ترکیه با خشک کردن دجله و فرات باعث جنگ آبی در منطقه می‌شود / بهانه‌های واهی ترکیه برای ندادن آب به عراق

عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی تهران گفت: اگر سد ایلیسو ترکیه احداث شود قطعاً آب دجله و فرات خشک خواهد شد و در آینده سبب بروز جنگ آب می‌شود.

دکتر محمد حسین ناصرزاده، عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی تهران و کارشناس جغرافیای طبیعی در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس علمی شبکه خبری تهران نیوز ، در ارتباط با جنگ آب اظهار داشت: کمبود آب و رقابت سیاسی سبب شده کشورهای که سرمنشاء رودخانه آب شیرین هستند حق‌آبه کشورهای پایین دست را ندهد به همین دلیل یا مجبورند برای آب بجنگند یا بمیرند این در حالی است که سازمان‌های بین المللی میزان حق‌آبه را برای کشورها تعیین کردند. وی با تشریح شرایط منطقه خاورمیانه گفت: منابع آب سوریه و عراق دجله و فرات که از کشور ترکیه منشاء می‌گیرد،  ترکیه در زمان آتاتورک سدی ساخت که سبب کم شدن آب این دو رودخانه شد و قرار است سدی به نام ایلیسو بسازند که اگر این سد احداث گردد قطعا آب دجله و فرات خشک خواهد شد این در صورتی است که سازمان‌های بین المللی بارها بر حق‌آبه قسمت‌های پایین دست تاکید کرده. عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی تهران در مورد ندادن حق‌آبه کشورهای پایین دست توسط ترکیه، افزود: ترکیه می‌گوید در کشور من آب است و در کشورهای شما نفت، خدا نعمت نفت را به شما داده و نعمت آب را به ما به همین دلیل یک لوله نفت به ترکیه بدهید تا ما نیز به شما آب بدهیم؛ این استدلال‌های است که در خصوص آب مطرح می‌کنند، به هر حال به‌دلیل کم آبی به‌ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک که خاورمیانه نیز جز این مناطق است ممکن است درگیری یا جنگ آب رخ دهد. وی در ادامه گریزی به پیامد‌های سد سازی زد و در این‌باره بیان داشت: قسمت‌های  پایین دست سد دچار کم‌آبی می‌شود و همچنین اثرات مخربی بر روی محیط زیست می‌گذارد به عنوان مثال سد سیمره در استان ایلام سبب شرجی شدن هوای منطقه‌ای شده است اما پیامد‌های مثبت آن تنها برای قسمت‌ها بالا است.

* سدی بدون مجوز دولت ترکیه بنا دارد تا سد ایلیسو را ـ که بخشی از پروژه سدسازی ترکیه در جنوب شرقی این کشور است ـ نهایی کند. احداث این سد که ظرفیتی معادل سه برابر بزرگ‌ترین سد ایرانی یعنی کرخه دارد، سبب خواهد شد از ورود همه ۵۶ درصد حجم آبی که از خاک ترکیه به دجله سرازیر می‌شد، جلوگیری شود و فرایندهایی نظیر بیابان‌زایی و خشک‌سالی در عراق شدت یابد. سد ایلیسو، یکی از سدهای بزرگ در حال احداث در کشور ترکیه است که ساخت آن از سال ۲۰۰۶ شروع شد و در سال ۲۰۱۹ به پایان خواهد رسید. با توجه به مرزی بودن این سد در جنوب شرق ترکیه و احداث آن بر روی رود دجله که به خاک عراق سرازیر می شود و محیط زیست کشور ایران را نیز به خود وابسته کرده است، این سد نیازمند مجوزهای قانونی بین المللی و جلب رضایت کشورهای ایران و عراق است که دولت ترکیه بدون اخذ مجوزهای قانونی از مجامع بین المللی در حال ساخت آن است. انتهای پیام/*

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =