نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: یکی از مسائل داخلی که امروز با آن رو به رو هستیم مسئله اقتصادی و سپس موضوعات جدی تر در حوزه اقتصادی از جمله ضعف مدیریتی٬ نحوه سیستم اجرایی٬ وجود تحریم ها و در نهایت هدفمندی یارانه هاست.

به گزارش آفتاب ری به نقل از  رویش نیوز، مهرداد بذرپاش عصر روز گذشته در نشست تحلیل و بررسی مسایل سیاسی با محوریت قرار داد ژنو که همت تشکل رویش نیروهای انقلاب اسلامی برگزار شده بود، به تبیین مسائل سیاسی کشور از دو منظر مسائل داخلی و نیز سیاست خاص خارجی با محوریت قرارداد ژنو پرداخت و اظهار کرد: یکی از  مسائل داخلی که امروز با آن رو به رو هستیم مسئله اقتصادی و سپس موضوعات جدی تر در حوزه اقتصادی از جمله ضعف مدیریتی٬ نحوه سیستم اجرایی٬ وجود تحریم ها و در نهایت هدفمندی یارانه هاست.

وی با بیان اینکه این مسئله طرح می شود که چند درصد از مشکلات ناشی از ضعف سیستم و تحریم ها و فشار خارجی است و چند درصد مربوط به ضعف سیستم داخلی است٬ افزود: دولت فعلی با وجود تناقضاتی در خصوص میزان تحریمها و بستگی رفع این مشکلات وجود داشت باید توجیهی برای طرح سیاست های خود برای مردم داشته باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دولت در طرح اولویت های کاری خود می بایست به اصطلاح مرسوم٬ کدهایی را مطرح می کرد که بتواند به وسیله آن سیاست خود را برای طرفداران و غیر طرفداران توجیه پذیرتر کند برای همین بحث تحریم ها را به عنوان مسئله راهبردی مطرح کرد.

وی با اشاره به اینکه پایه سیاست دولت فعلی بر روی مذاکرات خارجی است٬ ادامه داد: نظر دولت فعلی بر این است که با قرار داد ژنو و مذاکرات می توان اوضاع کشور را بهتر کرد.

بذرپاش گفت: در دولت چنین مطرح شد که مشکل اصلی کشور تحریم است و مشکل تحریم ها را باید با مذاکره حل کرد تا به واسطه آن مشکلات داخلی حل شود که البته این اظهار نظر ها حسن هایی همچون ارتباط با دنیا را نیز به همراه داشت.

وی با بیان اینکه طرح این مسائل دو آفت دارد و از قضا این آفت به خود دولت بر می گردد و آن را متضرر کند٬ بیان کرد: اگر بخواهیم مشکلات را به تحریم ها گره بزنیم و به مردم این باور را بفهمانیم که مشکلات کشور ناشی از تحریم ها است آن وقت برخی مسائلی از جمله حساب کشی از مسئولان میانی که تحریم ها را بهانه کم کاری خود می کنند٬ مطرح می شود.

 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از سوی دیگر نیز کار برای سایر دستگاه های نظارتی سخت تر می شود چرا که در اثر بهانه تحریم ها دیگر سیستم اجرایی کشور به مرور کم کار و متوقف می شود.

 *تحریم ها بهانه کم کاری برخی از مدیران شده است

وی با تاکید به این نکته که در این شرایط حسابکشی از مدیران سخت تر و فرصت برای افراد فاسد و فرصت طلب افزایش پیدا می کند٬ گفت: به طور کلی با طرح تحریم ها بهانه های کم کاری برخی مدیران زیاد و توجیه بی کفایتی ها بیشتر و قاعدتاً کار مسئولان زیاد می شود چرا که باید با چنین وجود شرایطی سطح توقعات و انتطارات را مدیریت کنند.

بذرپاش با بیان اینکه در چنین وضعیتی که خود دولت شعار رفع تحریم ها را سر می دهد اگر کوتاهی انجام دهد٬ نارضایتی و نرخ توقعات بالاتر از کاری که برای مردم انجام می دهند می رود٬ گفت: چنین متبادر می شود که با مذاکرات خارجی مشکلات حل و وضعیت داخل بهتر می شود و این در حالی است که با مذاکرات هم٬ ضعف داخلی و خدمت نهایی به مردم حل نمی شود و دولت از این ضریب همبستگی داخلی و خارجی متضرر می شود.

*دولت تدبیر و امید گفتمان انقلابی ندارد

وی با بیان اینکه این دولت فعلی ٬یک دولت تقریبا تهی از نظر گفتمانی است٬ اظهار کرد: این دولت گفتمان خاصی در غالب گفتمان انقلاب ندارد و از گفتمانی فراگیر تهی است و همین امر سبب می شود در مقام اقدام و عمل نیز دچار مشکل و تناقض شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: دولتی که خود گفتمان خاصی ندارد در چنین مواقعی مجبور به نفی دولت گذشته می شود و اگر این قاعده بیش از حد پیش برود به ضد خود تبدیل و عملاً به جای نفع٬ به ضرر  دولت فعلی می شود.

وی در بخش دوم صحبت های خود با بیان اینکه دولت فعلی در ابتدا یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های خود را احیای سازمان مدیریت می دانست و دلیل بسیاری از مشکلات کشور را تغییر سازمان مدیریت به معاونت برنامه‌ریزی طرح می کرد٬ ابراز داشت: اکنون بعد از گذشت 8 ماه از آغاز به کار دولت، نه ‌تنها این سازمان احیا نشد، بلکه وقتی مجلس هم اقدام به احیای سازمان مدیریت کرد، دولت به عنوان مخالف در مجلس حاضر شد.

*۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از هزینه مصارف ضروری کشور برای سبد کالا هزینه شد

بذرپاش در بخشی از صحبت های خود به طرح هدفمندی یارانه ها اشاره و افزود: طرح هدفمندی یارانه ها و توزیع سبد کالا میان مردم از شیوهای عقب افتاده ای است که به  زمان جنگ جهانی دوم برمی گردد در حالی که برخی از اصلاح طلب ها طرح هدفمندی در دولت قبلی را گداپروری می خواندند اما طرح  توزیع توزیع سبد کالا را مترقی می دانند.

وی با اشاره به اینکه مبلغ ۱۱ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از بخش مصارف ضروری کشور به یارانه عمومی اختصاص یافت که در نهایت سبد کالا بین مردم توزیع شد٬ بیان کرد: توزیع سبد کالا نه تنها کمکی به کشور نکرد بلکه با واردات بخشی از کالاها از خارح موجب ضربه به تولید داخلی سبب ضرر زیادی به داخل و کم جذب شدن نقدینگی و تورم شد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از دلایل گرانی در دولت قبلی شوک ارزی و قیمت ارز ناشی از تحریم بود٬ گفت: وقتی قیمت ها بخاطر شوک بالا می روند، شما هیچ کاری هم که نکنید، پس از طی شدن زمان شوک، خود به خود به وضع سابق نزدیک می شویم، اما دولت فعلی جلو پایین آمدن قیمت دلار را گرفت و سعی کرد این قیمت را با سیاست های خاص خود به نحوی ثابت نگه دارد. استدلال هم این بود که قیمت واقعی دلار همین است، اگر قیمت واقعی دلار همین است، پس چرا به دولت قبل برای بالا فتن قیمت دلار اعتراض می کردند.

وی در ادامه صحبت های خود به راهبرد سیاست خارجی ایران اشاره کرد و افزود: موضوع بحث ما مذاکره کردن یا نکردن نیست، چرا که ما مذاکره را به عنوان روشی قابل قبول می پذیریم اما آنچه که مهم است چگونگی مذاکره کردن است، و اینکه آیا توافقنامه ژنو مذاکره خوبی بود یا نه و در نهایت بحث ما این است که چه داده‌ایم و چه ستانده‌هایی داشته‌ایم.

وی افزود: اینکه مذاکرات خوب است و مسیری که برای مردم ایران و جهان مشخص کردیم درست است یا خیر هنوز برای بسیاری از جوانان ما مشخص نیست و اینکه که چرا آمریکا دشمن است و در مذاکرات هسته ای با چه مفروضاتی حاضر می شدیم بهتر بود، نکته ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

بذرپاش گفت: در صورتی که مذاکرات را با سیاست «برد برد» بپذیریم باید گفت ما ابتدای کار شکست خوردیم.

وی با بیان اینکه اگر ما آمریکا را به عنوان یک قدرت می شناسیم باید انقلاب ما هیمنه آن را  بشکند٬ تصریح کرد: اینکه افراد مذاکره کننده با چه میزان آمادگی پای میز مذاکرات می روند بسیار مهم است.

http://rooyeshnews.com/images/stories/bazrpash-rooyesh2.jpg

 نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با شرح مختصری از وقایع ۳۰ ساله ایران از کودتاها و قیامها گرفته تا هشت سال جنگ تحمیلی ایران با عراق و تبعات اجتماعی آن و طرح این سوال که مشکل کشور آمریکا با ایران به گذشته مربوط می شود یا اکنون اظهار کرد: کشور ایران  در سه دوره مورد تحریم گرفت که یکی زمان دوران ریاست جمهوری دوران سازندگی دیگری و دیگری در زمان دولت آقای سید محمد خاتمی و سپس نسل سوم تحریم ها در دوره اصول گرایان بود.

وی با اشاره به اینکه در سال ۸۲ مزاکرات هسته ای با سه کشور اروپایی شد٬ افزود: طی نشستی که سه کشور اروپایی با ایران و در کاخ سعدآباد داشتند پرونده هسته ای ایران مورد تعلیق قرار گرفت.

بدرپاش تصریح کرد: در همین زمان بود که تصمیم بر تعطیلی موقت فعالیت هسته ای گرفته شد تا به این وسیله پرونده هسته ای ایران به شورای امنیت نرود و برای اینکه تضمینی برای این امر صورت گیرد تصمیم به پلمپ این مرکز گرفته شد که طرف ایرانی در نهایت قبول و پلمپ ها انجام شد.

*کشورهای غربی ایران را به عنوان یک کشور هسته ای پذیرفته بودند

وی با بیان اینکه در آن زمان تعداد سانتریفیوژ حدود ۳۰۰ مورد بود، گفت: کشور ایران در سال ۸۷ بار دیگر با ادامه فعالیت این مرکز تعداد سانتریفیوژ خود را به حدود پنج هزار مورد رسانده بود که خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اروپا پیشنهاد «فریز تو فریز» را مطرح کرد و این در حالی بود که سایر کشور ها آن زمان ایران هسته ای را  قبول کرده بودند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در همین سالها و با تغییر فضای سیاسی سال ۸۸ بود که بلافاصله اوباما عدم صلاحیت ایران در مزاکرات هسته ای را مطرح کرد و با استفاده از فضای سیاسی موجود در کشور که ناشی از انتخابات بود به فعالیت علیه حکومت و بکارگیری تعابیر گستاخانه پرداخت و بلافاصله قطع نامه ۱۹۲۹ را در شورای امنیت مطرح و این قطع نامه را در آمریکا نوشت و در نهایت دستورات اجرایی تحریم شکل گرفت.

*گناه فتنه گران سال ۸۸ فراموش نشدنی است/ اطلاعات اقتصادی کشور به چه قیمت فروخته شد؟

وی در بخشی از صحبت های روشنگرانه خود با اشاره به شکل گیری نرم افزار و مغز افزار(تحقق تحریم هایی که مصوباتی را ایجاد می کند) گفت: گناه فتنه گران فراموش نشدنی است و اتفاقات سال ۸۸، دعوای بین دو احمدی نژاد و موسوی نبود بلکه دعوا بر سر معیشت و عقب بردن کشور بود.

بذرپاش با بیان اینکه حکم کسی که اطلاعات نظامی یک کشور را بفروشد٬ اعدام است٬ افزود: در سال ۸۸ اطلاعات اقتصادی کشور فروخته شد و اینجاست که باید گفت٬ حکم این افراد خائن چیست.

وی با اشاره به اینکه خیانت به کشور هرگز از یاد نمی رود حتی اگر مردم از یاد ببرند٬ تصریح کرد: اگر همه مذاکرات و همه تحریم های ایران برداشته شود تازه کشور به دوران اوایل سال ۸۸ برمی گردد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر سم پادهای نظامی را برداریم باز هم مشکلات ما با آمریکا به قوت خود باقی است٬ ادامه داد: مشکل کشور ما با آمریکا هنوز به قوت خود باقی می ماند و این در حالی است که در آذر ماه سال گذشته توافق نامه ژنو نوشته و فارغ از اشکالات این قرارداد مقرر شد٬ ۴.۲ میلیارد دلار پول های ایران برگردانند شود که محقق نشد و دلاری به بانک مرکزی نیامد.

*قرارداد ژنو چیزی شبیه افتضاح

وی با بیان اینکه در همین اواخر  ۴.۵ میلیارد دلار از بنیاد علوی بلوکه شده است و این بیشتر میزان پولی است که قرار بود پس از توافقنامه آزاد شود، بیان کرد: با توجه به آنچه داده ایم و آنچه بدست آورده ایم، قرار داد ژنو چیزی شبیه افتضاح است.

بذرپاش گفت: طبق توافق نامه های صورت گرفته باید نماینده ایران پذیرش می شد و این در حالی است که این امر در تاریخ ۸۰ ساله سازمان ملل بی نظیر بود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی از دیگر دستاورهای توافق نامه ژنو در این چهار ماه را چهار مرتبه تحریم شدن عنوان و اظهار کرد: یک دفعه ۱۷ بار، یک مرتبه ۱۳ بار ٬یک مرتبه ۲۴ بار و یک دفعه دیگر هم ۱۵ بار تحریم حقیقی و حقوقی و تا کنون نیز ۱۸ بار تهدید نظامی جدی شدیم.

وی افزود: هنوز پس از مذاکرات صورت گرفته یک کشور غربی اجازه سرمایه گذاری جدید در کشور ایران را ندارد٬ در حالی  ۴۰ کشور دیگری هم که به ایرلاین خارجی ارائه دهنده خدمات هستند محدود و فقط دو شرکت اجازه ارائه خدمات به ایران را دارند.

*انتخابات ۲۴ خرداد و دولت تدبیر هم زیر سئوال رفت

 بذر پاش گفت: پارلمان اروپا انتخابات 24 خرداد را زیرسئوال برد و بیانیه ای علیه آن صادر کرد و این اتفاقات در حالی رخ می دهد که مذاکره کنندگان همچنان به کشور ایران توهین و آن را تهدید و تحریم می کنند.

 وی با بیان اینکه تیم مذاکره کننده خارجی متوجه شده اند که تیم مذاکره کننده  ایران زیر بار هر گونه فشار سیاسی می روند٬ اظهار کرد: ما مخالف مذاکره نیستیم ما موافق مذاکره خوب هستیم چرا که سرنوشت آیندگان در آن رقم می خورد و ما اصل توافق را قبول کرده ایم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: طرف قراردادهای توافق نامه ژنو از میزان قبول توافقات توسط ایران و میزان امتیازات ایران نسبت به پذیرش این قرارداد شگفت زده شده اند.

*نمیاندگان اروپایی از پذیرش شروط توافق نامه توسط تیم مذاکره کننده ایرانی شگفت زده شدند

وی اضافه کرد: از نکات قابل تأمل این است که نمایندگان اروپایی و آمریکایی همچون جان کری، خاویار سولانا، اوباما از بسته شدن توافقنامه‌ای و اجرایی شدن این میزان تعهدات توسط ایران اظهار تعجب کرده اند.

 وی در بخشی از سئوالات مطرح شده درباره توافقنامه ژنو، پاسخ داد: بسیاری از توافق نامه ها به نام مردم انجام می شود اما به ضرر مردم تمام می شود. بر اساس اصل ۷۷ قانون اساسی هر توافق نامه و عهد نامه توافق نامه اجرایی نیز باید به امضاء و سپس به صورت مصوبه در مجلس مطرح شود.

وی افزود: این امر در حالی رخ می دهد که براساس این قانون تیم مذاکره کننده قرارداد ژنو به بهانه اینکه توافقنامه اجرایی مطرح نمی شود جزئیات آن را برای مجلس شرح نمی دهند در حالی که این قضیه جزء بزرگترین  قراردادهای بزرگی پس از انقلاب است.

وی بیان داشت: فارغ از بحث غنی سازی که به رسمیت شناخته شد و در توافق نامه های پیشین این امر به رسمیت شناخته شد٬ حق غنی سازی اورانیوم مطرح نشده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از موارد این قرارداد باید بحث غنی سازی باشد ٬گفت: مذاکره کنندگان هسته ای ایران توجیه رفتار می کنند و می گویند این خواسته در مذاکرات و توافقات قبلی مطرح شده است.

وی ادامه داد: چنین عنوان می شود که در بند چهارمNPTاین امر به مورد امضا رسیده است و حق صلح آمیز هسته محفوظ است در حالی که این امر با تحریم های جدید و مذاکره صورت گرفته همخوانی ندارد.

بذرپاش در بخشی از صحبت های خود بیان کرد: نکته دیگر در این خصوص بازرسی ها است. با شروطی که ما در توافق نامه ژنو پذیرفتیم، عملاً  60 درصد پروتکل الحاقی را که موافق پذیرش آن نبودیم، پذیرفته ایم. طبق قاعده٬ بازرسی های محدود کننده ای گذاشته می شود که ما ملزم به پذیرش این بازرسی هستیم.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در صورتی که در داوری ها یکی از اعضای شورای حکام کوچکترین ابهامی نسبت به آن وارد کند٬ شورای حکام آژانس هسته ای می تواند پرونده هسته ای ایران را باز نگه دارد و این یعنی ادامه همیشگی بازرسی های محدود کننده.

وی تاکید کرد: مسئله انرژی هسته ای یک مسئله امنیتی است و اگر قرار باشد اطلاعات شرکت های تامین تدارک با آمد رفت های تیم های نظارتی و نیز گزارشات ارائه شود ادامه همکاری ها با مشکل مواجه می شود.

بذرپاش افرود: با این اتفاق احتمالی دیگر نام کشور هسته ای برای ما نخواهد ماند.

 وی در بخشی دیگر از صحبت های خود بیان کرد: قرار بر این بود که ماحصل مذاکرت ژنو از  میزان داده ها و ستانده ها برداشتن دو سه درصد تحریم ها بخصوص یک میلیون بشکه نفت در یک ماه باشد که تا کنون هیچ گونه صحبتی در این زمینه نشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: در مذاکرات و قرارداد ژنو دو موضوع امنیت هم پیمانانها و امنیت حقوق بشری توسط آمریکایی ها مطرح بود که تیم مذاکره کننده غربی برای در امان ماندن اسرائیل از حملات نظامی ایران آن را به نوعی مطرح کرد.

غربی ها به واسطه خط مقاوت موشکی از کشور ایران می ترسند و به این واسطه در مذاکرات خود از ایران قصد اعترافاتی را دارند که عنوان کنند ایران قصد مصارف نظامی هم دارد.

بذرپاش گفت: تیم مذاکره کننده کشور ایران باید مواظب این شگردهای اعتراف باشند.

 وی اضافه کرد: در حال حاضر با وجود شعار هسته ای بودن ایران اما تولید برق هسته ای ما پس از توافق ژنو از این انرژی هسته ای صفر است و اکنون این داده و ستانده منفعتی نداشته است.

وی با بیان اینکه ما نباید زود تسلیم شویم٬ اظهار کرد: وقتی سند امضا شد٬ ادامه این توافقات و امضاها سایر خواسته ها نیز مطرح و انتظار قبول آنها می رود.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =