جنبش الوفاق خواستار اصلاحات دموکراتیک و جنبش عمل اسلامی وجنبش 14 فوریه خواستار برکناری دیکتاتوری بحرین هستند.

به گزارش آفتاب ری به نقل از سرویس بیداری اسلامی رویداد؛  در آستانه دومین سالگرد انقلاب مردمی بحرین هستیم؛ اما پس از ماه ها اعتراض که توسط جوانان و مردم این کشور برگزار می شود، هنوز انقلاب بحرین به پیروزی نرسیده است.

جنبش الوفاق به دبیرکلی شیخ علی سلمان و از حکومت بحرین بودجه دریافت می کرده خواهان اصلاحات است، اصلاحاتی که از ابتدای حکومت حمد بن عیسی سخن به میان آمده است ولی تا به حال غیر از نقض فاحش حقوق بشر چیزی به چشم نخورده است.

در مقابل جنبش عمل اسلامی و جنبش جوانان 14 فوریه است که خواهان سرنگونی حکومت حمد بن عیسی دیکتاتور بحرین هستند.

در همین زمینه  «علی سلمان» دبیرکل این جنبش با تاکید بر اصرار مخالفان دولت در رسیدن به گفت‌وگوهای هدفمند و توافق ملی ابراز داشت که باید راهکار مشخص و مکتوبی برای این توافق تدوین شود که با جدول زمانی و یک جهت تضمین کننده همراه باشد.

وی خواستار تشکیل دولت وحدت ملی در کشور به عنوان آخرین راه حل بحران در این کشور شد و ادامه داد که گزینه امنیتی همراه با مانورهای سیاسی شکست خود را در مقابله با اراده شهروندان ثابت کرده است.

در رابطه با گفتگو و دولت وحدت ملی که شیخ سلمان از آن یاد می کند، بد نیست به این نکات توجه ای داشته باشیم،

شیخ علی سلمان تحولات منطقه و بین‌الملل را در راستای منافع مشروع مردم بحرین می داند، و بیان می کند که از زمان آغاز قیام مردمی تاکنون همواره گفتگو و مذاکره، موضع اصلی ما بوده است و گفتگو را نزدیکترین راه برای دستیابی به اهداف مردمی می‌دانیم. ما خواستار یک نظام سیاسی مبتنی بر اصل شهروندی و مخالفت با فرقه گرایی و قبیله گرایی هستیم.

نکته جالبتر اینکه در مقابل دیکتاتور بحرین موضع جالبی داشته است به طوری که بیان می کند، با اینکه امکان گفتگو میان مخالفان و دولت بحرین وجود داشت؛ اما این راه حل کنار گذاشته شد به طوری که، گفتگوها باید درباره ی مسائل سیاسی فراگیر باشد تا در کشور امنیت و ثبات برقرار شود.

در همین زمینه باید به شیخ سلمان هشدار داد که کار از گفتگو ایجاد دولت وحدت ملی گذشته است و تا زمانی که شما بخواهید سیاستی این چنینی در پیش بگیرید کار به جایی پیش نخواهید برد.

در مقابل جنبش جوانان 14 فوریه و جنبش عمل اسلامی قرار دارند که خواهان برکناری دیکتاتوری آل خلیفه هستند، به طوری که شعار اصلی آنها اسقاط النظام است.

جنبش جوانان 14 فوریه که سخن از ساقط شدن نظام آل خلیفه می زند چنین تفکری دارد که  ملت بحرین و جوانان بحرینی دیگر آن ملت و جوانان ساده لوح گذشته نیستند که فریب وعده‌ها و وساطت‌های کشورهای دیگر را بخورند، چه اگر این راهکار راه حل مناسبی بود، هر یک از انقلاب‌های تونس، مصر، لیبی و مردمان و معارضان آنها برای تحقق خواسته‌هایشان به آن توسل می‌جستند، به همین دلیل ما از همین جا اعلام می‌کنیم که ملت بحرین هیچ یک از وساطت‌ها و میانجی‌گری‌های دولت‌ها و کشورهای حوزه خلیج فارس را نمی‌پذیرد، دیگر جایی برای مذاکره با رژیم بحرین نمی‌بینیم و بر خواسته‌های خود که سرنگونی دیکتاتوری آل خلیفه است تاکید می‌نماییم.

جوانان 14 فوریه اعلام می‌کنند، به هیچ وجه به اصلاحات سیاسی سطحی و غیره، ایمان و اعتماد ندارند، چون رژیم‌های گذشته بحرین و رژیم کنونی بیش از 60 سال است که مردم را فریب داده و خواسته‌های آنها و رهبرانشان را تحریف نموده و بدترین آزارها،شکنجه‌ها و اذیت‌ها را بر ایشان تحمیل کرده اند.

روح اله پورطالب

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =