خبرگزاری فارس: «خالد الهنوس» استاندار درعا اوضاع در این استان را عادی و خوب توصیف کرد و گفت: اکثر مناطق درعا هم اکنون آرام است و آنگونه که برخی رسانه‌ها خبر می‌دهند، این استان‌ ناامن نیست.
به گزارش خبرنگار فارس از دمشق، استان «درعا» از جمله استان‌های جنوبی سوریه است که از جنوب با اردن و از غرب با استان القنیطرة و از شرق با استان السویداء و از شمال با استان دمشق هم‌مرز است. برای اطلاع از آخرین وضعیت امنیتی و خدماتی و میدانی این استان خبرنگار فارس در دمشق گفت‌وگویی با سرتیپ «خالد الهنوس»، استاندار درعا انجام داده و نظر وی را درباره آخرین وضعیت حاکم بر این استان جویا شده است. استاندار درعا در این گفت‌وگو اوضاع در این استان را عادی و خوب توصیف کرد و گفت:اکثر مناطق درعا هم اکنون آرام است و آنگونه که برخی رسانه‌ها خبر می‌دهند،‌ خرابی یا ویرانی و ناامنی در آن وجود ندارد. وی افزود: حدود 80 درصد مدارس شهر درعا و ریف آن به استثنای برخی مناطق بحرانی مانند منطقه «عرنه» که در آن درگیری‌هایی مشاهده می‌شود، به صورت عادی و طبیعی به کار خود ادامه می‌دهند.
                                   ***متن کامل این مصاحبه به شرح زیر است***       فارس: در ابتدا لطفا درباره اوضاع میدانی و امنیتی استان درعا توضیح دهید و بفرمایید، آیا هنوز در مناطقی از این استان درگیری‌هایی بین نیروهای ارتش سوریه با تروریست‌های مسلح مشاهده می‌شود؟ الهنوس: هنوز کانون‌های درگیری در استان وجود دارد که توسط نیروهای ارتش سوریه در حال پاکسازی است و عملیات ارتش هر روز خسارات سنگینی را به صفوف تروریست‌های مسلح وارد کرده و آنها را وادار به عقب‌نشینی از مواضع خود می‌کند، اما به طور کلی اوضاع جاری در استان را می‌توان خوب ارزیابی کرد. فارس: لطفا درباره وضعیت خدماتی که در استان ارائه می‌شود و همچنین وضعیت مدارس و نحوه کار آنها بفرمایید؟ الهنوس: می توان گفت که حدود 80 درصد مدارس شهر درعا و ریف آن به استثنای برخی مناطق بحرانی مانند منطقه «عرنه» که در آن درگیری‌هایی مشاهده می‌شود، به صورت عادی و طبیعی به کار خود ادامه می‌دهند و دانش‌آموزان و آموزگاران سر کلاس‌های درس حضور یافته و به تحصیل مشغول هستند. فارس: تابعیت گروهک‌های تروریستی که در این استان حضور داشته و فعالیت دارند چیست، آیا بومی و محلی هستند یا از تابعیت‌های عربی و خارجی می‌باشند؟ الهنوس: بخشی از آنها بومی و محلی هستند، برخی از استان‌های دیگر و برخی نیز خارج از کشور به این استان روی آورده‌اند و هم اکنون در مناطقی همچون معرنة ، درعا و المخیم حضور داشته و پراکنده هستند. اما با این حال می‌توان گفت که اوضاع در استان روال عادی و طبیعی خود را سپری می‌کند. فارس: اوضاع پناهندگان و آوارگان را چگونه ارزیابی‌ می‌کنید؟ الهنوس: در استان درعا با پدیده‌ای تحت عنوان آوارگان و پناهندگان سوری مواجه نیستیم و تنها 2422 خانواده سوری هستند که پس از ناآرامی‌های اخیر از ریف دمشق به درعا آمده‌اند که اکثرا نیز ریشه‌هایی در این شهر و استان و بستگانی در آن دارند، بر این اساس ما در این استان تنها 1200 پناهنده سوری داریم که در منطقه «زیزون» اسکان داده شده‌اند و بخشی دیگر از آوارگان در ساختمان‌ها و مراکز دولتی و عمومی مانند مدارس ساکن هستند. فارس: درباره آوارگان سوری که در اردن به سرمی‌برند، چه؟ الهنوس: بخش اندکی از آنها به سوریه بازگشته‌اند، در حالی‌که ما درهای کشور خود را با آغوش باز به روی آنها باز کرده‌ایم و زمینه بازگشت آنها را حتی اگر به صورت غیرقانونی هم از کشور خارج شده باشند، فراهم می‌کنیم، بی‌تردید خانه‌هایشان و سرزمین‌شان در انتظار بازگشت آنهاست. البته باور داریم برخی مناطق مسکونی و روستاها در طول بحران آسیب دیدند، اما اکثر مناطق درعا هم اکنون آرام است و آنگونه که برخی رسانه‌های اظهار می‌کنند،‌ خرابی یا ویرانی و ناامنی در آن وجود ندارد و خوشبختانه زندگی عادی و طبیعی در استان و ریف آن جریان دارد و مشکلی از این حیث در استان مشاهده نمی‌شود. فارس: وضعیت ساکنان استان و ریف آن چگونه است؟ الهنوس: دیدارهایی با اهالی و ساکنین روستاهای اطراف مانند خربة غزالة، نوى، عتمان، الناخعة و شیخ مسکین داشتیم و با آنها به توافق رسیدیم که همکاری خود را با ارتش و نیروهای مسلح افزایش دهند و همین موضوع موجب شده تا این مناطق آرامش بیشتری را حس کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =