بی ثباتی قیمت شکر در بازار/ اکثر کارخانجات تصفیه شکر تعطیل و ۳۵۰۰ کارگر بیکار شده‌اند

تولید ۱٫۵ میلیون تن شکر در سال زراعی گذشته رکورد برداشت این محصول را شکست، درحالی که به هم‌ریختگی بازار این کالا و افزایش حداقل هزار تومانی قیمت آن در ۲ ماه گذشته شیرینی این رکورد را تلخ کرد.

به گزارش تهران نیوز، از ابتدای ماه مبارک رمضان شاهد گرانی روز افزون شکر بودیم تا جایی که طی یک هفته قیمت آن از ۲۳۰۰تومان به بیش از ۳۰۰۰تومان رسید.

با توجه به گفته عباس کشاورز معاون وزیر جهاد کشاورزی تولید ۱٫۵ میلیون تن شکر در سال زراعی گذشته رکورد برداشت این محصول را شکست، درحالی که به هم‌ریختگی بازار این کالا و افزایش حداقل هزار تومانی قیمت آن در ۲ ماه گذشته شیرینی این رکورد را تلخ کرد.

به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی هیچ کمبودی در بازار شکر وجود ندارد، اما صنایع شیرینی‌پزی، شکلات‌سازی و کارخانه‌های تصفیه شکر به گرانی و نایاب بودن این کالا در بازار اصرار می‌کنند.

برخی کارشناسان معتقدند، با وجود تولید داخلی ۱.۵ میلیون تن شکر و واردات کافی و عرضه روزانه حدود ۵ هزارتن شکر در بورس کالا، برخی دلالان برای واردات بیشتر و یا با هدف افزایش قیمت، از طریق احتکار شکر و نشان دادن کمبود مصنوعی آن، در صدد تحمیل مجوز واردات بیشتر این کالا به وزارت جهاد کشاورزی و لطمه به تولید داخلی چغندر قند هستند.

نایاب شدن شکر ۳۵۰۰کارگر را بیکار کرد

با توجه به وضعیت خوب تولید شکر طی دو سال گذشته، بازار این کالا از ابتدای ماه مبارک رمضان امسال دچار بهم‌ریختگی شد، که بنا به گفته غلامحسین بهمئی دبیر انجمن صنفی کارفرمایی تصفیه کنندگان شکرخام با بالا رفتن قیمت شکر و نایاب شدن این کالا در بازار، کارخانجات تصفیه شکر تعطیل شده و ۳۵۰۰ کارگر آن بیکار شده‌اند.

بهمن دانایی دبیر انجمن صنفی کارخانه‌های قند و شکر گفت: با توجه به تأخیر در واردات شکر، دلالان با خرید این محصول از بورس کالا و عدم عرضه آن در بازار باعث افزایش قیمت این محصول شده‌اند.

دانای اظهار کرد: با واردات شکر به بازار مشکل گرانی این کالا در بازار حل می‌شود و برداشت چغندر  از ۱۰ شهریور ماه به کاهش قیمت این کالا کمک می کند.

این درحالی است که از انتشار این خبر بیش از دوماه می گذرد و قیمت شکر همچنان روبه افزایش است.۶۳۶۶۹۷_۱۴۲

۱۰۲ هزارتن شکر وارد کشور شده است

حسن عباسی معروفان معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران از آغاز روند نزولی قیمت شکر در بازار خبر داد و گفت: ۱۰۲ هزارتن شکر در ماه های اخیر وارد کشور شده است.

عباسی معروفان با بیان اینکه قیمت شکر در مراکز عمده فروشی درحال نزدیک شدن به نرخ‌های مصوب دولت است، اظهارداشت: قیمت مصوب دولت برای شکر در مراکز عمده فروشی ۲۵۲۰ تومان در هر کیلو است ضمن اینکه نرخ این کالا در عمده فروشی‌ها به ۲۷۹۰ تا ۲۸۰۰ تومان رسیده بود.

وی از آغاز خرید تضمینی چغندر قند در کشور خبر داد و گفت: قیمت شکر در بازار رو به کاهش است و تا پایان هفته شاهد افت بیشتر نرخ این محصول خواهیم بود.

فروش۱۴۰۰۰تن شکر تنها به سه شرکت طبق گزارشات منتشر شده، شرکت بازرگانی دولتی ایران اواخر فروردین سال جاری (قبل از گرانی شکر) ۱۴۰۰۰ تن شکر به‌صورت اعتباری به ۳ شرکت "ت.ت.د"، "ط.ک.آ" و "س.ت.ک" فروخت.

اقدام این شرکت درفروش انحصاری شکر به ۳ شرکت و توقف عرضه مستقیم در بازار و بورس کالا، قبل از ماه مبارک رمضان که مصرف شکر به طور معمول اوج می‌گیرد، تأثیر زیادی در گرانی این محصول و ایجاد رانت برای برخی خریداران  داشته و تنظیم بازار این کالا را به‌هم‌ریخته است.

قیمت شکر به ۴۰۰۰هزارتومان رسید۴۱۴۸۹۲_۹۷۹

بعد از گذشت دوماه از روند افزایش قیمت شکر و همچنین وعده های مسوولان مبنی بر ارزان شدن این محصول طی گزارش در بازار تهران خبری از ارزان شدن قیمت این محصول دیده نمی شد.

نورالهی یکی از عمده فروشان محصولات غذایی در گفت وگو با تهران نیوز، با اشاره به عدم تغییر قیمت شکر در بازار گفت: قیمت هر کیلو شکر در بازارحدود ۴هزار تومان است و هیچ گونه تغییری در آن دیده نمی شود.

وی اظهار کرد: بعد از اعلام کاهش قیمت شکر در رسانه ملی توسط مسوولان، قیمت این کالا در بازار روز به روز افزایش پیدا کرد.

نوالهی با بیان اینکه شهریور زمان برداشت چقندر قند است و مسلما باید قیمت شکر کاهش پیدا کند اذعان کرد: در پشت پرده شکر افرادی به صورت  مافیا قرار دارند که به راحتی و هر زمان می توانند قیمت این محصول را افزایش دهند که متاسفانه کسی پاسخ گو آن نمی باشد.

یکی از مدیران قنادی سطح شهر تهران در گفتگو با تهران نیوز، به عدم نظارت بر قیمت شکر در سطح شهر اشاره کرد و افزود: چرا با توجه به گفته های مسئولان و هچنین با ورود شکر به داخل کشور قیمت این محصول کاهش پیدا نکرده است و همچنان باید شاهد خرید شکر با قیمت بالا باشیم.

طبق گفته مسوولان قیمت شکر تا پایان هفته آینده کاهش پیدا می کند در حالی که چندین بار این وعده از سوی نهادهای مختلف داده شده است و مردم هیچ گونه تغییری در قیمت شکر مشاهده نکرده اند.

انتهای متن/م

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =