علی اصغر مونسان پیرامون وضعیت احداث مرکز نمایش‌های آیینی در تهران اظهار داشت: این مرکز با زیر بنای 16 هزار و 118 متر مربع دارای دو سالن تئاتر با ظرفیت 600 صندلی است که براساس آخرین استانداردهای دنیا طراحی شده و ساخت آن در حال اتمام است.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از فارس وی با بیان اینکه در مرکز نمایش‌های آیینی امکان اجرای نمایش‌های آیینی_‌ایرانی با بهترین شرایط فراهم شده، خاطرنشان کرد: اولین عنصر متمایز کننده مرکز نمایش‌های آیینی از تالارهای پیشین، مجاورتش با آبنمای عظیم و فضای طبیعی و اشغال ‌کردن مساحتی وسیع در زیر سطح زمین است و علاوه بر آن محیط داخلی تالار نیز تفاوت‌های اساسی با فضای داخلی تالارهای موجود دارد.

به گفته مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهر تهران، این تالار به طور کامل در زیرزمین قرار دارد و جدارهای شیشه‌ای بخش‌های مختلف آن را از هم جدا می‌کنند تا تماشاگران بتوانند بازیگران را در حین تمرین، گریم و یا ورود به صحنه ببیند.

وی اظهار داشت: تالار انتظار در این مرکز با جداری شیشه‌ای و تمام ‌شفاف از فضای سبز بیرون جدا ‌شده و در درون آن بسیاری از فعالیت‌های آماده ‌سازی هرروزه اجرا می‌شود از قبیل چهره‌آرایی، تمرین روزانه و مشورت گروه بازیگران با کارگردان، هدایت‌ نور و صدا در اتاقک‌های نیم ‌بسته شیشه‌ای در منظر تماشاگران حاضر در تالار انتظار، و فواصل اتاق کارگردان، اتاق چهره‌آرایی، اتاق نور و صدا تا محل اصلی اجرا به ‌گونه‌ای طراحی شده که بازیگران و همکاران اجرا، مدام در تردد میان تماشاگران خواهند بود.بنابراین مفهوم حرکت اولین نکته‌ای است که از تماشای فضا به ذهن ناظر متبادر می شود.

مونسان گفت: جابجایی تماشاچیان نسبت به صحنه با توجه به نوع نمایش به صورت خودکار، استفاده از تجهیزات ویژه نور و صدا منطبق بر امکانات از دیگر ویژگی های منحصر بفرد آن است . رستوران ، چایخانه پارکینگ با گنجایش 110 خودرو از دیگر امکانات این مجموعه است .

وی با اشاره به اینکه مرکز نمایش های آیینی تا کنون82 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و در خیابان شریعتی بالاتر از خیابان ملک واقع است، از بهره برداری کامل آن در فصل بهار سال آینده خبر داد.

مدیر عامل شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران افزود: رستوران، چایخانه و پارکینگ این مرکز نیز با گنجایش 110 خودرو از دیگر امکانات مرکز نمایش های آیینی در پایتخت است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =