ترویج بی بندباری با مدلینگ های خیابانی/ ورود به شبکه مدلینگ با اراده خودتان، اما خروج از آن دست شما نیست/ اجبار به پوشش لباس های نامتعارف و تردد در خیابانهای تهران

شیوع بی حجابی توسط مدلینگ ها خیابانی و شبکه های اجتماعی و حتی برخی از بازیگران سینمای ایران اگرچه معضلی است که می بایست برای حل آن فرهنگ حجاب و عفاف را ترویج نمود ، اما جرم بودن این معضل فرهنگی موضوع است که انکار آن تنها به گسترش آن در میان اقشار گوناگون می انجامد.

به گزارش تهران نیوز ، مد و مدلینگ امروزه به عنوان یکی از جذاب‌ترین و پردرآمدترین فعالیت‌های هنری و حرفه‌ای در دنیا به شمار می‌آید و به واسطه همین جذابیت فراوان، افراد بسیاری دوست دارند که وارد این دنیای هیجان‌آور شوند.

مدلینگ به ابزاری گفته می شود که به وسیله آن برند ها و شرکت های تولیدی به کمک افرادی که به آنها مدل گفته می شود کالای خود را به معرض نمایش می گذارند . مدلینگ انواع مختلفی دارد که پرطرفدارترین آنها مدلینگ لباس و ماشین می باشد .

کشورهای زیادی از جمله برزیل، آمریکا، روسیه و … در این حرفه که اکنون به یک صنعت تبدیل شده، سرمایه‌گذاری فراوانی داشته‌ و به واسطه همین سرمایه‌گذاری، بازده مالی مناسبی دارند.در چند سال اخیر جوانان ایرانی به سمت این حرفه سوق پیدا کرده اند که برخی از آنان به مدل های شرکت های خارجی تبدیل شده اند.

مدلها به دو دسته تقسیم می شوند. مدلهایی که در مقابل دوربین هنرمندان عکاس قرار می گیرند و تصاویر آنها بر روی بیلبوردها و مجلات با اهداف تبلیغاتی استفاده می شود که به آن ها (عکس- مدلها) می گویند که برخی از بازیگران مطرح سینمای ایران در این حرفه مشغول هستند و مدلهایی که برای (اجراهای زنده) مورد استفاده قرار می گیرند و بر روی صحنه هنر خود را به صورت زنده به نمایش می گزارند که اخیرا بعضی از سریال ها و فیلم های داخلی هدفی جز مدلینگ ندارند.

در ایران مدلینگ در چند سال اخیر و برای اولین بار در تهران ظهور پیدا کرد و اکنون به مرحله ای از تخصصی شدن پیش می رود، در پایتخت مراکزی وجود دارد که شغل آن ها انتخاب مدلینگ برای تبلیغات است.

به همین منظور به یکی از این مراکز رفتیم تا گزارشی در این باره تهیه کنیم.

dustaan-com-578b60cdbf14f

به ازاری هر بار مدلینگ شدن بین ۳تا ۱۰میلیون می گیریم

فریدون اسلامی یکی از مدلینگ ها لباس که به گفته خودش حدود ۸سال است که در این حرفه مشغول به کار است در گفتگو با خبرنگار شهری تهران نیوز با اشاره به اینکه این حرفه در توسعه صنایع و رشد اقتصادی نقش مهمی دارد گفت: مدلینگ یا مانکن در دنیا پدیده ای مهم  در شکوفایی صنایع است و به عنوان یک هنری آمیخته با صنعت باعث شناخت محصولات شرکت های تولیدی می شود.

اسلامی با بیان اینکه در ایران تلاش های زیادی برای این حرفه شده است تصریح کرد: برخی از اشخاص بدون هیچ پشتوانه علمی یا تجربی جوانان به خصوص دختران را فریب داده و به جای اینکه از آن ها در مسیر درست تبلغ استفاده کنند به بی راهه می کشانند.

این مدلینگ اظهار کرد: جوانانی که علاقه ورود به این شغل را دارند می بایست به مراکزی مراجعه کنند که مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد را دارند که از طریق قانونی و زیر نظر نهادهای بازرسی فعالیت می کنند.

وی شرایط ورود به این حرفه را این گونه بیان کرد: طبق استاندارهای جهانی، برای مدل های مرد حداقل قد ۱۸۵سانتیمتر و وزن ۷۵ کیلوگرم و همچنین برای خانم ها حداقل قد ۱۷۵سانتیمتر و وزن ۶۰-۶۵ کیلوگرم است.

اسلامی درباره درآمد حاصل از مدلینیگ می گوید: در مدلنیگ واقعی هزینه بر اساس پروژه تعیین می شود و از ۳میلیون تا ۱۰میلیون تومان است اما برای مدلینگ فضای مجازی مبلغ از ۱۰۰تا ۵۰۰هزار تومان است.

شهرت و دیده شدن یکی از آرزوهای است که تمام افراد در دوران جوانی به دنبال آن هستند و برخی از آن ها برای رسیدن به آن دست به هر اقدامی می زنند بدون اینکه آینده آن را در نظر بگیرند. مدلینگ یکی از راهکارهای است که جوانان برای مشهور شدن به سمت آن می روند.ساختار از هم گسیخته و نامشخص مدلینگ در ایران سبب شده است که جوانان به خصوص دختران سر از ناکجا آباد در بیاورند.

ورود به شبکه مدلینگ با اراده خودتان است اما خروج آن دیگر دست شما نیست

در اردیبهشت امسال عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران در نشست خبری از یک دختر که به حرفه مدلینگ مشغول بود خواست تا درباره آن توضیحاتی ارائه کند.

خانم الهام می گوید: اغلب جوانان با تصور دیده شدن و رسیدن به شهرت یا ثروت وارد این فعالیت ها می شوند اما از معایب و مضرات برگشت ناپذیر این کار بی خبرند. ورود به شبکه ممکن است با اراده شخص باشد، اما خروج از آن دیگر دست خود فرد نیست.

وی تصریح کرد: یک مدل که پانصد هزار تومان برای یک عکس از آرایشگر می گیرد، آن آرایشگر یا عکاس صدها میلیون تومان در آمد از طریق آن عکس کسب می کند. هرچه این عکس ها در اینستاگرام بیشتر لایک بخورند، ارزش مادی آن و شخص مدل هم بیشتر می شود.

دادستان پرسید عکس ها را خودتان منتشر می کردید یا کسان دیگری این کار را انجام می دادند؟ خانم الهام پاسخ داد: هم خودم تصاویر را در پیج شخصی ام می گذاشتم و هم گریمور،