با وجود به رسمیت شناخته شدن مخالفان نظام سوریه در نشست امروز مقامات غربی در مغرب، گمانه زنی یک رسانه غربی حاکی است این اقدام به منزله حمایت نظامی غرب از مخالفان نخواهد بود.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از  مهر، نشست امروز حامیان غربی و عربی مخالفان سوریه در مغرب با به رسمیت شناختن رسمی آنها از سوی آمریکا و دیگر کشورهای همپیمانش همراه بود.

روزنامه کریستین ساینس مانیتور با اشاره به این مسئله که به منزله اتفاقی مهم در تحولات سوریه به شمار می رود، این سوال را مطرح می کند که آیا این به رسمیت شناخته شدن از سوی غرب، حمایت نظامی آنان از مخالفان را نیز در پی خواهد داشت؟
"باراک اوباما" رئیس جمهوری آمریکا در یک مصاحبه اعلام کرد دولت او مخالفان "بشار اسد" را به عنوان نماینده مشروع مردم سوریه به رسمیت می شناسد. وی با بزرگ خواندن این اقدام ادعا کرد از آنجا که مخالفان سوری اکنون نماینده اکثریت مردم در سوریه هستند این تصمیم گرفته شده است. به این ترتیب انتظار می رود دولت اوباما از این پس اقدامات مخالفان سوری از جمله ایجاد حکومت و دولت پس از اسد را حمایت کند. اما گویا چگونگی این حمایت مغایر با انتظارات مخالفان است. این روزنامه در ادامه آورده است : "ولید البنی" سخنگوی گروه ائتلاف مخالفان سوریه با استقبال از اقدام آمریکا گفت : به رسمیت شناختن خوب است، ولی ما زمانی خوشحال خواهیم شد که شاهد اقدامی عملی در مورد سوریه باشیم.
به گفته البنی، حمایت واقعی زمانی است که واشنگتن با سلاح و تجهیزات نظامی، مخالفان را در جنگ با نظام سوریه یاری کند، انتظاری که به صراحت از سوی آمریکایی ها رد شده است. بر این اساس دولت آمریکا نگران است که تسلیح مخالفان به طور آشکار، موجب به راه افتادن جهادی ضدآمریکایی شده و گروههای مخالف این کشور را به جبهه سوریه بکشاند.
مخالفت با حمایت نظامی از معارضان، تنها مختص آمریکا نیست. انگلیس هم با اینکه مدعی حمایت از مخالفان سوریه است، اما در بیان این نکته که موافق کمک نظامی به آنها نیست، تردیدی به خود راه نمی دهد.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در نشست امروز مراکش نمایندگان شاخه نظامی مخالفان اسد نماینده ای نداشتند. اما مقامات غربی می خواهند هفته آینده با این نمایندگان در ترکیه دیدار کنند.
یک منبع دیپلماتیک نیز به خبرگزاری رویترز گفته است تسلیح مخالفان نظام سوریه گزینه ای نبود که مورد توافق مقامات شرکت کننده در نشست امروز باشد. وی در ادامه سخنانش هر گونه کمک نظامی را منوط به تغییر شرایط در سوریه و نتیجه روند جنگ شهری مخالفان کرده است.
با توجه به این موارد، اعلام به رسمیت شناخته شدن مخالفان سوری از سوی بیش از 100 کشور نتوانسته موجبات جشن و شادی مخالفان را فراهم کند. آنها پیشتر نیز شاهد ابراز حمایت از سوی کشورهای عربی و غربی بوده اند، با این حال این حمایت ها نتیجه ای عملی برایشان نداشته است.
از این رو اقدام امروز شرکت کنندگان در نشست مراکش در راستای تصمیمات پیشین آنها در ژنو و استانبول ارزیابی می شود که به اذعان مخالفان سوری سودی برایشان نداشته و آنها نتوانسته است با گذشت 20 ماه از مقابله نظامی با دولت سوریه، کاری از پیش ببرند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =