عده ای از ثبت نام کنندگان در طرح مسکن مهر شهرستان ری، که مدتی است منازل مسکونی آنها آماده تحویل شده است و اغلب آنها نیز برگه تسویه حساب خود را در دست دارند، برای تحویل خانه خود سرگردان هستند و از طرفی مقامات مسئول در فرمانداری و بنیاد مسکن آنها را ملزم به پرداخت مبالغی گزاف در قبال تحویل مسکن مهر نموده اند.

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی آفتاب ری؛ جمعی از مردم شهر ری که اکثرا جزیی از قشر کم درآمد جامعه و مستضعفان محسوب می شوند در پی بی تدبیری دولت تدبیر و امید،  فرماندار و رییس بنیاد مسکن شهرستان ری؛ که در تحویل مسکن مهر این خانواده ها سنگ اندازی و کوتاهی می کنند؛ نسبت به محل سکونت خود و خانواده بلاتکلیف بوده و خواستار رسیدگی بجد مسئولان به مشکلاتشان شده اند.

عده ای از ثبت نام کنندگان در طرح مسکن مهر شهرستان ری، که مدتی است منازل مسکونی آنها آماده تحویل شده است و اغلب آنها نیز برگه تسویه حساب خود را در دست دارند، برای تحویل خانه خود سرگردان هستند و از طرفی مقامات مسئول در فرمانداری و بنیاد مسکن آنها را ملزم به پرداخت مبالغی گزاف در قبال تحویل مسکن مهر نموده اند.

در پی این بی توجهی مسئولان، و تهدید به بازپس گیری این منازل و جایگزینی شخص دیگری در طرح مسکن مهر به جای آنها، در صورت عدم پرداخت وجه اضافی برای تحویل خانه؛ متقاضیان این طرح به این اقدام اعتراض کرده و خواستار تحویل منازل خود در کوتاه ترین زمان ممکن شدند.

این متقاضیان پس از عدم حضور رییس بنیاد مسکن در تالاری نزدیک به حرم حضرت عبدالعظیم؛ که به دعوت دفتر این بنیاد برای پرداختن به مشکل متقاضیان ترتیب داده شده بود، به حرم شاه عبدالعظیم حسنی پناه بردند.

اغلب این متقاضیان در خانه های استیجاره ای ساکن بوده و عده ای هم مجبور به زندگی در روستاهای اطراف و مهاجرت به شهر های دیگر شده اند؛ برخی از آنان براساس قول مسئولان در تحویل یک ماهه منازلشان، پول پیش منزل را از صاحب خانه گرفته و برای تسویه حساب مسکن مهر واریز نموده اند.

یکی از متقاضیان به خبرنگار ما گفت: 7 سال است که باید خانه های حسن آباد فشافویه را به ما تحویل بدهند، پیمانکار ساخت خانه ها را تمام کرده و حدود یک سال و سه ماه است که این خانه ها آماده تحویل می باشد.

وی در ادامه عنوان کرد: آقای عطایی آقای نخعی و آقای حاتمی در تحویل خانه های ما کوتاهی کرده و این کار را انجام نمی دهند. همچنین فرماندار نیز از انجام این کار ممناعت می کند و خانه های ما را تحویل نمی دهد؛ پول خانمان را زیاد کردند به جای اینکه 18 تومان پول بدهیم اکنون باید 20 تومان دیگر هم بدهیم.

وی گفت: درست است که گرانی است اما نه اینطوری، مردم از کجا بیاورند؟ مردمی که بازنشسته اند و حقوق اندکی دارند، قرار بود مسکن مهر بشود اما این ظلم مهر است. چرا باید من جلوی فرماندار گردن کج کنم و گریه کنم تا حرفم را بزنم؟ این مردم همه بازنشسته و از قشر مستضعف هستن، از کجا بیاورند؟ من تسویه حساب هم کرده ام اما آقای حاتمی من را گذاشتند در نوبت تا کی در نوبت باشم؟ زمانی که برای مرگم بخوام؟

یکی دیگر از این متقاضان نیر به خبرنگار ما گفت: الآن گفتند همه ی اعضا تا 15/10/92 هر چقدر که بدهکارند تسویه کنند تا خانه ها را تحویل بدهند؛ خانه ای که دو سال است ساخته شده چرا باید پول اضافه بدهیم تا آن را به ما تحویل بدهند. حرف ما مردم این است که شما خانه ما را تحویل بدهید بعدا از ما پول بگیرید. ما را تهدید کردند که اگر تا این زمان این پول را تسویه نکنید قرارداد را یکطرفه منحل می کنیم، چون  قراردادها همه یکطرفه است. گفته اند خانه را از شما می گیریم و تحویل شخص دیگر می دهیم، شما هم یکی دو ماه دیگر بیایید پولتان را بگیرید. بعد از 6 سال تازه برگه استعلام آوردند در صورتی که آقای زندی وام را از بانک گرفته و استفاده می کند تازه اینها از ما استعلام می خواهند.

وی ادامه داد: فرماندار، آقای نخعی و بنیاد مسکن همه تهدید می کنند که اگر تجمع کنید، وزارت اطلاعات دستگیرتان می کند. من هر روز به آنجا میروم، در این خانه ها کاری انجام نمی دهند حتی آیفون تصویری که در قراراد قید شده بود را نگذاشته اند؛ می گویند اطلاعات اجازه نداده است.

یکی دیگر از متقاضیان گفت: من خودم شخصا به بنیاد مسکن و خدمت وزیر دولت یازدهم رفتم و گفتم که چرا باید پول بریزیم؟ ما را فرستاد خدمت آقای دهلران مشاور اعظمش و او گفت: خانه 75 متری 85 متری با همه ی امکاناتش با افزایش قیمت 21500000 با پارکینگ بریزید که بعدما پرسوجو کردیم الآن به جای اینکه با 6-7 میلیون نهایتا با 12میلیون خانه را تحویل می گرفتیم؛ الآن باید با 30 میلیون تحویل بگیریم. این ها فقط دارند مردم را اذیت می کنند.

وی ادامه داد: به ما زنگ می زنند امروز بیایید جلسه فلان روز پول بدهید چطور اینها مشخص است ولی زمان تحویل خانه معلوم نیست؟ سال گذشته به ما گفتن بهمن ما به شما تحویل می دهیم اگر ندادیم به شما غرامت پرداخت می کنیم که نکردند . 8 سال پیش گفتند خانه را سه ساله تحویل می دهیم گفتند با 4 میلیون خانه دار می شوید  بنده 4 سال پیش 1 میلیون پول دادم گفنتند تمام شد ولی امروز می گویند 23 میلیون پول بده 1 میلیون پول آب بدهید.

یکی دیگر از متقاضیان اذعان کرد: از سال 86 در این پروژه ثبت نام کردیم و پول گرفتن شروع شد، دو سال است که این خانه آماده شده؛ ابتدا سازمان آب گفت: که ما پول نداریم در صورتی که بستر سازی اینجا با شخص نیست در برق و گاز هم همین مشکل وجود داشت که با پیگیری های ما حل  شد؛ ولی آخر سر می خواهند همان پول را از ما بگیرند.

 الآن به خاط اینکه خودشان این پروژه را طول دادند این افزایش قیمت خورده. این افزایش قیمت را ما نباید بدهیم، اگر تقصیر پیمانکار است که باید او بدهد، اگر تقصیر بنیاد است، که باید بنیاد بدهد، دولت باید بدهد. به ما گفتند که در کل این چند ساله 15 میلیون ریختیم الآن دوماه است که به ما خبر دادند افزایش قیمت داشتیم بنده باید بیش از هشت میلیون تومان دیگر واریز کنم؛ یعنی نصف مبلغی که تا امروز دادم و اگر نریزم قرارداد یک طرفه منحل می شود.

وی ادامه داد: این چه بی احترامی به حق بنده است که می کنند؟ حالا ما به هر شکلی شده این پول را جور می کنیم چه تضمینی است که خانه را ظرف یک ماه به ما تحویل بدهند؟ به هرکس هم که مراجعه می کنیم می گویند که اختلاف افتاده بین تعاونی و بنیاد مسکن و فرمانداری. در قرارداد ذکر شده که به اضای هر ماه از سال 89 تا الآن باید به ما خسارت بدهند. اینها چون قرارداد را پیش خودشان نگه داشتند فکر می کنند ما قرار داد نداریم و به هیچکس هم نمی دهند الآن باید 7 تا 8 میلیون به ما خسارت بدهند.

قرارداد اولیه متری299000 هزار تومان بود، الآن بعد 7 سال که باید تحویل بدهند متری 630000 هزار تومان حساب می کنند، یعنی 100 درصد افزایش قیمت. الآن بعد 6 سال می گویند باید استعلام بگیریم که خانه نداشته باشید. فقط اسم و فامیل را استعلام می کنند. اگر اسمو فامیل متشابه هم وجود داشته باشد چه؟

با قرارداد 299000 تومانی خانه 70 متری 21 میلیون تمام می شد که می خواستند 15 میلیون وام مسکن به ما بدهند 6 میلیون هم خودمان بریزیم ولی الآن 22 میلیون وام مسکن باید بپردازیم بالای 20 میلیون هم خودمان پرداخت کنیم. برخی امکانات هم مثل کولر، آبگرمکن، بخاری، کابینت و آیفون تصویری کنسل شده است.

رییس بنیاد مسکن و  آقای فرماندار؛  این دو نفر در کار مردم مشکل ایجاد می کنند. این دو نفر می توانند دستور بدهند خانه ها را تحویل بدهند، اما این کار را انجام نمی دهند. هر بار یک تاریخ را برای تحویل خانه تعیین می کنند، ولی هر بار عقب افتاد و ما چشم هنوز انتظاریم. می گویند چون امروز 9 دی است اگر حرفی بزنید به جرم سیاسی دستگیر تان می کنند. آیا گرفتن حق جرم سیاسی است؟

به گزارش آفتاب ری؛ پروژه مسکن مهر از ابتدا طرحی بود تا اقشار مختلف جامعه بخصوص قشر متوسط و مستضعف و کم درآمد بتوانند با این طرح صاحب خانه شده و برای خانواده خود سر پناهی فراهم آورند.

 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =