتمداری مورد تائید اصناف و اتحادیه‌هاست

علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز (شنبه ۲۸ مرداد) و در موافقت با محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت،‌ معدن و تجارت با اشاره به اینکه خدمات و سوابق اجرایی این وزیر پیشنهادی بر کسی پوشیده نیست به برشماری برخی از آنها پرداخت و گفت: از جمله دلایل موافقت من با آقای شریعتمداری خصوصیات اخلاقی و عملکردی ایشان است.

وی با اشاره به اینکه شریعتمداری ارتباط خوبی با نهادهای گوناگون و مقام‌های نظام دارد از وی به عنوان فردی باتجربه و آشنا به مسائل بازرگانی و اقتصادی نام برد و گفت: ایشان می‌تواند در راستای اقتصاد مقاومتی موفق باشد.

ابراهیمی درک والای شریعتمداری از حوزه کاری صنعت، معدن وتجارت را یادآور شد و با اشاره به اینکه این وزیر پیشنهادی مورد تائید اصناف و اتحادیه‌هاست، گفت: آقای شریعتمداری در رقابت‌پذیری و کیفی‌سازی به حوزه‌های صنعت و بازرگانی باور دارد.

وی با ذکر اینکه شریعتمداری در بسیاری از طرح‌های کلان اجرایی کشور نقش داشته است و در حوزه تخصصی وی خبره است، افزود: ایشان به واسطه ارتباط مستقیم با ایرانیان خارج از کشور زمینه‌ساز ورود سرمایه‌های خارجی به کشور شده است.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی از تاکید وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت بر کاهش سهم دولت در اقتصاد، تلاش برای ارزش افزوده بیشتر و پیگیری جدی ایران برای الحاق به سازمان تجارت جهانی به عنوان برخی رئوس برنامه‌های شریعتمداری نام برد و گفت: ۷۰ درصد از برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با برنامه‌های بالادستی منطبق و ۳۰ درصد دیگر همسو هستند.

 

تیم اقتصادی دولت هماهنگ نیست

شهباز حسن‌پور نماینده مردم سیرجان در مجلس شورای اسلامی صبح امروز در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، گفت: مخالفت بنده از نوع سیاسی-جناحی و حزبی نیست بلکه در راستای مجلس پرسشگر، دولت پاسخگو و اینکه نماینده بایستی فریاد رسای مردم باشد، است.

وی خطاب به جهانگیری افزود: انتظار داشتیم که یک تیم اقتصادی به مجلس معرفی شود که از تیم فعلی هماهنگ‌تر باشد، این تیم را هماهنگ نمی‌دانم و به همین دلیل اخطار می‌دهم که مراقب باشید.

حسن‌پور ادامه داد: قرار بود در سال ۱۴۰۴ ایران به اوج ترقی و قدرت برسد و جایگاهش در منطقه اول باشد ولی آیا با این برنامه‌ای که ارائه شده این مسئله محقق خواهد شد؟ متأسفانه در این برنامه به بحث اقتصادی مقاومتی توجه نشده است. اقتصاد مقاومتی تنها نسخه شفابخش ایران است که باید به آن توجه شود.

وی اظهارداشت: ایجاد یک میلیون شغل در کشور عزم ملی می‌خواهد و هیچکس نباید استثنا باشد و وزارت صنعت، معدن و تجارت اولین وزارتخانه‌ای است که بایستی به میدان بیاید.

این نماینده مجلس تأکید کرد: وضعیت بازار اسفناک است، ده‌ها هزار مغازه در چند سال اخیر در کشور تعطیل شده است. برنامه وزارت صنعت برای این مشکل چیست؟ امروز مشکل ما مشکل صادرات است نه واردات. برنامه وزارت صنعت برای صادرات چیست؟ برای نقدینگی چه فکری شده است؟ 

حسن‌پور گفت: هیچ تسهیلاتی برای اصناف در نظر گرفته نشده، جایزه صادراتی و یارانه تولید یک ریال هم پرداخت نشده است. چه کسی باید به فکر تولیدکنندگان مظلوم باشد؟ 

وی افزود: آنچنان مالیات سختگیرانه به کسبه فشار می‌آورد که بدترین شرایط را در وضعیت اصناف کشور داریم. باید به صورت شفاف برنامه‌هایی که در این خصوص دارید را ارائه دهید.

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به مشکلات بخش معدن تصریح کرد: مقام معظم رهبری تأکید کردند که درآمدهای معدنی باید جایگزین درآمدهای نفتی شوند. امروز در بحث معدن هیچ کاری نشده، محیط زیست پایدار قابل احترام است اما بحث اصلی ما در بحث معدن، محیط زیست است.

وی ادامه داد: در بحث معدن با ۳ چالش اصلی روبرو هستیم. اول اینکه معادن بزرگ در اختیار دولت است و این خلاف اصل ۴۴ است. امروز ۲۰۰ معدن تعطیل شده در کشور داریم که اگر اینها راه‌اندازی شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. امیدواریم در بحث ماشین‌آلات معدنی هم چاره‌ای اندیشیده شود.

نماینده مردم سیرجان در مجلس اضافه کرد: شفاف بگویید آیا همه تصمیمات در بحث معدن باید در ستاد گرفته شود؟ آیا می‌توان اینگونه کشور را ارائه کرد؟ برنامه وزیر پیشنهادی صنعت کلی‌گویی است و ما امروز باید کشور را ایالتی ارائه کنیم آن کسی که اختیارات را تاکنون به استانها نداده وزرا هستند وگرنه نهادهای دیگر همکاری کردند.

حسن‌پور اضافه کرد: هیچ راهکار درستی برای رایزن‌های اقتصادی وجود ندارد، هیچ استراتژی مشخصی برای انتخاب رایزن اقتصادی نداریم. رایزن‌هایی که انتخاب شده‌اند یا براساس رابطه است یا گفته شده که زبان بلدند. رایزن‌های اقتصادی باید به اصناف، اتاق تعاون و ... واگذار شوند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه حمایت از بخش خصوصی با شعار انجام نمی‌شود، تأکید کرد: حمایت از بخش خصوصی باید در عمل صورت گیرد. رایزن اقتصادی باید در حد سفرا یا حتی جلوتر از آنها باشد ولی متأسفانه رایزن‌های اقتصادی ما ارتباطی با شرکت‌های بزرگ اقتصادی کشورهای دیگر ندارند.

وی ادامه داد: مشکل زیربنایی بحث صنعت آب است. ۷٫۵ تن فولاد روی زمین مانده برای این مسئله چه تدبیری اندیشیده شده است. آیا در بحث اقتصاد مقاومتی برای بحث آب چاره‌اندیشی شده است؟ 

حسن‌پور افزود: صدای پای گرانی به گوش می‌رسد، چه برنامه‌ای برای تنظیم بازار وجود دارد؟ در آینده نزدیک بحث تنظیم بازار یکی از مشکلات اساسی است. بایستی یک هماهنگی و انسجام بین بانک مرکزی و وزارتخانه‌های اقتصاد، صنعت، کار و جهاد ایجاد شود. نمی‌شود فقط به بانک‌ها ناسزا بگوییم و توقع داشته باشیم که مشکل واحدهای اقتصادی حل شود.

این نماینده مجلس در خاتمه اظهارداشت: امروز کمتر از ۲۰ درصد واحدهای شهرک‌های صنعتی مشغول کارند. قیمت زمین در این شهرک‌ها پدر فعالان اقتصادی را درآورده آیا نباید زمین را رایگان به آنها بدهیم؟ آیا شهرک‌ها نباید خدمات بدهند؟

 

 در بخش صنعت، معدن و تجارت با ۴۹ هزار طرح نیمه‌تمام مواجهیم

 محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در دفاع از برنامه‌های پیشنهادی خود در صحن علنی مجلس، ضمن تقدیر از عملکرد وزیر پیشین صنعت، گفت:‌ کلیه برنامه‌های ارائه شده از سوی بنده مبتنی بر اسناد بالادستی است، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به عنوان داروی اصلی در برنامه‌های تقدیمی مورد توجه بوده و همچنین برنامه‌های رئیس‌جمهور و به خصوص برنامه ششم توسعه از مهمترین تکیه‌گاه‌ها در برنامه‌های اینجانب است. برنامه‌های اینجانب در سرفصل‌های مختلف مبتنی بر اندیشه تولید محوری رقابتی در کشور است.
وی افزود: بخش صنعت و معدن ۲۲/۵ درصد از تولیدات ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده و این اهمیت آن را نشان می‌دهد، بخش صنعت هم ۳۴ درصد از اشتغال کشور را به خود اختصاص داده و با کمال تاسف رشد صنعت کشور در سال‌های ۹۱ و ۹۲ منفی بوده که آثار آن بر اقتصاد کشور همچنان باقی است، البته در طی سال‌های اخیر این رشد به سمت مثبت رفته و امروز با رشد ۶/۵ درصد تلاش داریم برخی خلاء‌ها را جبران کنیم. وزیر پیشنهادی صنعت ادامه داد: در بخش صنعت و معدن و تجارت با ۴۹ هزار طرح نیمه تمام مواجه هستیم و ۱۱ هزار و ۲۰۰ طرح قالب بر ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، همچنین از کل واحدهای صنعتی موجود در کشور قریب به ۸۱ هزار واحد، واحد کوچک و متوسط هستند، در حوزه معادن ما دارای ظرفیت‌های فوق‌العاده شناخته شده و ناشناخته هستیم که باید به آن توجه بیشتری شود،. وی با بیان اینکه مجموعه معادن از حیث فناوری متاسفانه دارای ضعف‌های فراوانی هستند و باید در این زمینه قدم‌های موثری برداریم، تصریح کرد: ظرفیت‌های صنعت و معدنی بسیاری را در کشور ایجاد کردیم و طبق برنامه گسترش خواهیم داد. شریعتمداری اضافه کرد: در ۶ ماهه اول سال، اولویت‌های صنعتی را خدمت نمایندگان ارائه داده‌ایم،  از این فرصتی که در اختیارم است استفاده می‌کنم به یک نکته اساسی اشاره می‌کنم. شریعتمداری بر همین اساس خاطرنشان کرد: صنعت ما رشد کرده و تقاضا برای صنعت به سالهای ۸۰ و ۸۱ برگشته و لذا برای تقاضا در بازار داخلی و تقاضا برای بازار خارجی به برون‌گرایی و اقدام و اهتمام جدی نیاز داریم و در غیر اینصورت کشور ما در معرض خطر است و هرکسی در این مسئولیت قرار گیرد از نمایدگان می‌خواهم برای این موضوع اقدام کنند. وی با بیان اینکه ظرفیت های معدنی کشور علیرغم اینکه ۶۸ ماده معدنی شناخته شده داریم اما میزان برداشت ما از همین بخش کمتر از ۹دهم درصد است که باید با استفاده از تکنولوژی های روز افزایش دهیم،  تصریح کرد: در سالهای ۸۰ و ۸۱ در زمان آقای جهانگیری یک اهتمام جدی در صنعت کشور انجام شد اما متاسفانه آن را کنار گذاشتند،  ما بر برنامه ششم توسعه کشور که مجلس آن را به شدت غنی سازی کرد، پایبند هستیم و بر مبنای آن عمل می‌کنیم. وزیر پیشنهادی صنعت معدن و تجارت گفت: شاید برای اولین بار است که با تصویب اقتصاد مقاومتی صنعت و معدن کشور به سوی برون گرایی سوق پیدا کرده است و امکان حضور ما را در بازارهای بین المللی فراهم می‌کند اما نیازمند حل مشکلات تقاضا در بازار داخلی هستیم.  

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =