پايگاه خبري تحليلي آفتاب ري : حسن رحيم‌پور ازغدي با حضور در اختتاميه اجلاس سالانه بسيج اساتيد در مجموع تالارهاي كتابخانه مركزي آستان قدس رضوي در مشهد با بازخواني واقعيت‌هاي پيچ تاريخي، با اشاره به ديدگاه‌هايي كه براي جلوگيري از تمدن اسلامي تلاش مي‌كنند، تصریح كرد: دشمن قصد دارد نبرد اسلام آمريكايي و اسلام ناب را به نبرد مذاهب اسلامي تبديل كند و با راه‌اندازي جنگ‌هاي مذهبي و قوميتي، طرح و برنامه دارد تا جلوي فضا و موج جديد تمدن اسلامي را بگيرد؛ دوره‌اي كه با پچ‌پچ‌ها از مسئولان آغاز و به مردم مي‌رسد و تبديل به مطالبه شده و به كف خيابان‌ها مي‌ريزد.
وی با بیان اینکه تحجرزدگي در حوزه و ترجمه‌زدگي در دانشگاه دو مانع پيچ تاريخي است، افزود: در داخل كشور عده‌اي هستند كه امام (ره) از آنها به عنوان «ولايتي هاي بي‌دين» ياد مي‌كنند و به دنبال جلوگيري از شكل‌گيري تمدن اسلامي هستند. عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به علائم پيچ تاريخي بيان داشت: يكي از علائم پيچ تاريخي اين است كه سوالات راديكال براي توده‌ها ايجاد مي‌شود و اينكه چه وقت توده‌هاي مردم جرات مي‌كنند اين سوالات را به زبان بياورند.
رحيم‌پور ازغدي ادامه داد: هر چه جرات طرح پرسش‌ها بيشتر و عمومي‌تر باشد، نتيجه آن در عرصه تمدن‌سازي برجسته‌تر می شود.
وی زير سوال بردن پارادايم و مدلي كه تا پيش از انقلاب، جهان توسط آن تحليل مي‌شد را يكي از واقعيت‌هاي پيچ تاريخي دانست و گفت: پيچ تاريخي يعني لحظاتي كه پرسش‌هاي راديكال مطرح مي‌شود و هر چه اين سوالات بيشتر و پاسخ به آنها دقيق‌تر انجام شود پيچ تاريخي سريعتر طي خواهد شد. عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: ما چيزي به عنوان تمدن خالي نداريم و اگر اين پرسش‌ها در دانشگاه‌ها حلاجي نشوند و فقه، اصول، كلام و اخلاق، جامعه‌شناسي و روان‌شناسي ما هم‌كاسه و منسجم نشوند، نمي‌توان به اين پرسش‌ها پاسخ مناسب داد.
رحيم‌پور ازغدي تعارض چپ و راست را مهمترين جرياني دانست كه تمام اتفاقات دنيا را تعريف مي‌كرد و ادامه داد: تئوري كه پيش از انقلاب در حوزه‌هاي مختلف تغييرات جهان را تعريف مي‌كرد، مدل تعارض چپ و راست بود تا پس از انقلاب سال 1978 كه پيچ تاريخي آغاز شد و اولين شعارهاي «نه شرقي و نه غربي» در اين انقلاب بيان شد.
وی افزود: غربي‌ها كم‌كم نياز پيدا كردند كه نقشه جديدي از ايران ترسيم كنند و امروز اين نياز بيشتر هم شده است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به اين نكته كه دشمن قصد دارد از تشكيل تمدن اسلامي جلوگيري كند، تصریح كرد: پس از شكل‌گيري انقلاب اسلامي و مطرح شدن شعار «نه شرقي، نه غربي، جمهوري اسلامي» گروه بندي كشورها به سمت تغيير رفت و آنها معتقد شدند كه اتفاق جديدي در حال رخ دادن است. رحيم‌پور ازغدي ادامه داد: در واقع غربي‌ها به اين نتيجه رسيدند كه هر تضاد و نزاعي مي‌تواند رخ دهد؛ اما نبايد به سمت نزاع تمدن اسلامي و تمدن غربي برود و در واقع با تفكيكي قصد دارند اجازه ندهند يك پسوند اسلامي پس از تمدن قرار بگيرد.
وي با اشاره به برخي ديدگاه‌هاي داخلي كه قصد دارند از شكل‌گيري تمدن اسلامي جلوگيري كنند، گفت: در داخل كشور عده‌اي هستند كه امام (ره) از اينها به عنوان «ولايتي هاي بي‌دين» ياد كرده است؛ در واقع اين ديدگاه‌ها نتيجه‌اي جزء جلوگيري از شكل‌گيري تمدن اسلامي ندارد
.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با ارائه عناوين اين جريانات بيان داشت: اولين جريان علنا سكولاريسم بوده كه معتقد است وحي منبع معرفت نيست و دسته دوم كه به نام متحجرين معروفند، مذهب را در حد انجام فرائض مي‌دانند و از ولايت فقيه به عنوان بدعت امام خميني ياد مي‌كنند و جريان سوم، جرياني است كه از نقد غربي كپي برداري كردند تا خود غرب را نقد كنند و در واقع اين نگاه هم در ذات سكولار است.
رحيم‌پور ازغدي با اشاره به دومين واقعيت پيچ تاريخي تصریح كرد: تمدني كه در غرب آسيا و شمال آفريقا در حال رخ دادن است، دومين واقعيت پيچ تاريخي مي باشد و در واقع يك زايمان است كه رخ مي‌دهد.
وي تاكيد كرد: براي اينكه بسياري از واقعيت‌ها بهتر شناخته شود، بهتر است كتابي مانند «حليه المتقين» بازخواني شود و مباني و روايات آن مطابق با نياز امروز تبيين شود. عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به اينكه تحجرزدگي در حوزه و ترجمه زدگي در دانشگاه دو مانع بر سر راه پيچ تاريخي مي باشد، گفت: در حوزه علميه ما تحجرزدگي به عينه ديده مي‌شود و دانشگاه ما نيز به دنبال تقليد و ترجمه بوده؛ اما توجه نداريم كه موضوع تغيير كرده است و از اين موضوعات غافل شده‌ايم.
رحيم پور با اشاره به تفاوت‌هاي فقه حكومتي و فقه غيرحكومتي خاطرنشان كرد: گاهي اوقات يك نظام سياسي اين امكان را دارد كه در برخي مسائل حكم ثانوي ايراد كند، شايد يكي از تفاوت‌هاي فقه حكومتي با فقه غيرحكومتي در اين باشد كه فقه غيرحكومتي به احكام فردي مي‌پردازد، اما فقه حكومتي علاوه بر اين از چشم‌انداز حكومت براي مسئوليت‌هاي حاكميت هم نگاهي دارد.
وي با اشاره به مواردي از جاري شدن حكم ثانوي تاكيد كرد: در برخي مسائل شاهد بوده‌ايم كه حكم دومي بر آن صادق شده است؛ مانند بحث حج كه سعودي‌ها مي‌گفتند حج سعودي انجام دهيد، اما امام‌خميني (ره) با آن مخالفت كردند و گفتند؛ ما حج ابراهيمي انجام مي‌دهيم كه پس از آن، آن كشتار اتفاق افتاد و امام(ره) چند سال سفر حج را تعطيل كردند.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ادامه داد: يا پيش از انقلاب شاهد اين بوديم كه خريدن راديو و تلويزيون حرام بود اما پس از انقلاب مشكلي نداشت، هيچ گاه چند تكه چوپ و فلز مشكلي ندارد؛ بحث سر اين است كه حتي اذاني كه از آن تلويزيون پخش مي‌شود، در خدمت ظالم است يا نه، در واقع عنوان قضيه بسيار مهم است.
رحيم پور ازغدی با اشاره به ترجمه‌زدگي دانشگاه‌ها و تحجرزدگي حوزه‌ها بيان كرد: برخي مسائل در حوزه و دانشگاه باعث شده كه ما از تمدن اسلامي دور باشيم، نسخه‌خواني در حوزه‌ها و ترجمه‌زدگي در دانشگاه‌ها اگر برطرف شوند، ما به تمدن بزرگ اسلامي خواهيم رسيد.
وي با اشاره به بازخواني كتاب‌هايي مانند حليه المتقين گفت: براي اينكه حوزه و دانشگاه ما به اين شرايط برسند، بايد كتاب‌هايي مانند حليه المتقين بازخواني شود، روايت‌ها مشخص شوند و دسته‌بندي آنها در دستور كار قرار گيرد، چرا كه برخي روايات مربوط به شرايط خاصي است و مخاطب عام و خاص آن معلوم نيست و مسائل مختلفي در آنها بايد سنجيده شود.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اشاره به ظهور تمدن اسلامي در برهه‌اي از تاريخ عنوان كرد: ما در طول تاريخ يك بار شاهد اين بوده‌ايم كه شيعيان بر چهار منطقه شام، يمن، عربستان و بغداد و ايران تسلط داشته باشند.
رحيم پورازغدي ادامه داد: بخصوص خدمات آل بويه در اين دوران پوشيده نيست، البته مشكلات و درگيري‌ها نيز كم نبوده است، ولي بايد اين دوران را نقطه شروع تمدن اسلامي دانست.
وي تاكيد كرد: ما يك دوره جهاني شدن اسلامي را به مدت چند قرن تجربه كرده‌ايم و پس از قرون وسطي، تمدن بوجود آمدن بيمارستان‌ها و مراكز علمي جديد مديون تمدن اسلامي است.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: برخي ضمن ايراد تفاوت‌هاي مسلمانان، ساختن مجدد تمدن اسلامي را محال مي‌دانند، در صورتي كه اينگونه نيست؛ اكنون برخلاف گذشته مسلمانان به هم نزديك‌تر شده‌اند و با اينكه تفاوت‌هايي دارند، اما وجهه اشتراك آنها بيشتر است.
رحيم پور ازغدي با اشاره به اينكه غربي‌ها خودشان به برتري مسلمان‌ها اذعان مي‌كنند، گفت: آنها روي دوش تمدن اسلامي ايستاده‌ و در قرن شانزدهم بالا آمدند، در قرن 18 و 19 قوي شدند و در قرن 20 بر جهان مسلط شدند و اين در حالي است كه جهان اسلام به تدريج در حال ضعيف شدن بود و در قرن 15 و 16 به اوج ضعف خود رسيد.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: اروپائيان حتي براي اولين بار كاغذ را در قرن 18 ساختند و در قرن 16 آزمايشگاه و  بيمارستان را به سبك مسلمانان مي‌ساختند و تازه در قرن 18 و 19 بود كه شروع كردند به ساختن به سبك خودشان و از وابستگي مسلمانان خارج شدند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اجباري بودن تدريس زبان انگليسي در مدارس ايران افزود: من اينجا يك سوال دارم كه چرا بايد زبان انگليسي در مدارس به صورت اجباري تدريس شود در حالي كه در اروپا، دانشگاهيان و فرهيختگان آلماني و فرانسوي با اينكه تسلط كامل بر زبان انگليسي دارند دوست ندارند به اين زبان صحبت كنند.
رحيم پور ازغدي ادامه داد: هر كشوري كه در گذشته كشور ديگري را اشغال مي‌كرد زبان خود را به آن كشور تحميل مي‌نمود، در كل آمريكاي لاتين فقط برزيل است كه اسپانيايي صحبت نمي‌كند و الا بقيه اين كشور به خاطر تحت سلطه اسپانيا قرارداشتن هنوز هم اسپانيايي صحبت مي‌كنند.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي گفت: در مدارس ما زبان خارجي بايد تدريس شود ولي كمتر كسي است كه چرايي آن را بداند اگر ما مي‌خواهيم زبان خارجي تدريس كنيم چرا اين زبان بايد انگليسي باشد؟ ما مي‌توانيم چهار زبان را به دانش‌آموزان ارائه كنيم كه هر كدام هر زباني را كه خواستند انتخاب كنند و ياد بگيرند.
وي افزود: اگر ما به خاطر اقتصاد بزرگ انگليس آن زبان را انتخاب كرده‌ايم چرا زبان چيني را انتخاب نكنيم كه جمعيتش بيشتر و اقتصادش پوياتر است، من از اساتيد مي‌خواهم راهكارهايي بدهند، روشن كنند كه چه زباني، چرا و در چه حد بايد تدريس شود؛ چون كه بايد دقت داشته باشيم هر زباني دريچه‌اي را به روي فرهنگ آن كشور به سمت ما مي‌گشايد و هر فرهنگي هم با فرهنگ اسلامي كشور ما مناسبت ندارد.
رحيم پور ازغدي با اشاره به ناسپاسي‌هاي غرب در برابر خدمات مسلمانان افزود:در زمينه‌هاي  فيزيك، شيمي، پزشكي، رياضيات و فلسفه وغيره، ناسپاسي‌هاي بسياري صورت گرفت و بسياري از خدمات مسلمانان در اين علوم سانسور شد؛ در آندلس از طريق خدمات اسلام تجربه عظيم تمدن‌سازي صورت گرفت كه از آن حرفي به ميان نمي‌آيد، مسلمانان تا قرن 17 ميلادي در آنجا حضور داشتند و كارخانه‌هاي بزرگ نساجي و پارچه‌بافي تاسيس كردند كه خود يك انقلاب صنعتي بود و باعث اشتغال 11 هزار كارگر مي‌شد ولي آنها باز هم سكوت كردند.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي بيان داشت: جدايي از اين ناسپاسي‌ها، عكس‌العمل‌هاي ناجوانمردانه‌اي هم عليه مسلمانان صورت گرفت از جمله آتش زدن 300 هزار مسلمان اروپايي توسط پاپ‌ها كه در دادگاه‌هاي تفتيش عقايد محكوم شده بودند يا در جاي ديگر سوزانده شدن كتاب‌هاي ما توسط صليبي‌ها از غرب و مغول‌ها از شرق كه باعث شد بخشي از تمدن ما خاكستر شود.
وي با اشاره به اهميت تعريف ايدئولوژي و كاربرد صحيح آن گفت: هر ايدئولوژي با مجموعه نهادهاي منسجم خودش وابستگي دارد، سخنگويان يك مكتب در عرصه تمدن سازي هر روز نمي‌توانند تفكر خود را با مد حاكم در جامعه تغيير بدهند.
رحيم پور ازغدي با اشاره به ايدئولوژي شكست خورده ماركسيست‌ها اظهار داشت: ماركسيست‌ها مي‌گفتند ما فكر مي كرديم كه آخرين ايدئولوژيست‌هاي جهان هستيم ولي زماني كه به بن‌بست رسيدند، گفتند؛ اين سوال براي ما پيش آمده كه چرا اسلام با اين مشكلات مواجه نيست و به بن‌بست نمي‌رسد و ما هفتاد سال نشديم، نظريه‌هايمان به قبرستان تاريخ رفت.
عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در بيان علل شكست ماركسيست‌ها افزود: شكست ماركسيست‌ها علل مختلفي دارد از جمله اينكه بين آنها كساني پيدا شدند كه گفتند ما ماركسيسم را بدون تجديدنظر نمي‌فهميم و به دنبال تجديدنظر رفتند از طرفي آنها نمي‌دانستند از تجربيات ديگران چطور بايد همسو با اهدافشان استفاده كنند، اهل وحدت و تكثر در ايدئولوژي نبودند و از همه مهمت قوانين‌شان حاكم بر قشر كوچكي از جامعه بود.
وي با كارآمدخواندن ايدئولوژي اسلام براي همه جهانيان گفت: ايدئولوژي اسلام براي همه كاربردي است چون به گفته خود ماركسيست‌ها اسلام از مستضعفان صحبت كرده است كه اين حرف و صحبت در همه زمان‌ها مصداق دارد ولي ما جوري ايدئولوژي را تفسير كرديم كه فقط به درد خودمان، كشور خودمان و زمان خودمان مي‌خورد ولي اسلام ايدئولوژي‌اش هميشه جوان و پايدار است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =