وزیر بهداشت با بیان اینکه در حوزه خدمات پزشکی تعرفه‌های ظالمانه‌ای وجود دارد، گفت: باید راهکاری اساسی برای این موضوع ارائه کرد.

به گزارش پايگاه خبري آفتاب ري به نقل از صبح توس،سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت ظهر امروز در اجلاس معاونین آموزشی و دانشجویی-فرهنگی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اظهار کرد: باید تلاش کنیم که به بهترین نحو از فرصت‌های ایجاد شده استفاده کنیم و بتوانیم امکان جذب سلایق را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باید فضای نقد را در دانشگاه‌ها باز کنیم، تصریح کرد: ظرفیت لازم برای شنیدن حرف‌های این جوانان که آینده مملکت هستند، را داشته باشیم.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به این مطلب که معاونان وزارت می‌توانند کمک فراوانی به ایجاد فضای باز در دانشگاه‌ها کنند، ادامه داد: در محیط‌های دانشگاهی حضور خوبی داشته باشند و در این زمینه نوآوری هم انجام دهند. هرچند چنین همایش‌ها و سمینارهایی می‌توانند کمک زیادی به این شرایط بکند.

لزوم پرهیز از شعارزدگی در دانشگاه

وزیر بهداشت خاطر نشان کرد: اگر دانشگاه یک کانون برای انسان‌سازی است، معاونان دانشگاه‌ها مقدمه آن هستند و امیدوارم در بخش دانشجویی از شعارزدگی پرهیز شود و راه را براساس واقعیاتی که وجود دارد دنبال و از تصمیمات مقطعی که به‌مانند آفت است دوری کنید.

وی تاکید کرد: همانطور که در گذشته، ما افرادی را الگوی خود قرار دادیم که دارای برنامه بودند، معاونان هم باید امروزه از افراد داری تخصص و برنامه‌های بسیار خوب پیروی کنند.

ضرورت تغییر اوضاع دانشگاه ها در حوزه فرهنگی

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه امیدوارم در حوزه فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی و موسسات وابسته آن اوضاع تغییر کند و این اتفاق به‌زودی بیفتد، ابراز کرد: در حوزه دانشجویی باید از بسیاری موارد پرهیز کرد و گرفتار هر تشکیلاتی نشد.

وی با بیان اینکه سازمان دانشجویی وزارت علوم بسیار بهتر از ما کار کرده، تصریح کرد: در بخش صندوق و رفاه دانشجویان موفق بوده است.

وزیر بهداشت با اشاره به این مطلب که متاسفانه وزارت بهداشت در جذب دانشجویان موفق نبوده‌ است، ابراز کرد: معاونان باید به‌عنوان مسئول اقدامات لازم را انجام دهند.

شرایط بودجه امسال بسیار بد بود

قاضی زاده هاشمی خاطر نشان کرد: در مورد بحث بودجه، سرانه و همچنین واحدهای تربیتی احتمالا راهکارهایی را ارائه می‌دهیم. امسال که شرایط بسیار بد بود و امیدوارم در سال آینده کمک‌های خوبی به دانشگاه‌ها بکنیم.

وی تاکید کرد: در زمینه دانشجویی انگیزه زیادی داریم که دانشجویان را جذب دانشگاه‌ها کنیم و در قالب المپیادها، کلاس‌ها و یا کلوپ‌هایی آنها را به این سمت سوق دهیم.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه در مورد معاونان آموزشی کار خیلی سخت‌تر است و با معلمانی کار می‌کنند که در آینده آنها با جان مردم سر و کار دارند، اظهار کرد: از سازمان سنجش خواستیم در پذیرش دانشجویان طبق ظرفیت‌های ما عمل کند.

تعرفه های خدمات پزشکی ظالمانه است

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حوزه خدمات پزشکی تعرفه‌های ظالمانه‌ای وجود دارد، تاکید کرد: باید راهکاری اساسی برای این موضوع ارائه کرد.

وی خاطر نشان کرد: در مورد استقلال دانشگاه‌ها تردیدی وجود ندارد و باید از بودجه کشور به طور مستقل استفاده کنیم، و این در شرایطی است که دانشگاه‌ها بتوانند به طور مستقل نیز عمل کنند.

وزیر بهداشت یاداور شد: بخش آموزش عالی هم وضعیت بهتری از ما ندارد.

وی با اشاره به مدیریت وزارت بهداشت، ابراز کرد: مدیریت ما از سوی برخی‌ها در کشور خیلی زیرسئوال است و شاید یکی از دلایل آن ناکارآمدی ما و نحوه مدیریت و چینش کارکنان ما است.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به این مطلب که در هشت سال گذشته در سفرهای استانی تصمیمات غیرکارشناسی، احساسی و سیاسی منجر به گسترش بی‌رویه آموزش عالی در سراسر کشور شد، تاکید کرد: این رشد بی‌رویه در حوزه بهداشت و درمان بسیار خطرناک بود و تاکنون هزینه‌های سنگینی را به ما تحمیل کرده‌است.

دانشکده های بین الملل را از نظر علمی قبول نداریم

وزیر بهداشت با بیان اینکه دانشکده‌های بین‌الملل را از نظر علمی قبول ندارم، گفت: دانشکده‌های بین‌المللی اگر به معنای این باشد که دانشجو از خارج جذب کند معقول به نظر می‌رسد اما متأسفانه دانشکده‌های بین‌المللی امروز به محلی برای درآمدزایی تبدیل شده است و عده ای با پول می‌توانند مدرک دریافت کنند که این اساس آموزش پزشکی را دچار آسیب‌کرده است.

وی با تأکید براینکه تعداد بیمارستان‌های آموزشی در کشور باید محدود شود، گفت: اگر بیمارستان‌های آموزشی در کشور را ساماندهی کنیم می‌توانیم تصدی‌گری را در وزارت بهداشت کم کنیم چراکه در چند سال اخیر تعداد نیروهای وزارت بهداشت ۲برابر شده که ادامه این روند وزارت بهداشت را به بزرگترین وزارت کشور تبدیل می کند.

دانشگاه ها از نظر اعتباری در سال آینده مستقل می شوند

قاضی زاده هاشمی تاکید کرد: در حوزه اعتبارات در حال پیگیری‌هستیم، با دانشگاه‌ها تفاهم می‌کنیم که پس از مشخص‌شدن میزان بدهی وزارت به آنها و در صورت تسویه حساب این بدهی‌ها در سال آینده، اگر پس از تسویه حساب آن دانشگاه با کسری بودجه مواجه شد این را به حساب ضعف و عدم توانمندی و تدبیر رئیس دانشگاه بگذاریم ومطمئنا سال آینده از نظر اعتباری دانشگاه‌ها مستقل می‌شوند.

انتهای پیام/ش

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =