دادستان ورامین گفت: تا زمانی که استانداری نتواند شهرداری و شورای شهر را قانع کند که مترو از روی زمین برود و یا اینکه بودجه زیرزمینی شدن مترو را تامین کند، این پروژه بلاتکلیف می ماند.

به گزارش سرویس اجتماعی آفتاب ری، به نقل از ورامین ما؛ ابوالقاسم مرادطلب دادستان ورامین که به مناسبت هفته قوه قضائیه در بین نمازگذاران مسجد صاحب الزمان به همراه دیگر مسئولین نماینده قوه قضائیه در شهرستان ورامین حاضر شده بودند پس از اقامه نماز مغرب و عشا گفت: درب اتاق بنده در طول ساعات ادارای به روی تمام شهروندان باز است و شهروندان می توانند بدون مشکل با یکدیگر دیدار داشته باشیم.

وی ادامه داد: شهروندانی که بعد از ساعات اداری یا در ایام تعطیل نیز مشکلی برای آنها به وجود می آید می توانند با تماس تلفنی با قاضی کشیک را در جریان مشکل خود قرار داده و از این طریق با ما در ارتباط باشند.

دادستان ورامین در پاسخ به سوال یکی از شهروندان در خصوص برخورد قانون با خودروهایی که صدای سیستم صوتی آنها بلند است نیز گفت: پخش موسیقی با صدای بلند در معابر یک نوع هنجار شکنی و خلاف شرع اسلام و قانون نظام جمهوری اسلامی ایران است.

مرادطلب تصریح کرد: طی جلسات و نامه نگاری ها، هماهنگی هایی با نیروی انتظامی شده است که خودروهایی که مرتکب این گونه هنجار شکنی می شوند حداقل ۴۸ ساعت در پارکینگ متوقف شود و پس از آن نیز پس از گرفتن تعهد از فرد مجرم و پرداخت تمام خلافی خودرو، صاحب خودرو می توان وسیله نقلیه خود را از پارکینگ ترخیص کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص تهمت زدن به فرد دیگر نیز گفت: در قانون برای فرد تهمت زننده شلاق در نظر گرفته شده است که دادگاه مربوطه می تواند آن را به جریمه نقدی تبدیل کند و مقدار شلاق یا جریمه نقدی نیز بستگی به سطح اجتماعی فرد و میزان اثبات تهمت دارد.

دادستان ورامین خاطر نشان کرد: نوع تهمت نیز دو نوع است که اگر کتبی بود مدرک مورد نظر و اگر شفاهی بود شاکی باید شاهد عینی معرفی کند تا بتوان جرم را ثابت کرد ولی در مجموع این کار جرم محسوب می شود.

مرادطلب در پاسخ به سوال یکی از شهروندان مبنی بر اینکه چرا دستگاه قضایی پرونده اختلاس عضو شورای شهر را رسیدگی نمی کند نیز گفت: این قضیه بحث اختلاص نیست، اختلاص یعنی کارمند و مسئول دولتی اموال دولت را که برای انجام وظیفه در اختیارش قرار داده شده است را به نفع خودش تصرف کند.

وی ادامه داد: قضیه ای که در شورای شهر است اینگونه است که قرار بوده رشوه ای داده و گرفته شود که برای انجام کاری بوده ولی زمانی که طرفین سرقرار حاضر می شوند قبل از اینکه پول داده شود و متهم پول را بگیرد صحنه جرم بهم خورد و متهم از کنار خودرو باز می گردد و جرم رشوه به نتیجه نرسید و پول دست به دست نشده است.

دادستان ورامین اذعان کرد: انجام نشدن این صحنه یا به این دلیل بوده است که متوجه شدند که مامورین اطلاعاتی ما مراقب آنها هستند، یا اینکه لحظه آخر رشوه دهنده به طرف مقابل اشاره کرده است که در حال کنترل هستند که در هر دو صورت از نظر قانون جرم منعقد نشده است، ولی این حداقل کار را که شخص رشوه گیرنده تا نزدیک خودروی رشوه رهنده رفته است تا آن مبلغ را بگیرد، دادسرا و بازپرس در حال بررسی هستند تا دلایل را جمع آوری کند تا ببیند در حد شروع به جرم با دلایل محکم می توان اتهامی را متوجه آن فرد کرد که اگر زمانی حکمی صادر شد و به دادگاه بالاتر رفت حکم شکسته نشود.

مرادطلب تصریح کرد: اگر پولی داده و گرفته می شد و جرم منعقد می شد رسیدگی به پرونده حداکثر ۴۰ روز به طول می انجامید ولی چون به نتیجه نرسید آن حداقل که در قانون از آن به عنوان شروع به جرم یاد می شود باید محکم اثبات کرده و مستند باشد که زمان بر خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی دیگر در زمینه دریافت رشوه در شورای شهر نیز خاطر نشان کرد: ورود دستگاه قضایی به این گونه موارد بسته به مدرک و دلیل است یا شاکی خصوصی؛ ولی در غیر اینصورت دستگاه اطلاعاتی وارد شده و خبر خام را گرفته و دلایل و مدارک را با همکاری دستگاه انتظامی جمع آوری کرده و به دستگاه قضایی بدهند.

دادستان ورامین ادامه داد: در این گونه پرونده ها تا شاکی خصوصی وجود نداشته باشد به این معنی که فردی شکایت کند و بگوید که شهرداری و شورای شهر از من هزینه ای را به زور خواسته اند برای انجام فلان کار، و یا اینکه مدرکی به ما ارائه نشود، ما نمی توانیم اقدام کنیم و یا حتی نمی توانیم کسی را احضار کنیم و قانون دست ما را بسته است، ولی شهروندان می توانند به دستگاه اطلاعاتی مراجعه کنند و پیگیر اینگونه امور باشند.

مرادطلب در خصوص مشکلات پل امام رضا(ع) و مترو ورامین و مشکلاتی که در محل احداث این پل به وجود آمده است نیز گفت: این گود برداری توسط شرکت مترو صورت گرفته است که برای احداث پل رو گذر بوده است، ولی با توجه به نظر شهرداری و شورای شهر که می گویند مترو باید حتماً به زیر زمین منتقل شود و از سوی دیگر دولت و استانداری آن را قبول نکرده اند، این پروژه بلاتکلیف مانده است و تا زمانی که استانداری نتواند شهرداری و شورای شهر را قانع کند که مترو از روی زمین برود و یا اینکه بودجه زیرزمینی شدن مترو را تامین کند، این پروژه بلاتکلیف می ماند.

وی ادامه داد: مگر اینکه شهرداری قید مترو را زده و تقاضا کند تا از شرکت مجری این پروژه خلع ید شود که آن زمان دستگاه قضایی طبق درخواست شهرداری می تواند وارد شده و شرکت مربوطه را خلعیت کند.

دادستان ورامین اذعان کرد: شهروندانی که با وجود فنس و نرده های محل احداث پل امام رضا(ع) در بلوار امام رضا(ع) مخالف هستند می توانند درخواستی را مبنی بر جمع آوری آنها نوشته و به شهرداری ارائه دهند که شهرداری نیز باید به آن درخواست دستور دهد که در صورت دستور شهردار و شهرداری در خصوص اینکه این کار صورت نگیرد، شهروندان می توانند از شهرداری به دیوان عدالت اداری در تهران شکایت کنند.

مرادطلب در خصوص حمایت از آمرین به معروف و ناهیان از منکر نیز گفت: این جز  برنامه های مجموعه قضایی شهرستان ورامین می باشد که از اجرا کنندگان امر به معروف و نهی از منکر حمایت قاطع کنیم، ولی این افراد باید دقت کنند که از حدود قانون خارج نشوند، زیرا اگر فردی را امر به معروف و نهی از منکر کنند و آسیب بدنی ببیند ما نمی توانیم کاری انجام دهیم.

وی ادامه داد: بد حجابی که موجب جریحه دار شدن عفت عمومی شود جرم است ولی  نوع پوششی که به اندازه پوشاندن متعارف باشد دست خود افراد است که چادر بپوشند یا لباس های دیگر.

دادستان ورامین تصریح کرد: آمرین به معروف تمام تلاش خود را انجام دهند تا کارهای فرهنگی را در اولویت برنامه های خود قرار دهند تا به یاری خدا فردی را نبینیم که مورد ضرب و شتم قرار گرفته باشد که در آن زمان دستگاه قضایی طبق قانون نمی تواند حمایت کاملی را انجام دهد.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =