قرآن کریم، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه سه مرجع مهمی است که می تواند مبنای تعلیم و تربیت دینی دانش آموزان و دانشجویان قرار گیرد . به لحاظ منبع ما هیچ نقص و کمبودی نداریم اما کمی نسبت به این مهم بی توجه هستیم.

به گزارش سرویس فرهنگی تهران نیوز، حسن مالکی نژاد، کارشناس شناخت اندیشه های امام(ره) با اشاره به نقش حکومت در تعلیم و تربیت اسلامی اظهار کرد: مسوولان حکومتی همان الگوهای حاضر هستند که باید در راستای تعلیم و تربیت اسلامی و مطابق با آن، میان گفتار و رفتارشان فاصله ای حاکم نباشد و آن چه بر زبان جاری می کنند، در عمل نیز اجرا سازند؛ وقتی این اتفاق افتاد به صورت ناخودآگاه مسوولان نظام نیز در مسیر صحیح تعلیم و تربیت اسلامی گام برداشته و راه روشنی را برای مردم و نسل جوان و نوجوان ترسیم می کنند.

وی با تاکید بر این که امروز ما با کمبود مراکز تربیتی در کشور مواجه نیستیم و اتفاقا آموزش و پرورش و مدارس از جمله مهم ترین مراکز تعلیم و تربیت به شمار می روند که دانش آموز از ابتدا در اختیار آن است، ادامه داد: اگر نظام آموزش و پرورش سرمایه گذاری مناسبی در راستای تعلیم و تربیت اسلامی داشته باشد، می توان در آینده شاهد یک جامعه منطبق با تعالیم و آموزه های دینی و اسلامی بود.

مالکی نژاد اذعان کرد: متون درسی مدارس و دانشگاه ها باید بر اساس منابع دینی و شرایط روز بازنویسی شده و با نثری ساده و روان در اختیار دانش آموزان و دانشجویان قرار گیرد تا برای آن ها جذابیت لازم را داشته باشد.

وی تاکید کرد: قرآن کریم، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه سه مرجع مهمی است که می تواند مبنای تعلیم و تربیت دینی دانش آموزان و دانشجویان قرار گیرد و هر آن چه که که برای تعلیم و تربیت اسلامی نسل جوان نیاز داریم، در منابع دینی ما وجود دارد و به لحاظ منبع ما هیچ نقص و کمبودی نداریم اما کمی نسبت به این مهم بی توجه هستیم.

وی در ادامه با اشاره به نقش رسانه ها در ترویج تعلیم و تربیت اسلامی بیان کرد: رسانه ها در این زمینه نقش عمده و کلیدی دارند که مهم ترین آن هدایت صحیح جامعه به سوی تعلیم و تربیت است؛ اگر رسانه ها مطالب و محتویاتی که تولید می کنند بر اساس تعالیم و منابع دینی باشد، می توانند رسالت اسلامی خود را به جای آورده باشند به ویژه تلویزیون و سینما می توانند با الهام از آموزه های دین، مسائل جامعه اعم از سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و ... را به تصویر کشند و از این رهگذر زمینه حرکت به سمت تعلیم و تربیت اسلامی را فراهم کنند.

این فعال فرهنگی اضافه کرد: استقبال افراد جامعه از سریال های موفقی همچون حضرت یوسف (ع)، امام علی (ع) و امام رضا (ع) نشان داد که رسانه ملی و سینما، ظرفیت لازم را برای هدایت مردم به سمت تربیت اسلامی و توجه به منابع دینی در این زمینه دارد و اذهان عمومی را معطوف به مسیر صحیحی کند.

وی با اشاره به چالش های فرا روی تعلیم وتربیت اسلامی ابراز کرد: یکی از مسائل و مشکلاتی که در این عرصه وجود داشته و ملموس است، نبود الگوهای راهگشا که بتوان بر اساس آن به پیش رفت و حرکت کرد در نظام آموزشی به ویژه مدارس و دانشگاه هاست.

مالکی نژاد بیان کرد: عدم شناخت از الگوهای اسلامی امروز و دیروز از دیگر چالش هایی است که در مسیر ترویج و نشر تعلیم و تربیت اسلامی وجود دارد به طور مثال شخصیت بی نظیر امام خمینی (ع) در تمامی ابعاد اعم از علمی، سیاسی، اخلاقی، عرفانی و ... می تواند الگوی بسیار شایسته ای برای مبیان تربیت اسلامی قرار گیرد اما متاسفانه جوان ها و نوجوان های نسل امروز شناخت کافی در خصوص بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ندارند و در دانشگاه های ما تنها وصیت نامه ایشان تدریس می شود.

وی با اشاره به دیگر چالش موجود در این عرصه تصریح کرد: عدم آگاهی دانش آموزان و مانوس نبودن آن ها با قرآن کریم از دیگر موانعی است که ما را از قرار گرفتن در پروسه تعلیم و تربیت اسلامی دور می کند این در حالی است که می توان با تفسیر به روز آیات جوانان و نوجوانان را در این زمینه مساعدت کرد.

وی تهاجم فرهنگی را مانع مهم دیگری در راستای نرسیدن به نظام تعلیم و تربیت اسلامی عنوان کرد و یادآور شد: تهاجم فرهنگی به دلیل جذابیت هایی که برای نسل جوان دارد، به سرعت در میان آن ها نفوذ و قشر جوان را تحت تاثیر قرار می دهد . بنابراین ما به پشتوانه غنی و مستحکمی نیاز داریم که باید آن را از منابع اسلامی استخراج و بر اساس آن افراد را تربیت کرد تا در هنگام مواجه شدن با توطئه فرهنگی دشمن، مقاوم بوده و ارزش هایمان رنگ نبازد.

مالکی نژاد خاطر نشان کرد: بازی های رایانه ای یکی از مهم ترین ظرفیت ها و فرصت هایی است که می توان در آن ارزش های اسلامی را به نمایش درآورد و کاربران جوان و نوجوان ما به جای آن که سرگرم بازی های غربیِ سراسر خشونت و کشتار و ناهماهنگ با ارزش های دینی و فرهنگی ما شوند و به تدریج و بدون آگاهی و ناخودآگاه در مرحله به مرحله این بازی ها از ارزش های خود دور شوند، از بازی هایی با مضامین دینی استفاده و بهره برند. بنابراین این مساله توجه مسوولان فرهنگی و تولیدکنندگان بازی های رایانه ای را می طلبد.

انتهای پیام/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =